Na rozhodnutí Ústavního soudu USA ve věci Roe vs. Wade není zneklidňující jeho obsah, ten v podstatě převádí rozhodování o právu na potrat na úroveň jednotlivých států. Kdyby se totéž stalo na úrovni Evropské unie, bylo by to v zásadě lhostejné, protože snad kromě Polska je všude právní úprava liberální.
Hlavním problémem je fakt, že polovina amerických států potraty opravdu zcela zakáže a že nepůjde o rozhodnutí soudu, ale vyjádření názorů většiny voličů. Podobná většina voličů považuje za zcela normální, že procházet se po městě se samopalem je základní lidské právo a omezit ho by bylo zásadním omezením lidských práv.
Toto jsou ovšem jen dvě nejviditelnější témata, která ukazují na prohlubující se rozdíly mezi USA a Evropou a v jejich pohledu na svět. USA jsou silně rozděleny mezi konzervativní část s názory, které jsou v Evropě zcela okrajové a anachronické, a sílící progresivistickou část, proti které je většina evropských levicových liberálů zcela umírněnou skupinou.
Tento vývoj se ovšem Evropy zásadním způsobem dotýká, protože USA jsou pro nás klíčovým spojencem, a to nejen vojenským v rámci NATO. Uvedené tendence ale mohou vést – a obávám se, že povedou –, k oslabení atlantické vazby, protože trumpistická část pravice je silně izolacionalistická a pro progresivistickou levici je NATO, WTO a další organizace se silným euroatlantickým vlivem přežitkem, nebo aspoň něčím mimo její zájem.
Tyto tendence posiluje nevyhnutelné soupeření s Čínou jako rostoucí druhou velmocí (která zřejmě ve stále větší míře nahradí Rusko) a také demografické změny. Všichni dosavadní prezidenti a viceprezidenti byli evropského původu, ale např. Kamala Harrisová je původem napůl z Jamajky a napůl z Indie. Je to logický vývoj odrážející změny v USA, ale je jasné, že historická vazba na Evropu se těmito změnami postupně oslabuje a stále více Američanů bude vývoj například v Latinské Americe zajímat víc než Evropa.
Pro Evropu z toho vyplývá řada rizik a hlavně nutnost stát se zcela samostatnou velmocí, která bude výrazněji koordinovat vlastní obranné síly (byť v rámci NATO) a posílí vnitřní rozhodování tak, aby byla akceschopná na bázi EU a dokázala v případě nepříznivého vývoje v USA obhájit své hodnoty a pozici ve světě.