Vláda nemá jasno v otázce využití ruské vakcíny Sputnik V. Ovlivňuje ji nátlak prezidenta Zemana, který lobbuje za necertifikované ruské i čínské očkovací látky. To může být v pozadí jeho záměru vyměnit ministra Blatného, který s tím zásadně nesouhlasí. Beznázorový premiér Babiš znovu lavíruje.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný dal rozhovor serveru Aktuálně, kde znovu potvrdil, že odmítá očkování ruskou vakcínou Sputnik V bez schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA). „Ano, je to tak. Jsem zvyklý svá rozhodnutí neměnit,“ reagoval na přímý dotaz.
Stanovisko neměním
Blatný se zdržel odpovědi, zda by rezignoval, kdyby prezident a premiér tlačili na použití této vakcíny i bez evropské registrace, která není pro členské země EU povinná. „Na toto vám takto nebudu odpovídat. Bylo by to návodné. Opakuji ale, že je to pro mě zcela jednoznačně odborná věc, svá stanoviska nijak neměním a věřím, že se celá věc vyvine tak, že ji nebude třeba takto řešit.“
Zakřiknutě a chaoticky působící ministr, který není zvyklý s premiérem polemizovat, si v této věci stojí nezvykle sebevědomě na svém. Diví se debatě o dovozu ruské vakcíny, když nemusí být vůbec potřeba, jelikož dodávky schválených západních očkovacích látek v nejbližších měsících velmi zrychlí.
„Argument, že zrovna teď musíme sehnat nějakou vakcínu pod rukou, neberu. Zejména ne ve chvíli, kdy nám příští měsíc dojde milion vakcín a další měsíc tři miliony,“ reaguje na námitky, že vláda není schopna rychle proočkovat co nejvíce lidí.
Blatný ovšem nezmiňuje, že vakcinace u nás skutečně vázne. Česko je dnes v jejím tempu třetí nejpomalejší v EU. Náš systém není schopen pružně aplikovat stovky tisíc dávek, z nichž čtvrtina leží ve skladech. Co až jich dodavatelé navezou miliony?
Aktivizace Hradu
Čas běží a „obchodní zastoupení“ ruské a čínské ambasády, sídlící na Hradě, s podporou KSČM začíná tlačit na pilu. Zeman oznámil, že po dohodě s premiérem už požádal o dodávku Sputniku ruského prezidenta Vladimira Putina. Měla by prý dorazit v nejbližší době.
Podle Zemana není nutné čekat na souhlas Evropské lékové agentury, stačila by prý certifikace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ústav by neměl být podle jeho slov líný a měl by urychleně ruskou vakcínu povolit. Klidně by se jí nechal naočkovat, kdyby už nevyužil dávku amerického Pfizeru, podobně jako Babiš.
„Já mám poměrně dobré vztahy s prezidentem Putinem a koneckonců i s čínským prezidentem. A i když mě zase nějaký blbeček bude obviňovat z toho, že jsem ruský nebo čínský agent, myslím si, že tím pomůžu své zemi,“ dodal Zeman.
Proti je i SÚKL
Ještě více však pomůže ruské a čínské propagandě, zneužívající dodávek vakcín k posílení svého vlivu. Zemanova vlezlá snaha zalíbit se východním přátelům zatím naráží na nepochopení nejen ministra Blatného, ale i Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Ředitelka SÚKL Irena Storová se brání, že ústav nemůže sám vakcíny proti covidu-19 registrovat, to lze jen centralizovaně přes EU. Jedinou možností je udělení výjimky ministerstva zdravotnictví o použití neregistrovaného přípravku, a to zatím Blatný vylučuje.
Patrně hlavně z tohoto důvodu se začal Zeman zajímat o Blatného výkonnost a duševní rozpoložení. „Pozoruji na něm syndrom vyhoření. Takže soucit, poděkování za vykonanou práci. Ale na druhé straně vidět k smrti vyčerpaného člověka je smutné. Připadá mi, že už je velmi, velmi unavený,“ řekl v televizi Prima.
Prezident zároveň přiživil spekulace o chystané výměně Blatného, jehož by měl nahradit bývalý sociálnědemokratický hejtman Jiří Běhounek, považovaný za Zemanova člověka. Ten by jistě nebránil co nejrychlejšímu použití ruské i čínské vakcíny, bez ohledu na schvalovací procesy v EU.
Babiš pro i proti
Co na to premiér Babiš? Blatného zatím podržel, ale kolem Sputniku krouží ode zdi ke zdi. Ještě nedávno vylučoval očkování neschválené evropskými orgány. Nyní by mu po dohodě se Zemanem stačil souhlas domácích institucí. V rozhovoru pro Právo projevil tradiční rozpolcenost a současně se vyslovil pro i proti.
„Určitě ne,“ reagoval na dotaz, zda chce jít česká vláda cestou Maďarska, které nakoupilo ruskou i čínskou vakcínu bez registrace v EU. „V Evropě chceme všichni, aby výrobci vakcíny měli souhlas Evropské lékové agentury,“ zdůraznil a vzápětí svoje slova popřel.
„Musí to být bezpečná vakcína se souhlasem SÚKL nebo ministerstva zdravotnictví. Nikdy nedovezeme do ČR vakcínu bez jejich povolení. Vakcíny, které nemají souhlas EMA, musí posoudit SÚKL, poté může vydat výjimku k užití v nouzovém režimu ministr zdravotnictví,“ prohlásil premiér, čímž v jednom rozhovoru negoval sám sebe.
Rusové Sputniku nevěří
Zatímco uhádnout aktuální stanovisko premiéra Babiše je věštěním z křišťálové koule, samotní Rusové mají na Sputnik jednoznačnější názor. Přes oslavnou propagandu většina z nich domácí vakcíně nevěří. Podle čerstvého výzkumu sociologického Centra Levada si ji přeje jen 38 procent občanů, přičemž zatím ji aplikovala pouhá tři procenta Rusů.
Centrum zjišťovalo i důvody rostoucí nedůvěry v očkování Sputnikem V. Většina Rusů si přeje provedení všech klinických testů podle mezinárodních pravidel, obávají se vedlejších účinků nedostatečně prověřené vakcíny a jejich nedůvěru zvyšuje i nechvalná pověst ruského farmaceutického průmyslu. Rusové dávají v lékárnách přednost západním výrobkům před domácí produkcí.
Tohle ovšem pátou kolonu Kremlu na Pražském hradě i v Babišově vládě nezajímá. Potřebuje plnit svoje geopoliticko-obchodní zadání, dokud to ještě jde. Vše ostatní je pod její rozlišovací schopností.