Server iRozhlas sehrává v kauze Čapí hnízdo zvláštní roli. Nejprve zveřejní sumář závažných důkazů zjištěných vrchním komisařem Pavlem Nevtípilem, a nyní ho znevěrohodňuje na základě rozsudku, který s touto kauzou nesouvisí, a spíš vyvolává otazníky.
[ctete postid=“225762″ title=“Poslanec ANO má starost o Agrofert. Bez dotací mu hrozí ekonomické škody“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Agrofert-sídlo-385×230.jpeg“ excerpt=“Obhajovat ostudu českého premiéra na evropské úrovni kvůli propojení jeho firem “ permalink=“http://forum24.cz/poslanec-ano-ma-starost-o-agrofert-bez-dotaci-mu-hrozi-ekonomicke-skody/“]225762[/ctete]
Portál Českého rozhlasu zveřejnil počátkem listopadu inventuru deseti hlavních důkazů v kauze dotačního podvodu, jež se podařilo shromáždit vyšetřovatelům kauzy Čapí hnízdo. K obdobným závěrům došel i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), o jehož nezávislosti, snad kromě Andreje Babiše, nikdo nepochybuje.
Důkazů je dost na to, aby je projednával soud. Spíš je otázkou, proč je vyšetřování stále prodlužováno a z jakého důvodu dosud nebylo rozhodnuto o obžalobách. Na problémy s obstrukcemi ze strany Babišových advokátů si ostatně už loni stěžovala i dohlížející pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která dosud jiné problémy neshledala.
Kauza Neograph
Nyní stejný portál zveřejní text zpochybňující integritu hlavního vyšetřovatele Pavla Nevtípila, když píše o jeho „reputačním problému“ na základě rozsudku Vrchního soudu v Praze v jiné věci, která s Čapím hnízdem nesouvisí. Sice současně ujišťuje, že tuto kauzu vyšetřuje jiný tým a je pod dozorem jiných státních zástupců, nicméně kýbl špíny je vychrstnut, aniž byly zmíněny některé podstatné souvislosti.
Server iRozhlas si iniciativně vyžádal rozsudek Vrchního soudu, ze kterého cituje. Paralelní soudní příběh se týká Vladimíra Sitty mladšího, který byl v říjnu pravomocně zproštěn obžaloby z tunelování papírny a tiskárny cenin Neograph.
Jako obchodní ředitel společnosti Neograph si založil konkurenční společnost Avium Partners. Na základě smlouvy s touto firmou, kterou podepsal jeho otec (mimochodem bývalý příslušník StB), si podle obžaloby z obchodů Neographu „fiktivně“ fakturoval provize, ačkoliv byly tyto obchody uzavřeny ještě před vznikem konkurenční společnosti a bez jakékoliv přidané hodnoty. Podle obžaloby šlo o klasický případ obchodování „na sebe“, označovaný jako trestný čin zneužití informace a postavení v obchodním styku.
Spor dvou klanů
Společnost Neograph vlastnili otec a syn Sittové z padesáti procent, zatímco druhou polovinu akcií vlastnil Jan Janků, napojený na advokáty kontroverzního lobbisty Iva Rittiga. K rozkolu mezi nimi a následným soudním sporům došlo poté, co začal junior spolupracovat s policií v kauze údajného tunelování pražského Dopravního podniku.
Sittovu kauzu vyšetřoval vrchní komisař Pavel Nevtípil. Městský soud v Praze dal obžalobě dvakrát za pravdu a Sittu mladšího potrestal roční podmínkou. Odvolací Vrchní soud byl jiného názoru a soudkyně Jonáková se navíc pokusila Nevtípila nařknout z podjatosti na základě odposlechů z jiné kauzy, která nemá s Čapím hnízdem nic společného.
Týdeník Respekt už v polovině října celkem otevřeně popsal, oč ve skutečnosti jde. Rozhodnutí soudkyně Jonákové podle něj dramaticky zvyšuje důvěryhodnost Sittova klíčového svědectví právě v případu údajně předražených jízdenek Dopravního podniku. A zároveň se může Babišovi hodit ke stupňování útoků na Nevtípila.
„Očištěný“ svědek
Rozhodnutí Vrchního soudu přišlo jako na zavolanou týden před zahájením soudního líčení v této kauze. I pro člověka, který nemá právní vzdělání, by jistě bylo pro obžalobu poněkud žinantní, kdyby klíčový svědek ve věci údajného tunelování Dopravního podniku vystupoval jako soudně usvědčený tunelář.
Vhodně časované zproštění viny Sitty mladšího ovšem není jedinou podivnou okolností, které jeho roli provázejí. Především je chráněncem Andreje Babiše, který jeho sporný případ často veřejně používá při zpochybňování kauzy Čapí hnízdo, v jeho paranoidním vidění světa objednané mafií.
Šéf hnutí ANO je o případu Sitta nepochybně velmi dobře informován a jeho prostřednictvím útočí na vyšetřovatele Pavla Nevtípila, aniž mu bylo prokázáno jakékoli nezákonné či podezřelé konání, nebo že by touto kauzou manipuloval. Na to je příliš sledovaná a citlivá, aby si to mohl kdokoli dovolit.
Pokud iRozhlasem citované pasáže z rozsudku soudkyně Jonákové zmiňují familiérní výroky z odposlechů na adresu vyšetřovatele Nevtípila, nemohou mít oporu v žádné jiné trestní věci a nejsou žádným důkazem, že s ním má kdokoli nějaké osobní vazby. Nic nezákonného v jeho případě neprokázalo ani následné vyšetřování.
Podobné, ne-li totožné důkazy chtěl pravděpodobně použít už v lednu Šlachtův blízký důvěrník z bývalého ÚOOZ Jiří Komárek před druhým hlasováním o vydání Babiše a Faltýnka ve sněmovně. Tehdy však nebyl zbaven mlčenlivosti a nemohl s touto diskreditací vystoupit na půdě Mandátového a imunitního výboru. Povedlo se to až teď.
Babišův chráněnec
Podobným „reputačním problémem“, který nikdo nevyšetřuje, ovšem trpí samotný Andrej Babiš. Sám přiznal, že se už zhruba dvacet let s Rittigem zná a tykají si. Reagoval tak na lobbistův vzkaz na twitterovém účtu z dubna 2014: „Ahoj, na to, jak dlouho se známe a co máme spolu za sebou, bys nemusel plácat takové nesmysly. Ivo.“
Není žádným překvapením, že se kauze Neograph dlouhodobě a jednosměrně věnuje Babišův tisk, zejména Lidové noviny. Ostatně po zprošťujícím rozsudku Sittovi mladšímu poskytly prostor pro exkluzivní a heroizující rozhovor.
Už v květnu 2016 přinesly Lidové noviny zprávu, že Sitta mladší zvažuje účast v tehdy vypisovaném výběrovém řízení na post ředitele Státní tiskárny cenin. Nakonec tomu zabránilo jeho stíhání, i když tehdejší ministr financí by nebyl proti. „Není to zatím aktuální. Myslím ale, že Sitta je poctivý člověk, kterého poškodili policisté“ řekl tehdy Lidovým novinám.
Zatímco někteří policisté Sittu mladšího údajně poškodili, ačkoli jejich verzi potvrdily předchozí soudy, s jinými aktivně spolupracoval. Byl ve velmi přátelském spojení s některými bývalými klíčovými detektivy ze Šlachtova ÚOOZ, kteří se angažovali nejen v kauze Dopravního podniku, ale i při obří razii na Úřadu vlády v roce 2013, která vzhledem k tehdy avizovaným mimořádným zločinům skončila blamáží.
Další průtahy
Nyní bude zapotřebí upřít pozornost nejen na dění v Policii ČR po nástupu nového policejního prezidenta Jana Švejdara, ale v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo i na kroky státního zastupitelství, které má rozhodovat o obžalobách.
[ctete postid=“225576″ title=“Babišova aureola „evropského státníka“ se bortí. Hájí ho jen ANO a KSČM“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Babiš-EU-385×230.jpeg“ excerpt=“Představa Babišova marketingového týmu, že premiérovi vytvoří aureolu respektovaného “ permalink=“http://forum24.cz/babisova-aureola-evropskeho-statnika-se-borti-haji-ho-jen-ano-a-kscm/“]225576[/ctete]
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová poněkud záhadně oznámila, že znovu vykoná vnější dohledovou prověrku práce dozorového státního zástupce Jaroslava Šarocha, ačkoli ji krátce předtím provedl vnitřní dohled Městského státního zastupitelství v Praze.
Není pochyb o tom, že všechny výše uvedené děje vzbuzují velké otazníky, zda se nejedná o snahu kauzu rozmělnit a přes různé záminky zahrát do vytracena. Portál iRozhlas se už vyptával na policii, jaké může mít rozsudek v kauze Sitta dopady na vyšetřovatele Nevtípila. Zatím se neví.
Co se však ví, „reputační problém“, o kterém server píše v souvislosti s Nevtípilem, má kvůli svým kauzám a střetu zájmů už i na evropské úrovni zejména předseda české vlády. A s ním z tohoto důvodu všichni, kdo mu přímo či nepřímo slouží.