Ministerstvo spravedlnosti vedené Marií Benešovou nepřezkoumá rozhodnutí středočeského krajského úřadu ohledně údajného střetu zájmu premiéra Andreje Babiše (ANO). Šlo o střet zájmů kvůli vztahu premiéra k médiím, které vlastní společnost Agrofert. Pro zahájení přezkumného řízení prý neshledalo ministerstvo důvody. Jiné rozhodnutí jsme snad ani nemohli čekat.
V normální zemi bychom čekali, že argumenty Transparency International se Ministerstvo spravedlnosti zabývat bude. Jenomže v takové zemi už nějakou dobu nežijeme.
Úřad obce Černošice rozhodoval o střetu zájmů dvakrát a vždy došel k závěru, že střet zájmů nastal. Podle středočeského krajského úřadu ale „spáchání skutku, o němž bylo řízení vedeno, nebylo obviněnému Ing. A. Babišovi prokázáno“. „Obviněný není v důsledku absence rozhodovacích pravomocí v pozici osoby, která může jmenovat nebo odvolat většinu osob, které jsou členy statutárního orgánu mediálních společností nebo osobami v obdobném postavení nebo členy kontrolního orgánu mediálních společností,“ psal kraj ve svém zdůvodnění.
Jenže ve svěřenských fondech Babišových společností sedí jako správce člen představenstva Agrofertu Alexej Bílek, Babišův člověk. V kontrolním orgánu – Radě protektorů, sedí Babišova manželka Monika. Na nikoho z těch lidí nemá zřejmě Babiš žádný vliv, o Agrofert se nezajímá a oni se nezajímají o Babiše a jeho názory a zájmy. Babiš vystupuje u fondů jako zakladatel a obmyšlený (beneficient), tedy osoba, která může mít z hospodaření fondů jednou užitek.
Podle právníků Evropské komise má Babiš jako obmyšlený pořád zájem na výsledcích hospodaření jeho někdejších firem. (Takže je třeba jako premiér stále ve střetu zájmů při rozhodování o evropských fondech.)
V čele kraje, který tvrdí, že žádný střet není, jsou zase zástupci Babišova hnutí ANO v čele s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou. Ta samozřejmě tvrdí, že to nemělo na rozhodnutí vliv. Po prvním rozhodnutí úřadu v Černošicích a odvolání Babiše ke Středočeskému kraji proběhla ale na krajském úřadu svižná a nijak přesvědčivě zdůvodněná reorganizace. Babišův případ tak řešili jiní úředníci než ti, kteří se jím měli původně zabývat. A teď nic nechce přezkoumávat ministerstvo vedené Marií Benešovou. Ta se najednou objevila ve funkci přesně v době, kdy se rozhodovalo o podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo. (Ta nakonec podána nebyla.)
Transparency International na svých stránkách sdělila, že vyjádření Ministerstva spravedlnosti obdržela. „Bohužel neobsahuje žádnou argumentaci, pouze sdělení, že řízení ministerstvo nezahájí.“
„V TI nadále čekáme na finální vyjádření Evropské komise, která se též bude zabývat dílčí otázkou, zda Andrej Babiš nadále ovládá či neovládá holding Agrofert. Poté bude velmi zajímavé obě rozhodnutí porovnat i pro budoucí výklad o střetu zájmů, který by umožnil posuzování i dalších kauz spojených s touto problematikou,” vysvětluje Petr Leyer, právník Transparency International.
Rozhodnutí příznivá pro Babiše dělají lidé, kteří mu mohou být vděčni za své funkce. Těžko se divit, že to celé nevzbuzuje velkou důvěru.