Kolem České televize je stále vyostřená situace. Premiér Babiš sice ujišťuje ČSSD, že jeho poslanci podpoří její výroční zprávy, jejichž dvojí neschválení by v ní mohlo přivodit zemětřesení. Klub ANO je však rozdělený a proti budou i Hamáčkovi poslanci Foldyna a Staněk.
Dlouho odkládané projednávání výročních zpráv České televize za roky 2016 a 2017 zatím nemá vyústění. Opakované odmítnutí kterékoli z těchto zpráv Poslaneckou sněmovnou může vést k odvolání Rady ČT a volbě nové rady s pravomocí odvolat a jmenovat generálního ředitele České televize. To by spustilo další personální a obsahové změny, jistě ku prospěchu provládního a hradního bloku.
Dnes je situace taková, že jednání o zprávách bylo přerušeno a Sněmovna se k němu vrátí ve čtvrtek 24. října. Pokud ani tehdy nebude rozhodnuto, jsou opoziční kluby ODS, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a Pirátů připraveny svolat mimořádnou schůzi, kde by došlo k rozetnutí tohoto nebývale zpožděného Gordického uzlu.
Nahrávka na smeč
Místy bouřlivé rozpravě na plénu předcházel seminář svolaný předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Zúčastnilo se ho vedení České televize a členové Rady ČT, kteří čelili dotazům několika desítek především kriticky naladěných poslanců.
Setkání paradoxně navrhl ředitel ČT Petr Dvořák, který tak chtěl odpovědět na některé výhrady k hospodaření televize. Tento záměr se naprosto minul účinkem, jelikož jen posloužil jako nahrávka na smeč k útoku na Českou televizi.
Výroční zprávy veřejnoprávních médií se normálně probírají ve sněmovním volebním výboru a potom se o nich hlasuje na plénu. Žádné vysvětlující semináře se nikdy předtím nekonaly, a proto šlo o zbytečnou a kontraproduktivní úlitbu kritikům, která nemohla vést k cíli, jelikož je odpovědi nezajímaly.
Vondráček šel totiž ještě dál a v rozporu se zvyklostmi uzavřel seminář pro veřejnost a média. Není z něj žádný oficiální zápis, běžně zaznamenávaný ve výborech. Umožnil tak oponentům na serveru Parlamentní listy jednostranně vykládat o údajných a nedoložených hrůzách a tunelech napáchaných Českou televizí a o neschopnosti rady a vedení televize reagovat na dotazy.
Kanonáda kritiků
Tento absurdní formát prospěl poslanci ČSSD Jaroslavu Foldynovi k výpadům, že „osobně čekal, že (ředitel Dvořák) oznámí rezignaci hned druhý den po semináři. Totéž by měla udělat i Rada České televize“. Důvodem měl být Dvořákův údajný střet zájmů, který Foldynu nijak netrápí v neskonale průkaznějším případě premiéra Babiše.
Do veřejné postseminářové kanonády se zapojil i odvolaný exministr kultury Antonín Staněk, který rovněž avizoval, že zprávy nepodpoří. Staněk je „zděšen, v jakém stavu se veřejnoprávní televize nachází“, a stejně jako Foldyna volá po okamžitém konci Dvořáka. „Copak si myslí, že jsou lidé tak hloupí?“ táže se sugestivně.
Je už koloritem doby, že sociální demokracie ústy Jana Hamáčka a Staňkova nástupce Lubomíra Zaorálka vyzývá klub ANO, aby rozptýlil spekulace, že jsou s komunisty dohodnuti na rozvalu České televize. „Dohodli jsme se na podpoře zpráv. Ujištění, že programové prohlášení platí a žádný obchod neexistuje, mi od premiéra stačí,“ uvedl ministr kultury po jednání koaličních zástupců.
Na druhé straně Foldyna se Staňkem patří k nejhlasitějším kritikům České televize a už zcela zábran kopou v dresu prezidenta Zemana, jemuž leží veřejnoprávní televize dlouhodobě v žaludku a volá po neschválení zpráv. Tento rozklad klubu ČSSD v přímém přenosu, který se projevuje i jinde, není Hamáček schopen vyřešit. Nemůže se potom divit, že se ocitá na hranici volitelnosti.
Co se děje v klubu ANO?
Složitá je i situace v klubu ANO. Babiš s Faltýnkem sice koaličnímu partnerovi slibují podporu zprávám, ale ponechávají volné hlasování. Podle kuloárových informací ze Sněmovny je zhruba třicet poslanců ANO připraveno hlasovat minimálně proti jedné výroční zprávě, což by na torpédování vedení České televize stačilo. Zařadili by se tak vedle kompaktního společenství jejích nesmiřitelných odpůrců z řad SPD, KSČM a pěti nezařazených.
O nepřehledné situaci v ANO svědčí i angažmá ambiciózního poslance Pavla Juříčka. Do boje proti České televizi vyrukoval ve Sněmovně rovněž s ostrým výpadem proti jejímu hospodaření, na základě vlastního auditu. Pochybení televize shrnul jako „smrtící mix pomalu umírající organizace“.
Nikomu však nesdělil, kdo tento audit zpracoval a jak to mohl udělat bez náhledu do účetnictví. Nikomu ho totiž neukázal, dokonce ani kolegům v ANO, jak se dušoval předseda klubu Jaroslav Faltýnek. Nevěděla o něm ani sněmovní zpravodajka Barbora Kořanová (ANO), která doporučila schválení zpráv a od Juříčkovy individuální akce se distancovala.
Průběžný nátlak
O čem tato situace vypovídá? Pokud tento stav přetrvá, budou výsledky hlasování o výročních zprávách do poslední chvíle nejasné a těsné. Kuloárové zprávy o názorovém rozštěpení uvnitř klubu ANO ovlivnily atmosféru ve Sněmovně. Opoziční kluby svolávaly kvůli plné účasti při hlasování i z vážných důvodů omluvené poslance. Nakonec k němu nedošlo, ale stejná situace se může opakovat příště.
Neznamená to, že je veřejnoprávní televize bezchybná. Ještě nedávno byla vůči vládní moci nesrovnatelně kritičtější než dnes. V tomto případě však jde nepochybně o cílenou taktiku vytváření průběžného nátlaku, aby byla vůči zemanovsko-babišovského bloku mnohem povolnější. Neschválení televizních zpráv před 17. listopadem by ovšem mohlo eskalovat veřejné protesty, což si zřejmě část klubu ANO uvědomuje, a může proto volit obezřetnější postup.
Pokud by byly obě starší zprávy schváleny, bude až později na řadě výroční zpráva za rok 2018, která dosud neprošla volebním výborem. To je další páka, jak držet Českou televizi v šachu. Příští rok je navíc na řadě výměna šesti členů Rady ČT z patnácti, což může za určitých okolností vyvolat změny vedení České televize bez odvolání radních.
Dnes tedy hlavní oponenti České televize řeší dilema, zda ji ovládnout hned a s jistými riziky, nebo půjde o běh na delší trať s dalším posilováním nátlaku. Pokud jim to tedy bude umožněno a zda ještě v té době bude existovat současná koalice.