Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) znovu upozornil, že uplatňovat kolektivní vinu vůči Ukrajincům není správné a není to totéž, jako odsuzovat kolektivně zločiny, kterých se dopouští Rusko. Reagoval tak na vlnu nenávisti vůči ukrajinským uprchlíkům, která se zvedla po dvou případech napadení žen v Plzni a Praze. Těchto incidentů zneužívají i někteří politici, mezi nimi například šéf SPD Tomio Okamura nebo komunistka Kateřina Konečná.
„Rozmohl se nám tu takový nešvar: že prý nemáme odsuzovat kolektivní vinu vůči Ukrajincům, když sami uplatňujeme totéž vůči Rusům. Tak znovu: pokud se zločinu dopustí člověk, je potrestán člověk. Pokud se zločinu dopustí stát, je potrestán stát. Včetně svých občanů, jinak to nejde. Takže jednou provždy, Péťo, Káťo a vy ostatní, co děláte, že to nechápete: ne, není to totéž,“ napsal na sociální síti ministr Rakušan.
Následně v komentářích přiznal, že „Káťou“ myslel komunistku Kateřinu Konečnou. „Péťa je ještě součást filmový hlášky. No dobře, a Káťa je Konečná, vy novináři z člověka dostanete po neskutečným tlaku i to, co vůbec nechtěl říct!“ odpověděl na dotaz novináře Petra Honzejka.
Konečná si vyjádření Rakušana všimla a odpověděla mu. „Víťo, nešvar, který se nám tu rozmohl, je hlavně Vaše pokrytectví a dvojí metr,“ napsala. „Děkujeme za názor a posíláme klíčenku… Můžete, pane ministře, spolu s koaličními partnery třeba nediskriminačně nevydat vízum a deportovat pěvkyni Netrebko z Obecního domu,“ vzkázala ještě.
Minulý týden vzbudil pozornost případ z Plzně, při němž osmnáctiletý cizinec podle kriminalistů brutálně napadl, znásilnil a pokusil se zavraždit mladou dívku. Na sociálních sítích se objevily informace, že pachatelem má být Ukrajinec, což vyvolalo vlnu nenávisti vůči uprchlíkům. Policisté později uvedli, že obviněný mladík není uprchlík, ale dlouhodobě v Česku žije.
Případu ihned zneužil také předseda SPD Tomio Okamura. „Před tímto osamoceně varuji už deset let. Na tohle si zvykat nebudeme,“ vzkázal na facebooku s tím, že adekvátním trestem by měla být kastrace. Později také kritizoval Rakušana a napsal, že by se měl ministr „okamžitě pakovat“.
„Snažil jsem se popsat, jak ubohé a hloupé by bylo zneužívat brutální napadení dívky v Plzni k vlastnímu politickému byznysu. Ale pan Okamura to v kostce předvedl za mě. Nebuď jako Tomio, nerozjížděj tu novodobou hilsneriádu,“ kontroval Rakušan.
V sobotu se pak objevily informace o tom, že šestnáctiletý mladík, který napadl ženu v pražské Hostivaři, je také Ukrajinec. Policie ale neupřesnila, z jaké země mladík pochází. Lidé v reakci na oba incidenty psali na sociálních sítích nenávistné komentáře a mluvili o svolání demonstrace proti Ukrajincům.
Násilné útoky na ženy odsoudil i prezident Petr Pavel, který popřál obětem i jejich rodinám hodně sil a ocenil práci policie, jež oba podezřelé zadržela. Současně ale ve svém vyjádření varoval před zneužíváním strachu a negativních emocí k prosazování vlastních politických zájmů. „Pravidla musí platit pro všechny stejně. Násilí a agrese nemají národnost ani náboženství. Jejich projevy nebudeme tolerovat bez ohledu na to, kdo se jich dopouští,“ uvedl prezident. Zdůraznil, že konkrétní zločin konkrétního člověka nelze dávat za vinu celé skupině.