Prezident Miloš Zeman jmenoval nového ministra zdravotnictví Jana Blatného. Prymulův nástupce bude mít nesmírně složitou pozici, a to i v úsilí zvýšit klesající důvěryhodnost vlády. Nezačal však nejlépe. Nepřiznal podpis petice spolku Milion chvilek za rezignaci premiéra Andreje Babiše.
Jmenování ministra zdravotnictví proběhlo bez dlouhých průtahů. Prezident Zeman až nečekaně hladce akceptoval následovníka svého „koně“, epidemiologa Romana Prymuly, při jehož nástupu vyslovil víru, že „vítěz nad první vlnou koronaviru“ bude úspěšný i v boji s druhou vlnou.
Školácká chyba
Tuto prognózu zmařila školácká Prymulova chyba, když přijal pozvání zákulisního lobbisty a šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka na tajnou schůzku do restaurace v době povinné uzávěry. Objevují se kuloárové názory, že nešlo o náhodu, ale o vyústění podprahového mocenského boje mezi premiérem Babišem a prezidentem Zemanem, který údajně s Prymulou počítal do čela „prezidentské“ vlády, pokud by musel odejít slábnoucí šéf ANO.
Jestli šlo o nastraženou past za účelem Prymulovy diskreditace, nebo případně o byznys spojený s chystaným plošným testováním v Moravskoslezském kraji, zůstává v rovině spekulací. Výrazně jim ovšem napomohla Prymulova politická naivita.
V každém případě je pozoruhodné, jak rychle našel Babiš náhradu. Tím spíše, že se jméno uznávaného dětského hematologa a náměstka ředitele Fakultní nemocnice Brno, docenta Jana Blatného, poprvé objevilo na severu mediální divize Agrofertu téhož dne, kdy premiér vyzval Prymulu k rezignaci.
„Životopis, který přivezl premiér Andrej Babiš prezidentovi do Lán, patří podle informací serveru Lidovky.cz Janu Blatnému. Právě on má být kandidátem na nového ministra zdravotnictví,“ píše server.
Blesková výměna
Shrňme to. Premiér téhož dne dopoledne, kdy vyšel článek v Blesku s fotografiemi Prymuly a Faltýnka, ministra odepsal slovy „úplná katastrofa“. Do té doby ho vychvaloval jako předního světového odborníka a nejlepší volbu pro boj s covidem. Odpoledne už vezl životopis nového kandidáta prezidentu Zemanovi, který o Prymulově sesazení vyslovil pochybnosti.
Náhoda? Jen stěží. Takto bleskově sehnat vážného adepta do mimořádně horkého křesla pro „sebevražednou“ misi je takřka neřešitelný rébus. Zvláště pokud má být odborně zdatný s odolností pracovat v toxickém prostředí chaotického premiéra, jemuž tečou nervy kvůli klesající důvěře vlády i preferencím ANO.
Každý Babišův ministr, pokud je při smyslech, navíc musí počítat s tím, že ho může potkat osud mnoha jeho předchůdců, kteří byli bez milosti obětováni ve chvíli, kdy to majitel firmy ANO uzná za vhodné. A ještě si přitom umažou pověst.
Dohoda se Zemanem
„Je to velice dobrý kandidát, má mezinárodní zkušenosti,“ označil premiér Blatného po jednání s prezidentem. Vyjadřoval se ale na jeho adresu o poznání střídměji než o měsíc dříve při chvalozpěvech na Prymulu, který o Blatném do té doby neslyšel. Zeman ho nevetoval a při jmenování ocenil jeho odvahu, rovnající se téměř politické sebevraždě.
„Politika je nesmírně krutá záležitost, přecházíte z parku do džungle. Zázraky se ale dějí,“ glosoval Zeman, který prý měl jedinou podmínku, aby Prymula neztratil vliv na protipandemická opatření. Nechce se věřit, že by svého chráněnce „prodal“ tak lacino, a všechny okolnosti této výměny zatím zůstávají zahaleny v mlze.
Nový ministr Jan Blatný poprvé vystoupil na tiskové konferenci za přítomnosti premiéra Andreje Babiše. Za hlavní úkol považuje změnu vnímání celé situace, změnu nálady ve společnosti. „K této změně potřebuji vás, média, novináře. Pojďme společně změnit pocit strachu v respekt. Strach nás paralyzuje, a co je daleko horší – rozděluje,“ uvedl.
Kdo straší veřejnost?
Povzbudivá a pečlivě vážená slova, ale ministr je měl v první řadě adresovat členům vlády včetně premiéra, který náhle straší „katastrofálními čísly“ a hrozícím „kolapsem zdravotnictví“. Nebo šéfovi Ústředního krizového štábu Hamáčkovi, který varuje před „mrazáky s mrtvolami na ulicích“.
Ke zklidnění situace nepřispívají ani časté a tvrdými daty neobhájené změny vládních nařízení, zmatená a často protichůdná komunikace vlády, kdy se některé návrhy zjevují na twitteru bez předchozího projednání. Skončí snad nemístné výpady premiéra Babiše proti veřejnosti, že si za pád Česka na dno světových žebříčků může sama? Vláda totiž podle něj dělá maximum a žádné osobní selhání nepřipouští.
Důvěra vlády je na dně a jejím schopnostem zvládnout koronakrizi nevěří až 70 procent lidí. Sisyfovským úkolem ministra Blatného bude tento trend zvrátit. To v situaci, kdy má nejslabší politické krytí a autoritu ze všech ministrů zdravotnictví Babišovy vlády, nemá zkušenosti s resortem, koronavirovými epidemiemi ani s parlamentním vyjednáváním.
Blatný se nejspíš už brzy octne mezi mlýnskými kameny premiérových poradců, které zajímá jen profit ANO, a stoupenci tvrdých restrikcí v čele s Prymulou. Babišova média už makají na mediálním obrazu nového hrdiny, který jde kurážně do boje s covidem.
Podpis výzvy k Babišově demisi
K důvěryhodnosti samotného ministra však nepřispěje jeho reakce na podpis výzvy k odstoupení premiéra Babiše, o kterém informoval server Reflex.cz. Tuto petici pod názvem Chvilka pro rezignaci spustil spolek Milion chvilek v únoru 2018 a dodnes ji podepsalo 438 tisíc lidí.
„My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 71 let po komunistickém puči a 30 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že je to normální. Chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce!“ uvádí petice, kterou také podepsali lékař Jan Blatný a jeho manželka Dana. Oba z Jinačovic, obce v okrese Brno-venkov.
Docent Blatný je v obci členem Výboru pro rozvoj venkova a životní prostředí a záměna jmen je těžko představitelná. Možná dospěl k názoru, že už je normální, aby byl premiérem trestně stíhaný člověk, vedený jako agent Státní bezpečnosti. Proto klidně nastoupí do jeho služeb.
Není ale normální, že jako nový klíčový ministr na první tiskové konferenci s Babišem za zády tuto skutečnost na přímý dotaz popře. Měl by tedy hodnověrně vysvětlit, jak se jeho jméno octlo na petičním archu. Pravděpodobnost, že by ho někdo falšoval, se limitně blíží nule.
Snaze zvýšit věrohodnost komunikace vlády by jistě příliš neprospělo, kdyby nový ministr zdravotnictví zahájil svoji kariéru průhlednou lží, srážející jeho osobnostní kredit už na samotném počátku.