Sněmovna se dnes opět zabývá projednáváním výročních zpráv České televize za roky 2016 a 2017. Jejich nepodpoření přitom již dříve avizovali poslanci komunistů, SPD i někteří zástupci ČSSD. A kritičtí sociální demokraté nyní předložili podobný jako hnutí SPD, které chce prosadit postupné zrušení koncesionářských poplatků.
Stálou nejednotnost uvnitř sociálních demokratů dnes přitom naznačil i Lubomír Zaorálek: „Národ je každodenní plebiscit. Jednota klubu je něco, na čem musíte hned od rána začít pracovat, pak ji máte,“ připomněl novinářům známý výrok Ernesta Renana.
Zde se ovšem nejedná o první odlišné stanovisko ze strany Antonína Staňka a Jaroslava Foldyny, kteří nezřídka vystupují v rozporu s vlastní stranou. Sám Foldyna čelil v září dokonce i hlasování o vyloučení ze strany, ale zastánci nakonec nesehnali pro schválení návrhu dostatečnou podporu.
„Já jsem to s nimi probíral osobně. Pokud bychom začali sociálně slabé ještě více zvýhodňovat, co potom uděláme, protože tam určité zvýhodnění už je… Přesunuli bychom tu zátěž pouze na státní rozpočet a to není ideální. Peníze stejně neušetříme, protože by lidé o ty prostředky přišli jinde. Je třeba si v tomto nalévat čistého vína. To opatření není tak sociální, jak vypadá,“ uvedl ministr kultury na otázky novinářů.
A přestože i poslanecký klub hnutí ANO avizoval podporu dokumentů o hospodaření, doporučil poslancům na jaře jejich neschválení i sám Miloš Zeman, který je k veřejnoprávním médiím dlouhodobě kritický. Podle hlavy státu by tento krok mohl navíc podmiňovat i schválení konečné verze státního rozpočtu ze strany komunistů. Příslušný návrh zákona byl prozatím ve středu schválen v prvním čtení.
Avšak mezitím je dolní komoře stále vyčítáno, že došlo k opakovanému posunu daného termínu schvalování. „Strašně mě mrzí, že se takhle zdržovalo. Teď se tady vrší výhrady, kdybychom to dělali pravidelně a dělali bychom každý rok malý posun, tak jsme tu nemuseli mít najednou tři zprávy. Proto to vypadá na velkou revoluci. Byl bych rád, kdybychom se vrátili k normálnímu projednávání zpráv a televize na ně reagovala,“ předestřel Zaorálek zároveň přání vzniku dialogu mezi Sněmovnou a zástupci ČT.
Závěrem sociální demokrat uvedl, že ho nyní zaujal mimo jiné nápad na kontrolu České televize ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu. „Mluvil jsem o tom s poslanci dalších poslaneckých klubů a zdá se, že je to něco, co má podporu. Situace by se stala předvídatelnější pro všechny, jak poslance, tak vedení televize.“ Naopak možnou obměnu Rady ČT odmítl s komentářem, že její členové jsou především výsledkem poslanecké volby.