Babišova vláda schválila dvojnásobné zvýšení poplatku za čerpání minerálních vod. Tímto nepřímým zdaněním zvyšuje náklady domácím výrobcům a znevýhodňuje je proti zahraniční konkurenci. Nelogicky tak penalizuje zdravé potraviny, když na druhé straně snižuje DPH na pivo.
Daňové příjmy slábnou, finanční rezervy jsou rozpuštěny a na dotace velkým koncernům v čele s Agrofertem se nesmí sáhnout. Pokud v této situaci vláda snižuje DPH u některých služeb a zboží včetně piva, což se kvůli rostoucím nákladům firem jen stěží projeví v koncové ceně u zákazníka, hledá peníze na svoje rozmařilé utrácení pro svoje voličské skupiny někde jinde, kde se dá.
Rozporuplný boj proti závislostem
Babišův kabinet si přitom počíná nesystémově. Bohulibě prohlašuje, že bojuje proti závislostem na hazardu, a nakonec o polovinu zvýší daň pouze u nejméně škodlivých loterií. Deset miliard chce vytáhnout zdaněním technických rezerv pojišťoven, což může rozkolísat celý systém a zdražit pojistky.
Skokově zvyšuje spotřební daně u alkoholu a tabáku, což zdůvodňuje tlakem na snížení jejich spotřeby a ochranu zdraví obyvatel. Na druhé straně protismyslně snižuje DPH na pivo. Jeho cena přitom v poslední době stoupla i kvůli novým vládním regulacím typu EET a protikuřáckého zákona.
V tomto trendu kabinet pokračoval při svém posledním zasedání. Schválil zdvojnásobení poplatků za čerpání minerálních vod ze šesti na dvanáct korun za metr krychlový. Nakonec je zvýšil ještě výrazněji, než mělo původně v úmyslu Ministerstvo zdravotnictví, které navrhovalo růst o třetinu.
Proti domácím výrobcům a spotřebitelům
Tento záměr kritizuje Svaz minerálních vod zastupující sedm producentů. Jeho předsedkyně Jana Ježková zdůraznila, že poškodí domácí výrobce a spotřebitele, ohrozí zdroje minerálních vod a jejich využití. Přínos pro stát přitom bude z hlediska celkového objemu příjmů jen kosmetický v řádu několika desítek milionů korun.
„Jedná se už o druhé stoprocentní zvýšení poplatků za posledních pět let, což pochopitelně zvedne výrobní náklady. Už nyní je poplatek za odběr minerální vody devětkrát vyšší než poplatek za odběr ostatních druhů vod z podzemních zdrojů,“ připomněl svaz ve svém prohlášení.
Generální ředitel lídra tuzemského trhu Mattoni Alessandre Pasquale se podivil, že se stát dostává do absurdní situace, kdy Ministerstvo zdravotnictví deklaruje boj za zdravý životní styl, ale v praxi penalizuje zdravé potraviny.
Vláda zdaňuje zdravé potraviny
„Zvyšování nepřímého zdanění zdravé potraviny a současné snižování DPH na čepované pivo přímo vybízí k dohadům o populistických snahách nalákat voliče a nesystémovým způsobem naplnit státní pokladnu,“ uvedl Pasquale.
Postoj Ministerstva zdravotnictví zavání farizejstvím. Prudký nárůst poplatku zdůvodňuje tím, že nestoupl od roku 2014, kdy ho razantně zvýšila Sobotkova vláda. Inflace však od té doby poskočila sotva o desetinu.
Sporné je i další vyjádření resortu, že „toto unikátní přírodní bohatství České republiky využívají velké soukromé korporace ke svým obchodním aktivitám, které jim přinášejí vysoké zisky. Je tak zcela na místě, aby větší měrou přispěly do státního rozpočtu.“
Do poplatku se totiž nepromítá péče, kterou výrobce udržuje zdroj ve vlastnictví státu. Producenti vykonávají pro stát ty činnosti, které umožňují technologické využití i ochranu těchto přírodních zdrojů, a to z vlastních prostředků. „Opětovné navýšení poplatku za odběr minerálních vod o dalších sto procent může vážně ohrozit schopnosti zajišťovat tuto péči,“ varuje svaz.
Poplatek se navíc počítá z celkového povoleného množství čerpání minerálních vod, přičemž skutečná produkce dosahuje zhruba jedné třetiny. V sousedních zemích s velkým potravinářským trhem je tento poplatek nižší. V Německu dosahuje výše 8,40 korun za metr krychlový, v Polsku 7,60 korun.
Zbytečné znevýhodnění domácích výrobců
Tento krok kritizuje i pravicová opozice, pro kterou je dalším dokladem, že se vláda v honbě za zvyšováním příjmů státního rozpočtu nezastaví před ničím. Dvojnásobné zvýšení poplatku je ekonomicky neobhajitelné. Domácí produkce balených minerálek bude zbytečně znevýhodněna před zahraničním dovozem a vyšší náklady bude muset nějak vykompenzovat.
Vyšší poplatky za čerpání minerálních vod jsou dalším symbolickým dílkem mozaiky poslední doby. Navzdory slibům Andreje Babiše vláda zvyšuje cestou nejmenšího odporu celkovou daňovou zátěž podnikatelského sektoru, dosahující za poslední čtvrtstoletí rekordních hodnot.
Složená daňová kvóta, měřící celkové zatížení daňového poplatníka, letos stoupne na 35,9 procenta, nejvýše od roku 1993. Tehdy ovšem Česká republika procházela specifickým transformačním obdobím, takže ani toto srovnání není zcela objektivní. Pro porovnání: V roce 2015 dosahovala daňová kvóta hodnoty 32,6 procenta, nárůst celkového zatížení je tedy zřetelný.
Babišova vláda se octla v rozporu s vlastními deklaracemi i zvyšováním nepřímého zdanění. Do této kategorie už zařazuje i zdravé potraviny, což dokládá aktuální příběh balených minerálek.