Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) zadržela čtyři obyvatele Kyjeva podezřelé z provozování „farmy“ internetových robotů (botů). Ta na na sociálních sítích šířila dezinformace o summitu Platforma Krym.
Podle zprávy webu Kyivpost.com podezřelí používali 15 000 falešných online účtů, které produkovaly znevažující obsah o výsledcích summitu, přičemž se vydávaly za běžné uživatele facebooku, instagramu a TikToku.
Podle SBU byli údajní kyberzločinci podporováni Ruskem. Peníze z Ruska získávali prostřednictvím elektronických platebních systémů, které jsou na Ukrajině zakázány. Podle ukrajinské národní banky nesmějí Ukrajinci používat ruské online platební systémy, jako jsou Webmoney, YooMoney, Qiwi Wallet a Wallet one.
V kanceláři podezřelých v centru Kyjeva bylo nalezeno 300 modemů pro přístup na web, několik tisíc SIM karet různých mobilních operátorů, desítky mobilních terminálů a počítačů, ve kterých byly nalezeny důkazy o celém dezinformačním systému.
Krymská platforma se konala v Kyjevě 23. srpna. Diplomatického summitu se účastnili vedoucí představitelé 46 zemí, aby upozornili svět na ruskou okupaci Krymu. Rusko se summitu, na němž zástupci ostatních zemí ostře kritizovali politiku Kremlu na Krymu, nezúčastnilo.
Ruští státní představitelé šířili o summitu před jeho konáním i po něm dezinformace a označovali Krymskou platformu za „provokaci“, „sabat“ a „protiruskou akci“. Rusko se pravidelně snaží vkládat do internetových diskusí takovéto výroky v rámci své informační války s Ukrajinou.
Podle zprávy společnosti Facebook patří Ukrajina od roku 2018 „mezi hlavní zdroje“ aktivity botů. Většina botových farem pochází z Ruska nebo je jím podporována.
„V březnu SBU odhalila botovou farmu v Oděse. Ta také sloužila k vytváření falešných účtů šířících online propagandu a nenávistné příspěvky ohledně Ukrajiny. O měsíc dříve ukrajinské orgány činné v trestním řízení odhalily takovou farmu ve Lvově. Farmu provozovala ruská rozvědka,“ píše Kyivpost.com.
Ruské botové farmy představují hrozbu pro informační bezpečnost mnoha zemí. Například v roce 2016 zasahovala do amerických prezidentských voleb v roce 2016 obří trollí „továrna“ podporovaná Kremlem – Internet Research Agency.
Od té doby se ruští koordinátoři a hackeři z botových farem stali sofistikovanějšími a hůře odhalitelnými, uvedli odborníci.