Komunistická strana Čech a Moravy se snaží před říjnovými volbami zaujmout programem s názvem „Pět priorit pro volby do PS PČR 2021“. Program napsaný ve formě strukturovaného zápisu, který vypadá, jako by ho sepsal žák základní školy, evokuje pocit, že se jedná o jasné a srozumitelné pokyny, jak rozvinout prapor revoluce a konečně něco dát do předlistopadového pořádku. Celý pocit je umocněn heslem „Přidat potřebným, ubrat bohatým!“, které odkazuje na oddíl s daňovými návrhy.
Poslanci KSČM, kteří hájí zájmy prostého lidu, byli pravděpodobně omámeni zvuky internacionály, když pomáhali velkokapitalistovi Babišovi schvalovat astronomický deficit pro rok 2021, jehož obsah byl populisticky a bez zvážení dlouhodobých následků rozdán potenciálním voličům. Komunistický poslanec Jiří Dolejš vyzval poslance SPD a ODS, aby taktéž podpořili schodek, protože hlasovali pro daňový balíček. I díky tomuto kroku se státní pokladna České republiky blíží k dluhové brzdě.
Zastavme zlé velkokapitalisty aneb výrazné zdanění nadnárodních firem
Velké množství českých zaměstnanců pracuje pro nadnárodní korporaci nebo její dceřinou společnost. Doba covidová ukázala, že se již nehodí pracovat v malých českých podnicích z důvodu nižší stability zaměstnání. Jen si vzpomeňme, kolik restaurací, obchodů, kadeřnictví a jiných podniků muselo ukončit svůj provoz z důvodu finanční nestability a nejistoty.
Nadnárodní korporace nabízejí jistotu zaměstnání i v době ekonomické recese, což by komunistům mělo být po chuti, protože je dostupná práce a lidé tak nejsou závislí na státní podpoře. Výrazné zdanění nadnárodních firem by mohlo znamenat jejich odliv do míst, kde bude provoz levnější a pracovní síla dostupnější.
Internet za nás nebyl, proto komerční internetoví giganti nemuseli danit
Bod, ve kterém se shodnou všechna největší kandidující politická uskupení. Internetoví giganti jsou palčivým problémem nejen pro každého příznivce KSČM. Tento návrh má vzhledem k jeho četnosti ve volebních programech šanci projít úspěšně sněmovnou. Otázkou je, jak dopadne vyjednávání na půdě EU a jestli dojde ke konsensu s ostatními státy.
Peníze se nejlépe ždímají ze vdov a sirotků
Citát satirika Stephena Leacocka nejlépe vystihuje důvod, proč KSČM implementovala do svého programu bod s názvem „miliardářská daň“. Progresivní zdanění, které komunisté vyžadují, má za cíl ochromit bohaté osoby, a zmírnit tak hloubku propasti mezi střední a vyšší vrstvou. Vyšší daň pro bohaté je evergreenem KSČM a dalších progresivně levicových stran, v případné vládě s ANO a SPD nemá tento návrh šanci uspět.
„Nechte nás dýchat,“ hlásá dělnická třída
Zachování současného zdanění u podprůměrných mezd navazuje na předchozí odstavec, ve kterém jsme si specifikovali zájmy KSČM. Návrat do doby před rokem 1989 je snem každého, kdo v dnešní době strádá. Kolik je však těchto lidí? Kromě špičkové zdravotní péče a možnosti cestovat nám volný trh nabízí velké množství zboží, jež by ve zmiňované době minulé bylo těžko k sehnání. Přestože se dnešní doba tváří jako ideální, musíme vzít v potaz mzdové podmínky a snad nekonečně rostoucí index spotřebitelských cen.
Průměrná mzda v Česku byla ve 2. čtvrtletí na úrovní 38 275 korun. Na tuto mzdu ale valná většina dělníků nedosáhne. Řešení, které KSČM nabízí, dokáže mírně stabilizovat systém mezd, protože nízkopříjmová práce trpí zdaněním nejvíce. Chce-li KSČM komplexně zajistit lepší budoucnost dělníků, tento návrh by měl být následován důchodovou reformou.
Zvyšování daňových úlev pro rodiny s dětmi
Poslanci KSČM byli jedni z iniciátorů rekordního deficitu v historii samostatné České republiky. Tímto bodem si získali pozornost mnoha lidí, protože místo toho, aby smysluplně reagovali na situaci a snažili se nyní regulovat výdajovou stranu státního rozpočtu, tak jí touto položkou hodlají přitížit. Z hlediska socialistické ideologie je dnešní prostředí pro KSČM zcela nevýhodné. Jednak musí řešit vysoké výdaje státního rozpočtu a jednak u nás není tolik miliardářů, aby jejich zdanění pokrylo deficit, či alespoň nové položky, které chtějí komunisté na stranu výdajů přivést. Nikdo si netroufne tvrdit, že zavedení miliardářské daně je neuskutečnitelné, avšak naši rudí spoluobčané by měli spíše zapracovat na svém kritickém myšlení a nesnažit se obnovovat předlistopadovou diktaturu.
Zavedení bankovní a digitální daně
Digitální daň již byla probrána a zavedení bankovní daně by znamenalo, že do státního rozpočtu sice připutují peníze, ale i přesto to omezí prostý lid, který si nejen do těchto voleb komunisté vzali jako lidský štít. Možná se ptáte, jakým způsobem by mohla být bankovní daň omezující. Odpověď je prostá: zvýšením bankovních poplatků, které dnes platí málokdo, nebo zvýšením úrokových sazeb. Zavedení poplatků by bylo bezpochyby nepříjemnou záležitostí, ale jednalo by se o přijatelnější možnost než zvyšování úrokových sazeb. Konečný výsledek by pak byl znám po zveřejnění regulace pro komerční banky nebo působení volného trhu.
Skoupé předvolební průzkumy
KSČM vstupuje do voleb jako strana, která už nemá co ztratit. S nadsázkou by se dalo říct, že ten, kdo volí komunisty, daruje hlas silnějším stranám, protože předvolební průzkumy jsou pro soudruhy velmi skoupé. Program je tvořen body, které mohou vytvořit vyšší deficit na výdajové straně rozpočtu, jenž bude jen stěží smazán zavedením progresivního zdanění. Proto lze tyto daňové návrhy vnímat jako nereálné.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice. Institut je možné podpořit zde.