Vláda si neví rady s nárůstem pozitivně testovaných na COVID-19, který u nás patří k nejrychlejším v Evropě. Premiér Babiš v této situaci vyhlašuje, že zajistí rozvoz respirátorů všem seniorům. Neupřesnil ale, že bude jen jeden na jedno použití. Vláda zakrývá svá selhání lacinými předvolebními gesty.
Už dávno neplatí, že je Česká republika premiantem v boji proti čínskému viru. Tvrdé vládní restrikce sice na jaře přibrzdily šíření infekce, což byl v evropském srovnání objektivně řečeno solidní výsledek. Ovšem za cenu těžkého poškození ekonomiky, zejména v sektoru obchodu a služeb. Mnohé malé firmy se už z tohoto direktu nevzpamatují, jelikož státní pomoc přišla příliš pozdě, byrokraticky a nedostatečně.
Karta se obrátila
V posledních týdnech se však karta obrátila. Česká republika patří na evropský chvost v počtu aktivních případů, které denně narůstají až na dvojnásobek kulminace v době nouzového stavu. Mezi sousedními zeměmi jsme na tom nejhůře. V Německu a na Slovensku je současný počet infikovaných trojnásobně nižší vzhledem k počtu obyvatel.
Optimistickou zprávou je výrazně menší počet těžkých případů než na jaře a nižší smrtnost, momentálně srovnatelná s chřipkou. Většina případů je v této chvíli bezpříznakových nebo s malými příznaky, jenže problémy vězí jinde.
Vláda už v květnu slibovala, že zajistí projekt chytré karantény, tedy rychlého a efektivního trasování kontaktů s infikovanými v lokálních ohniscích, a výrazné navýšení počtu testů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za sliby zaostal, což se projevilo už v červenci nezvládnutou situací v OKD na Karvinsku.
V té době byla ještě celkově klidná epidemická situace, dnes se ale zhoršuje a denní přírůstky přesahují 400 nových případů. Na jaře epidemiologové považovali toto číslo za důvod k vyhlášení celoplošných restrikcí. Dnes jsou zdrženlivější.
Babišův patronát
Chytrou karanténu si vzal po Vojtěchově výpadku pod patronát premiér Babiš. Sám se postavil do čela jím navržené Rady vlády pro zdravotní rizika a boj s koronavirem prakticky řídí jeho PR tým.
Vznik nové rady byl jen úhybným manévrem suplujícím standardní mechanismy s cílem zakrýt vleklé problémy uvnitř resortu zdravotnictví. Na jedné straně vynikající úroveň zdravotní péče, na druhé straně manažerská selhání na úrovni vedení resortu a personální poddimenzovanost hygienických stanic.
Není normální a únosné, když se na výsledky testů čeká až pět dní. Nejde jen o vytváření nejistoty mezi testovanými, ale zároveň se snižuje schopnost zamezit dalšímu šíření infekce. To se dnes naplno projevuje v Praze, kde je třetí stupeň semaforu rizika ze čtyř a trasování už nyní naráží na hranice možností.
Místo aby vláda reagovala včas a komunikovala věci v klidu, ale pravdivě, premiér mlží a v Partii na Primě zpochybňuje dva dny staré vyjádření ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové. Ta varovala, že hlavní město přestává zvládat dohledávání kontaktů nakažených. Babiš prohlásil, že byla dezinterpretována.
Trasovat jen vážné případy?
O den později je všechno jinak a premiér oznámí, že hygienici zvažují trasování jen vážných případů. A pražským hygienikům budou s vyhledáváním kontaktů pozitivně testovaných na COVID-19 pomáhat pracovníci hygienických stanic z jiných krajů.
Premiér nemá situaci pod kontrolou a politicky zasahuje do věcí, které mu nepřísluší a nerozumí jim. Sebestředným a autoritativním přístupem demotivuje odborníky typu Rastislava Maďara, který rezignoval. Výsledkem je neustálá improvizace a chaos v době, kdy se před nástupem podzimu epidemická situace komplikuje.
V tomto krizovém čase znovu nastupuje Babišův marketingový tým. Nikoli náhodou právě dnes a před říjnovými krajskými a senátními volbami, ačkoli se premiér dušuje, že s nimi vládní agenda koronaviru nesouvisí.
Babiš po jednání vlády prohlásil, že nastává ta pravá chvíle rozdat lidem ochranné pomůcky uložené ve skladech státních hmotných rezerv. V případě zhoršení epidemické situace je vláda připravena poslat poštou do tří dnů respirátory třem milionům seniorů.
Respirátory pro tři miliony seniorů
Jak zjistil deník FORUM 24 ze zdrojů blízkých vládě, Česká pošta se už začala na tuto megaoperaci připravovat, i když je v ní pořád příliš mnoho neznámých. Kdyby všechno klaplo dokonale, je schopna toto zadání s maximálním vypětím sil splnit. Musela by ale mobilizovat všechny kapacity a odložit jiné zakázky.
Problémy však spočívají v nejasnostech, kdo bude distribuovat respirátory ze skladů, kdo je bude balit a jestli je vůbec možné zajistit tři miliony platných adres, kam by se měly zasílat. V každém případě by šlo o obrovskou mobilizaci státního aparátu, přičemž lze důvodně pochybovat, že by respirátory došly všem a skutečně do tří dnů, jak je avizováno.
Premiér však zatajil absurdní detail, že by vláda tímto způsobem distribuovala seniorům pouze jeden respirátor. Téhož dne to v Interview ČT24 (7. 9. 2020) přiznal ministr vnitra Jan Hamáček, pod něhož spadá Česká pošta.
Jeden respirátor na jedno použití
Tyto typy respirátorů třídy FFP2 mají velmi omezenou životnost několika hodin a jsou prakticky na jedno použití. Potom by se měly z bezpečnostních důvodů vyhodit. Myslí to vláda vážně, organizovat takto komplikovanou a logisticky náročnou operaci s nepatrným efektem pro občany?
Je otázka, jestli se tento záměr, který vláda slibovala už na jaře, vůbec zrealizuje. Ale ono to hezky vypadá, zní to pompézně a akčně. Premiér a vláda se starají o nejohroženější skupinu populace, která je „shodou okolností“ nejširší voličskou skupinou hnutí ANO z řad bývalých voličů ČSSD a KSČM. Dokud se ovšem nesdělí podrobnosti.
Rozesílat poštou jeden respirátor, navíc nevalné čínské kvality v době, kdy se už lidé jako na jaře sami dávno postarají, je jen populistický předvolební humbuk. Místo těchto teatrálních gest by vláda ochránila nejen seniory daleko účinněji, kdyby začala konečně plnit sliby, zajistila rychlé vyhledávání infikovaných a včas lokalizovala ohniska viru.
Od zjištění virové infekce na našem území uplynulo už půl roku a premiér se neustále chvástá, jak jsme nejlepší a příkladní pro celý svět. To už dávno neplatí. Vláda už jen uměle v éteru udržuje legendu, která neobstojí v konfrontaci s tvrdými daty. A vlastní selhání se snaží průhledně maskovat předvolebními manévry.