Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, které se často říká také „velká rada“, se zase ukázala. Její rozhodnutí v případě Xavera Veselého přesně vystihuje, jak nepotřebný je kontrolní orgán, který se bojí rozhodovat o důležitých věcech a zabývá se jen banalitami. Chvílemi to dokonce vypadá, jako by existovaly nějaké povely od vrchnosti, ke komu má být RRTV shovívavá a komu má dávat pokuty.
Mezi ty, kteří si poslechnou maximálně bezvýznamné napomenutí, patří třeba Jaromír Soukup a jeho TV Barrandov. Kdyby se Rada řídila regulemi, které si sama vymyslela, musela by majiteli, konferenciérovi a showmanovi stanice dávno sebrat vysílací licenci. Členové rady se však Soukupa buď bojí, o čemž mluví hodně lidí z okolí televize, nebo čekají. S tím, co TVB vysílá, je totiž jasné, že už dlouhou životnost mít nebude.
Nově vyvoleným, který si může dělat v médiích, co chce, je zřejmě Luboš Xaver Veselý. Jeho rozhovor s Andrejem Babišem totiž „neprošel“ analýzou, kterou si kontrolní orgán nechal vypracovat. Veselý prý nezabránil politizaci a nechal premiéra, aby dělal reklamu sobě i svému hnutí. Důsledek pro moderátora, nebo Český rozhlas, kde interview zaznělo? Žádný.
Velká rada pouze vzkázala, že by se to dělat nemělo, a lehce upozornila na to, že se stížnostmi na takové praktiky musí zabývat. „Provedená analýza došla k závěru, že host pořad využil pro propagaci svých osobních kvalit a politických úspěchů a cílů, a to v nadstandardní míře, neboť ho moderátor nijak neusměrňoval, přestože si uvědomoval, že zde tato propagace probíhá,“ stojí ve zprávě RRTV. Pokud někdo čekal, že se bude Xaver za podlézání Babišovi někomu zodpovídat, má smůlu. Vedení Českého rozhlasu dává pozor na to, aby se ministerský předseda na toto veřejnoprávní médium nenahněval, a tak nemělo důvod Veselému něco vyčítat.
Stejně se zachovala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Malé „bububu“, ale nic podstatného, čím by se musel někdo reálně zabývat. Na co však takový „kontrolor“ vůbec je? Asi jediné, co dokáže RRTV řádně trestat, je překročení hlasitosti televizního vysílání či podobné malichernosti. Místo rušení koncesionářských poplatků by se měli poslanci spíše zabývat tím, zda nemáme organizace, které na nic nepotřebujeme. Navíc, pokud jsou viditelně řízeny podle politické objednávky.
„Provedená analýza došla k závěru, že host pořad využil pro propagaci svých osobních kvalit a politických úspěchů a cílů, a to v nadstandardní míře, neboť ho moderátor nijak neusměrňoval, přestože si uvědomoval, že zde tato propagace probíhá,“ píše RRTV v odpovědi na stížnost.
— Newsroom ČT24 (@NewsroomCT24) October 31, 2019