
Americký ministr zahraničí Marco Rubio FOTO: Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických / se souhlasem
FOTO: Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických / se souhlasem
Šéf americké diplomacie Marco Rubio zrušil úřad spadající pod ministerstvo zahraničí, který sledoval a potíral dezinformační kampaně zahraničních aktérů, včetně vlád Číny, Ruska a Íránu. Napsal o tom deník The New York Times (NYT).
Uzavření centra pro boj proti manipulaci s informacemi se připravovalo několik týdnů. Rubio ve středu poslal všech 40 pracovníků úřadu na placenou dovolenou předtím, než je v průběhu jara propustí. Ministerstvo zahraničí v březnu přestalo spolupracovat s asi 80 dodavateli pracujícími pro úřad a zrušilo téměř všechny smlouvy související s jeho činností. Úřad sledoval dezinformační kampaně teroristických skupin a mocností, které jsou rivaly Spojených států, a zveřejňoval o nich zprávy.
Někteří republikánští zákonodárci v posledních letech obviňovali federální zaměstnance a nevládní experty zabývající se sledováním dezinformací ze snahy potlačovat názory pravicových politických skupin za pomoci společností provozujících sociální sítě. Dezinformace s původem v Rusku se často šíří na krajně pravicových online platformách, napsal NYT.
Rubio uzavření úřadu oznámil ve středu s tím, že úřad a jeho předchůdce za administrativy bývalého prezidenta Joea Bidena „utratili miliony dolarů, aby aktivně umlčovali a cenzurovali hlasy Američanů, kterým měli sloužit“. Rubio tvrzení podle NYT nepodložil důkazy.
„Jde o formu jednostranného odzbrojení v informační válce, kterou Rusko a Čína vedou na celém světě,“ prohlásil v reakci na Rubiův krok James Rubin, jenž úřad vedl v jeho předchozí formě za Bidenovy vlády.
Za úřad nyní zodpovídá Darren Beattie, náměstek pro veřejnou diplomacii, který propouštění organizoval, sdělili NYT dva američtí činitelé pod podmínkou zachování anonymity. Beattie během Trumpova prvního období pracoval jako autor projevů v Bílém domě, ale z pozice byl propuštěn, když stanice CNN zveřejnila zprávu o tom, že přednesl projev před bělošskými nacionalisty.
Po nástupu na ministerstvo zahraničí získal Beattie přístup k e-mailovým účtům současných i bývalých zaměstnanců, kteří pracovali na boji proti dezinformacím, uvedli oba američtí představitelé. Prohledával je s cílem najít důkazy o cenzuře konzervativních myšlenek, tvrdí zdroje.
Američtí diplomaté se připravují na zásadní škrty na ministerstvu zahraničí. V Rubiově úřadu koluje memorandum, které v koordinaci s Bílým domem navrhuje snížit rozpočet ministerstva v příštím fiskálním roce o téměř 50 procent. Další memorandum navrhuje uzavření 10 velvyslanectví a 17 konzulátů.