Rubl za dva měsíce oslabil téměř o 10 procent. Ekonomičtí komentátoři se ptají, zda je dolar na 100 rublů již blízko, nebo jestli úřady opět zasáhnou. Analytikům přitom není jasné, proč k oslabení teď došlo, protože ho nečekali.
Ruská Centrální banka stanovila oficiální kurz dolaru na 97,1 rublů, zatímco euro je stále nad 105 rubly. Ještě na začátku srpna stála americká měna něco málo přes 86 rublů, od té doby však její cena téměř nepřetržitě roste. Web „Meduza“ analyzoval, co se s kurzem děje, kdy překoná psychologickou hranici 100 rublů za dolar a jestli má vláda možnost (a chuť) tomu zabránit.
Na otázku, proč rubl opět oslabuje, není podle expertů žádná jistá odpověď.
„Když v srpnu začaly ‚nepřátelské‘ měny posilovat, měl trh téměř deset hypotéz: od nervozity investorů kvůli ofenzivě ukrajinských ozbrojených sil v Kurské oblasti až po aktivitu nerezidentů, kteří se z nějakého důvodu snažili splnit požadavky sankcí před jejich vstupem v platnost. Žádný z argumentů se však nezdál být zcela přesvědčivý. Přesto dolar v srpnu vzrostl o pět rublů. Trh tuto dynamiku označil za ‚měnový zázrak‘. Poté, co se nepodařilo najít žádné jasné důvody, proč se tak děje, se ekonomové oslovení agenturou RBK shodli, že v září k žádné volatilitě (kolísání) nedojde, protože ‚nedošlo k žádným významným změnám v základních faktorech určujících kurz rublu‘,“ píše Meduza.
Proč původně panoval optimismus? Centrální banka zvýšila základní sazbu na 19 procent ročně a začaly růst ceny ropy a čekal se „klidný říjen“. Pak ale za čtrnáct dní dolar vzrostl z 93 na 97 rublů a taková čísla byla naposledy před rokem. Na roční maximum vyskočil i jüan. Jestli půjde cena dál nahoru, nebo klesne, na tom není mezi ekonomy shoda.
Například analytici společnosti „Tsifra Broker“ píší, že „neexistují žádné zřejmé předpoklady pro další posílení rublu“. O týden dříve ekonom Dmitrij Polevoj poznamenal, že nevidí „žádné předpoklady pro další výrazné udržitelné oslabení rublu bez zhoršení vnějšího prostředí“, i když do konce roku předpovídá „zvýšenou volatilitu“. Debata o tom, zda dolar bude stát 100 rublů, probíhá již od září.
Neplánují úřady intervenci? ptá se autor článku a odpovídá si: „Je trapné to opakovat, ale nikdo to neví jistě.“
„Agentura Bloomberg 15. října napsala, že ruské úřady se údajně smířily s tím, že uvidí dolar na úrovni 100 rublů. Agentuře to sdělily dva nejmenované zdroje. Podle této představy oslabení národní měny údajně sníží dopad západních sankcí: v takovém případě bude rublová cena barelu ropy vyšší, respektive se zvýší rozpočtové příjmy,“ píše Meduza.
Ruští ekonomové ale stále připomínají, že rozpočet na slabém rublu pouze prodělává, protože zvyšuje inflaci, a pokud rostou ceny, zvyšují se výdaje na vládní projekty. Za rostoucí inflací jde zvýšení základní úrokové sazby a na ní závisí náklady na vládní půjčky.
Naposledy dolar překročil hranici 100 rublů loni v říjnu. Tehdy Vladimir Putin podepsal výnos, který největším vývozcům ukládal povinnost vrátit do země 80 procent vydělané měny, z toho 90 procent musí být prodáno do dvou týdnů.