Když republikáni v senátu státu Arizona prosadili rozsáhlý audit voleb v největším okrese státu, Donald Trump a jeho spojenci to označovali za první krok k rozkrytí údajných volebních podvodů. Nákladný a kritizovaný ruční přepočet hlasů změnil přesně 360 hlasů z více než dvou milionů, které byly v okrese Maricopa odevzdány. Joe Bidenovi bylo nově připsáno 99 hlasů a Donald Trump naopak o 261 přišel. Při veřejném slyšení před senátem státu Arizona to potvrdil ředitel firmy Cyber Ninjas, která audit prováděla. Předsedkyně senátu, republikánka Karen Fannová, prohlásila, že taková jsou fakta.
Zlatý důl
Jednalo se už o několikátý audit výsledků v Maricopě, a tak mohl výsledek těžko překvapit. V podstatě jen potvrdil to, co už předtím dvě prověřování provedená na počátku roku 2021. Ta obstaraly dvě společnosti certifikované federální volební komisí a najaté volební komisí v okrese Maricopa. Naproti tomu firma Cyber Ninjas certifikaci nemá, audit volebních výsledků prováděla poprvé a navíc bylo její úsilí hrazeno převážně z darů.
Republikáni v senátu totiž stanovili odměnu jen 150 000 dolarů s tím, že zbytek může společnost vybrat od příznivců. Za celou dobu zatím dostala dary ve výši téměř šesti milionů dolarů. Příležitost vydělat peníze nepropásla ani Trumpem opěvovaná stanice One America Network, která mohla jako jediná audit sledovat v přímém přenosu a pevně stojí za lží, že vítězství ve volbách bylo bývalému prezidentovi ukradeno.
Pochyby za každou cenu
Stephen Richer, správce záznamů okresu Maricopa a republikán, v srpnu napsal otevřený dopis svým stranickým kolegům v tamním senátu, v němž napsal, že je ochoten provést další prověrky výsledků z roku 2020, aby rozptýlil jejich obavy, ale odmítá spolupracovat se společností Cyber Ninjas, kterou označil doslova za „zaujatou, nezkušenou, nekompetentní, konspirační teorie vyznávající, bezskrupulózní a stranickou“.
To je vidět i v závěrečné zprávě. Přestože celkové výsledky doznaly jen marginálních změn, společnost se stejně snaží vzbudit pochyby, když zmiňuje, že platnost desítek tisíc hlasů nebylo možné plně ověřit, protože našla údajné rozpory mezi daty z registru voličů a těmi, která společnost zakoupila. Předseda dozorčí rady okresu Maricopa a další republikán Jack Sellers to označil jen za informační šum.
Jak vznikají dezinformace
Přesně o to ale bývalému prezidentovi, jeho spojencům a zjevně i firmě Cyber Ninajs jde. Podobně tomu bylo v případě 74 tisíc hlasů, které firma prohlásila za podezřelé, protože šlo o hlasy odevzdané před volbami, ale neexistovaly záznamy o jejich odeslání. Donald Trump se toho okamžitě chytil. Vzhledem k tomu, že v okrese prohrál o 45 tisíc hlasů a v celém státě o asi 10 tisíc, tak šlo o zásadní věc.
Jenže záznamy o cestě hlasů k volební komisi existoval nemohly, protože je voliči odevzdali sice v předstihu, ale osobně do volebních uren. Jedná se o tzv. early in-person voting a všechny lístky byly v pořádku. Zpráva o 74 tisících „vyrobených“ hlasů pro Bidena si ale už dál žila svým životem. S desítkami tisíc „neověřitelných“ hlasů to bude úplně stejně.
Zpátky do reality
Bylo by záhodno, aby už konečně někteří uznali skutečnost. Joe Biden vyhrál loňské prezidentské volby naprosto spravedlivě. Jenže pohádka o podezřelém korespondenčním hlasování se hodí i některým u nás. Strana ohánějící se demokracií už ve svém názvu tento argument použila, když pomohla zastavit návrh na hlasování poštou, který měl usnadnit hlasování voličům v zahraničí.
Bidena lze jistě za mnohé kritizovat. Je vlastně celkem jedno, zda se bude jednat o kritiku oprávněnou, či neoprávněnou. To musí nakonec vždy posoudit voliči. Je ale potřeba konečně začít nahlas říkat, že právě voliči, a nikoliv volební podvody rozhodli o Bidenově výhře. Kdo tvrdí přes vršící se horu důkazů opak, je buď špatně informovaný, nebo záměrně lže. Jiná možnost neexistuje.