Absurdity z Pražského hradu neberou konce. Jeho současní nájemníci opakovaně naplňují význam slova papaláši. Nechybí jim arogance a absolutně postrádají sebereflexi. Neuvědomují si, co páchají a jak to působí na veřejnost. Kromě kancléře Vratislava Mynáře se do kauzy „hladové prase“ zahrabává i Miloš Zeman. Ten svého kancléře bez bezpečnostní prověrky v neděli bránil na Frekvenci 1. Zabijačku prý udělat musel, prase mělo hlad.
Slova prezidenta jsou naprosto neuvěřitelná. „To prase nebylo nemocné, to prase bylo hladové, a to prase bylo hladové proto, protože penzion je zavřený, takže zbytky potravin, kterými se to prase krmilo, neexistují a prase by umřelo hlady.“ Takhle prezident České republiky ve vysílání Frekvence 1 omlouval svého kancléře bez prověrky a jeho nelegální zabijačku, která se konala v Mynářově penzionu.
Srovnejme si, kolik slov věnoval prezident Zeman v posledních týdnech koronavirové krize a nouzového stavu existenčním problémům svých spoluobčanů a kolik údajnému utrpení Mynářova hladovějícího prasete.
Kdokoliv jiný v této zemi by takovou akci uspořádal, zaplatil by dnes desetitisícovou pokutu. Mynář se navíc pochlubil tím, že účastníkům rozdal rychlotesty na COVID-19. Kde je vzal? A kde si je můžeme pořídit my?
A teď se na tu kauzu podívejme z čistě chovatelského pohledu. Je to informace pro Vratislava Mynáře a jeho kamarády: Prase lze krmit i jinou potravou než zbytky knedlíků a hranolků z restaurace.
Bohužel je to zřejmě přesně tak, jak to vypadá. Papaláši se rozhodli zkrátit si dlouhou chvíli během karantény zabijačkou pro pár kamarádů. Co na tom, že se to nesmí? Jsou přece z Hradu. A když se na to přišlo, papaláše nenapadla lepší výmluva než ta nejstupidnější. Že prase mělo hlad, a proto ho museli zabít a sníst.
Aby toho nebylo málo, Miloš Zeman se v nedělním rozhovoru na Frekvenci 1 pochlubil ještě jednou svojí parádičkou. Informace prý čerpá z teletextu. „Milý pane redaktore, já nevěřím médiím, a právě proto si občas přečtu svůj oblíbený teletext,“ prohlásil prezident. Touto informací jistě mnohým lidem připomněl, že teletext ještě existuje, a mladší posluchače ponoukl, aby si na internetu vyhledali, co to ten teletext vlastně je. A když Miloš Zeman nevěří médiím, proč čte teletext, který je přece taky mediální produkt?
Bylo by jistě zajímavé udělat anketu například mezi státníky Evropské unie a zeptat se, odkud čerpají informace. Kolik z nich by asi odpovědělo, že jejich zdrojem informací je technologická novinka roku 1970 – teletext? Ten teletext, který už dávno ukončila například BBC nebo CNN.
V dalších minutách Zeman předváděl svoji klasickou show. Urážel opozici a Senát. Chválil Babišovu vládu. Chce si zaletět na návštěvu Číny a Ruska.
A na závěr informace, která se teď honí hlavou nejednomu z nás. Prezidentský mandát končí Miloši Zemanovi a jeho partě za dva roky a 320 dní.