Principy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) jsou podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského podkopávány a narušovány ruskou agresivní válkou proti Ukrajině a proti celé evropské bezpečnosti. Lipavský to řekl českým novinářům před začátkem dnešního zasedání OBSE na Maltě. Schůze se účastní ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, ale i šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. EU zastupuje šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.
„OBSE staví svoji existenci na Helsinském procesu, který na konci 70. let vytyčil několik základních principů, které v tehdejším blokovém dělení světa mezi Západem a Východem byly velmi důležité,“ uvedl Lipavský. „Tyto principy jsou dneska podkopávány a narušovány ruskou agresivní válkou proti Ukrajině a celé evropské bezpečnosti,“ dodal. Jak doplnil, v projevu Česka na dnešním jednání zazní, že „je potřeba dodržovat principy jako ten, že se hranice nemají měnit silou, nebo že mají probíhat svobodné volby“.
Každý z účastníků zasedání, tedy i ruský ministr, by měl vystoupit se svým projevem. Lipavský již dříve uvedl, že od Lavrova očekává snůšky nesmyslu a obviňování a že v sále během této řeči nebude přítomen. „Myslím, že tam posadíme někoho, kdo bude monitorovat dezinformace, loni to docela dobře zafungovalo,“ prohlásil Lipavský. „Určitě nebudu jediný ministr zemí EU a NATO, který nebude v ten moment poslouchat ruské pohádky,“ řekl dnes novinářům šéf české diplomacie.
Lipavský opustil kvůli Lavrovovi sál už před rokem na jednání OBSE v Severní Makedonii. Ruský diplomat tehdy obvinil Západ, že vede hybridní válku proti Rusku a EU označil za „agresivní geopolitický projekt“.
Český ministr zahraničí se již ve středu večer na Maltě zúčastnil neformální večeře s dalšími ministry, kteří podporují Ukrajinu. Pozváno bylo 55 členů OBSE, tedy všichni kromě Ruska a Běloruska. Přítomní byli podle informací ČTK všichni kromě středoasijských zemí. Maďarsko se večeře také účastnilo, nicméně nebyl tam přímo ministr zahraničí Péter Szijjártó.
„Včerejší večeře se věnovala tomu, jak podpořit Ukrajinu. Velkým úspěchem české diplomacie je, že český diplomat Petr Mareš bude zvláštním představitelem OBSE pro Ukrajinu, to se nám podařilo v minulých týdnech vyjednat, prosadit a máme to schválené,“ uvedl Lipavský.
Malta je nejmenším členským státem Evropské unie, má pouhých půl milionu obyvatel. Zasedání OBSE se koná v obřím stanu vedle fotbalového stadionu, který se nachází uprostřed ostrova.
OBSE, která sídlí ve Vídni, vznikla v roce 1975 v době vrcholící studené války, aby podporovala dialog mezi Západem a Východem. Nyní má 57 členských států včetně Ruska. Cílem organizace je posílení evropské bezpečnosti, upevnění lidských práv, demokracie a zásad právního státu.
Organizace prochází hlubokou krizí způsobenou porušováním jejích základních principů Ruskem v souvislosti s jeho agresí proti Ukrajině a obstrukcemi rozhodovacích procesů organizace ze strany Ruska. Například se dosud ani po třech letech nepodařilo schválit rozpočet organizace. Na ministeriádě ve Vallettě by se mělo rozhodnout o obsazení funkcí generálního tajemníka a vedoucích všech tří autonomních institucí OBSE a o nadcházejících předsednictvích OBSE pro rok 2026 (kandidaturu zvažuje Švýcarsko, ale údajně i Kypr a Maďarsko) a ideálně i pro rok 2027 (kandidátem je Norsko). Předsednickou zemí pro roku 2025 bylo již dříve zvoleno Finsko. Nyní je předsednickou zemí Malta.