Rusko po vojenském napadení Ukrajiny – což je akce, kterou Kreml do posledních hodin popíral – chce zemi vylíčit jako skutečnou hrozbu, aby se invaze odůvodnila. Ukázkovým příkladem vývoje zvěstí v prokremelském „dezinformačním ekosystému“ je příběh o údajném vývoji ukrajinských jaderných zbraní. Podle tohoto narativu mohla Ukrajina získat jaderné zbraně během několika měsíců, jak údajně sdělil agentuře TASS zdroj z ruské státní bezpečnostní agentury.
Web Euvsdisinfo píše: „Podle závěrů západních expertů byl kyjevský režim velmi blízko vytvoření jaderného výbušného zařízení na bázi plutonia získaného tajně z vyhořelého jaderného paliva uloženého na území země. Ukrajinští specialisté mohli takové zařízení vyrobit během několika měsíců,“ uvedl údajný zdroj pro ruské agentury RIA a RT.
Agentura RIA zvýšila laťku a dodala, že USA plutonium na Ukrajinu předaly (RT DE). Kromě toho prokremelské sdělovací prostředky nadále tvrdily, že Ukrajina částečně zničila a přemístila dokumenty související s vývojem jaderných zbraní (RIA, Diario Octubre – dezinformační web ve španělštině). Ruské RT a VZ (Vzgljad – Dělovaja Gazeta) přišly s myšlenkou, že ke střetům v Záporožské jaderné elektrárně mohlo dojít proto, že tam byla uložena příslušná dokumentace.
V prokremelských jaderných fantaziích nestačí údajný program jaderných zbraní: je třeba vyprávět i o skutečném použití jaderných zbraní. Za tímto účelem Lenta, Gazeta, Tsargrad, Regnum a Sputnik tvrdí, umocněno tvrzením ruského velvyslanectví ve Španělsku, že Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) spolu s ‚bojovníky‘ z praporu Azov připravují v Charkovské oblasti provokaci s možným radioaktivním zamořením. Aby nezůstalo jen u pouhé kontaminace, Pravda naznačila, že NATO využívá Ukrajinu jako trojského koně pro jaderný úder proti Rusku.
Z vyjmenovaných zdrojů můžeme ocitovat aspoň některé na ukázku. Agentura TASS 6. března: „Ukrajina by mohla získat jaderné zbraně během několika měsíců, uvedl zdroj jedné z ruských agentur pro agenturu TASS.
‚Podle závěrů západních expertů byl kyjevský režim velmi blízko vytvoření jaderného výbušného zařízení na bázi plutonia díky jeho tajnému získání z vyhořelého jaderného paliva uloženého na území země. Ukrajinští specialisté mohli takové zařízení vyrobit během několika měsíců,‘ uvedl zdroj.
Podle jeho údajů se Ukrajina realizací programů v jaderné i raketové sféře v průběhu více než dvou desetiletí soustavně blížila všem potřebným podmínkám pro vytvoření vlastní jaderné zbraně. ‚Zejména bylo dosaženo významných výsledků v oblasti modelování jaderných řetězových reakcí, dělení izotopů štěpných materiálů a také v oblasti výzkumu a metalurgie jaderných materiálů,‘ upřesnil zdroj.“
RIA Novosti, také 6. března: „Slova Volodymyra Zelenského v Mnichově o nároku Ukrajiny na jaderný status nebyla náhodná, v blízké budoucnosti by se mohla stát realitou, řekl agentuře RIA Novosti zástupce kompetentní ruské agentury. ‚Zelenského prohlášení na únorové Mnichovské bezpečnostní konferenci o možnosti, že Ukrajina získá jaderný status, nebylo náhodné. Ihned po připojení ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní v roce 1994 jako nejaderný stát začala Ukrajina provádět výzkum a vývoj, aby vytvořila technologický základ pro možné vytvoření vlastních jaderných zbraní,‘ uvedl zdroj.“
O den později, 7. března, píše Lenta.ru: „Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) společně s bojovníky nacionalistického praporu Azov (organizace zakázaná v Rusku) připravila provokaci s možným radioaktivním zamořením oblasti u Charkova, uvedlo ruské ministerstvo obrany… ‚SBU spolu s bojovníky praporu Azov připravují provokaci s možným radioaktivním zamořením oblasti u města Charkov,‘ sděluje se ve zprávě. Uvádí se, že nacionalisté nastražili nálož v reaktoru experimentálního jaderného zařízení Charkovského fyzikálně-technologického institutu. Ministerstvo dodalo, že ozbrojenci plánovali vyhodit reaktor do povětří, a z údajného raketového útoku obvinilo ruskou armádu. Ministerstvo obrany rovněž zdůraznilo, že 6. března přijeli do Charkova západní novináři, aby ‚zdokumentovali‘ následky provokace a ukázali, že Rusko je viníkem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se předtím obořil na své západní kolegy kvůli tomu, že hlavy států nereagovaly na oznámení Ruska o plánech zasáhnout zařízení ukrajinského obranného průmyslu.“
Euvsdisinfo dodává: „Mimo oblast zbraní hromadného ničení je ruská mise při OSN v Ženevě nadále epicentrem dezinformační kampaně #DonbassTragedy, která propaguje obsah na několika platformách sociálních médií. Od 1. března zveřejňovala místa kampaně videa, ‚oficiální‘ dokumenty a prezentace Prezi ve zjevné snaze pokračovat v šíření již vyvrácené záminky ‚genocidy‘ pod hlavičkou #DonbassTragedy. Tento obsah, často odpudivý a násilný, byl dále rozšiřován více než 60 účty ruské diplomacie na twitteru, facebooku, instagramu a telegramu. První výskyt hashtagu byl zaznamenán na účtech ruské mise v Ženevě a ta v propagaci toxického obsahu pokračuje.“