Podle analýzy dat z Kremlu a dalších zdrojů vede tým prezidenta Joea Bidena a američtí spojenci úspěšně ekonomickou válku proti Rusku, aniž by museli použít vojenskou sílu, tvrdí investigativní reportér David Cay Johnston na webu The New Republic. Ruská ekonomika, která byla již dříve velmi křehká, je nyní v troskách, což je důsledek chytře navržených a důsledně prosazovaných západních hospodářských sankcí.
Příčinou úpadku je trvalý problém ruské ekonomiky. Protože více než 75 procent ruského vývozu tvoří fosilní paliva, činí tento nedostatek diverzity Rusko zranitelným vůči hospodářským sankcím. Ty dnešní se ukazují jako mnohem účinnější než sankce uvalené předchozími americkými administrativami na jiné země. Předchozí sankce byly většinou kosmetické a snadno se obcházely. Jedním z důkazů je skutečnost, že ruská ropa se nyní prodává za cenu výrazně nižší, než je světová cena ropy. Do toho se Putinovi nedaří získat převahu nad Ukrajinci, kteří mají pružnou bojovou taktiku, vynikající zpravodajské informace a moderní americké a evropské zbraně. Jeho ekonomické síly rychle ochabují.
„Evropská unie snížila dovoz ruské ropy přibližně ze 750 000 barelů denně téměř na nulu. Náhradní ropa pro Evropu pochází převážně z Blízkého východu, což je sice výhoda pro tamní diktátory, ale zároveň utahuje svěrák kremelské peněžence. Evropa si také odvykla od levného ruského zemního plynu, o němž se Putin mylně domníval, že mu dává do ruky obušek, kterým může Evropany přimět, aby zavřeli politické oči nebo se alespoň dívali jinam kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Někteří cyničtější experti na začátku války tvrdili, že Evropa tyto kroky nikdy neudělá, ale Evropa dokázala, že se mýlili,“ uvádí David Cay Johnston, který vyučuje na Syracuse University College of Law.
Pak provádí srovnání tří cen ropy, které ilustruje Putinův problém s příjmy.
West Texas Intermediate, americká ropa používaná pro stanovení referenčních cen, se propadla o více než 44 procent, z loňského maxima 123,68 USD na 69,20 USD minulý pátek. Ropa Brent, která se těží pod hladinou Atlantiku mezi Skotskem a Norskem, se prodává za 73 dolarů, což je pokles z loňských 114 dolarů v červnu. Cena ruské ropy klesla z 92,20 dolaru za barel před rokem na 49,50 dolaru tento měsíc. To je pokles o 46 procent. To jsou údaje pocházejí z kremelského ministerstva financí.
V době války ministerstvo omezilo zveřejňování informací, ale stále tvrdí, že ruská ekonomika roste. To však může být těžko uvěřitelné, protože čistý ruský vývoz fosilních paliv se před rokem propadl o 30 procent. Kromě toho je snazší manipulovat s domácími statistikami než s dovozními a vývozními čísly, protože ta lze porovnat s údaji z jiných zemí. Sankce omezily cenu ruské ropy na 60 dolarů za barel, ale skutečná cena je o více než 10 dolarů nižší podle Kremlu. Pro obejití této ceny se může Rusko snažit vytvořit stínovou flotilu starých ropných tankerů, což by umožnilo obejít cenový strop. Reportéři z Bloombergu, CNN a The Washington Post o tom už psali.
„Rusko už nemá kupce ropy se silnými finančními zdroji. Mezi jeho zbývající zahraniční odběratele ropy patří Kuba, Egypt, Severní Korea a Srí Lanka, což jsou země, které mají malou schopnost platit za dováženou ropu v hotovosti. Jediným světlým bodem pro Putina je ropa, kterou přepravuje ropovody do Číny a k dalším sousedům, na něž nemají námořní sankce žádný vliv,“ píše Johnston.
Další potíží je, že západní ropné společnosti, které mají technologické dovednosti pro těžbu ropy v drsném ruském klimatu – včetně BP, ExxonMobil a Shell – se z Ruska stáhly, což nejspíš přinese poškození ruských ropných polí, ropovodů a rafinerií kvůli nedostatku technických znalostí.
Nejde jen o problémy s energiemi. Západní společnosti odmítají prodávat Rusku náhradní díly, což vede k postupnému zmenšování jeho vnitřní letecké sítě. Mnoho ruských letadel bylo v zahraničí zabaveno a letadla Airbus a Boeing jsou kanibalizována na náhradní díly, což ohrožuje bezpečnost letů. Ruská ekonomika je malá. V roce 2021 činila méně než 1,8 bilionu dolarů, což je mnohem méně než Spojené státy. Klesající rubl oslabuje schopnost země dovážet potřebné zboží, jako jsou počítače, stroje a vozidla, což je v době války problém. Výdaje za válku se rychle zvyšují a vládní příjmy klesají.
„Časem Putinovi dojdou ekonomické náboje na nákup válečného materiálu – bezpilotních letadel, raket a žoldáků Wagnerovy skupiny. Každá politika, která nutí Putina utrácet ruský státní investiční fond, omezuje jeho příjmy z vývozu a ztěžuje získávání technologií a náhradních dílů, je chytrým způsobem, jak zastavit jeho zvěrstva,“ uzavírá autor.
Ještě v polovině listopadu loňského roku na ukrajinské straně panoval dojem, že mezinárodní sankce proti Rusku fungují, ale ne tak, jak by si Ukrajina přála. To tvrdil na Kyjevském mezinárodním ekonomickém fóru Rostyslav Šurma, zástupce vedoucího prezidentské kanceláře.
„Stručně řečeno, sankce fungují. Možná ne v takovém rozsahu a takovou rychlostí, jak bychom si přáli, ale fungují. A potvrzením toho je zastavení celých průmyslových odvětví v Rusku: strojírenství, automobilový průmysl – dochází k sedmdesáti- až osmdesátiprocentnímu snížení výroby.“ Dodal, že celková ekonomická situace v Rusku se postupně zhoršuje. „Bohužel to není 30, 50, 70 procent, jak bychom si přáli, ale ekonomika začíná padat a postupně to začíná pociťovat každý obyvatel nepřátelské země.“ Podle něj se mohlo postupovat se sankcemi rychleji, ale vývoj jde správným směrem. „Jdeme zcela postupně, tangenciálně, krok za krokem, balíček za balíčkem, a jsem si jist, že se dostaneme k vyřešení této situace,“ řekl tehdy Šurma.
Od té doby se situace ještě posunula, v prosinci byly uvaleny sankce na ruskou ropu, Evropa přečkala zimu bez ruského plynu a obsah ruské státní pokladny se vyprazdňuje rychleji, než se čekalo.
Potvrzuje se, co říkal americký prezident Joe Biden po ruské invazi na Ukrajinu. „Některé ze silných dopadů našich kroků se projeví v průběhu času, kdy omezíme přístup Ruska k financím a technologiím pro strategická odvětví jeho ekonomiky a zhoršíme jeho průmyslovou kapacitu na několik let dopředu,“ řekl Biden na konci února loňského roku.