V Rusku neexistují domácnosti, které by neměly dostatek peněz na jídlo, vyplývá z výsledků průzkumu státní agentury Rosstat pro rok 2023. S dalšími položkami už občané mají problémy. Oficiální čísla přitom působí na první pohled velmi příznivě. Ekonomika roste a nezaměstnanost je nízká. Ve skutečnosti jde podle ekonomů o křehký a nebezpečný stav a příčinou jsou válečné výdaje.
Celých 11,2 procenta rodin má potíže s nákupem oblečení a platbou za bydlení a komunální služby, 48,7 procenta si nemůže dovolit koupit zboží dlouhodobé spotřeby a 36,6 procenta si nemůže dovolit koupit auto, byt, daču, sdělila agentura.
„Průzkum platformy hh.ru v roce 2023 ukázal, že za poslední dva roky se podíl Rusů, kteří nemají dostatečný plat na pokrytí základních potřeb, zvýšil o 20 procentních bodů. Jejich podíl se zvýšil na 45 procent. Ve stejné době v roce 2021 takových Rusů bylo 25 procent. Dalších 36 procent respondentů v roce 2023 uvedlo, že jejich plat pokrývá základní potřeby s obtížemi. Těch, kterým plat umožňuje koupit si vše potřebné, bylo v roce 2023 20 procent,“ cituje z průzkumu agentura RBK.
Podle expertů se ruská ekonomika nachází ve stavu „přehřátí“. To je stav, kdy ekonomika roste velmi rychle, mnohem rychleji, než umožňuje její struktura. To znamená, že inflace je vysoká, lidských zdrojů je nedostatek a tempo hospodářského růstu dosahuje mnohaletých maxim. Za těmito vysokými tempy se skrývají narůstající problémy a mohou se naplno projevit příští rok.
„Jak víte, na konci loňského roku činil růst ruského HDP 3,6 procenta a za první čtvrtletí letošního roku to bylo 5,4 procenta. To znamená, že naše tempa převyšují světový průměr,“ hovořil o těchto úspěších ruské ekonomiky Vladimir Putin ve svém projevu na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru.
„Jak nízká nezaměstnanost, tak vysoká míra růstu HDP jsou jen příznaky přehřívající se ekonomiky. Je to způsobeno obrovskými rozpočtovými výdaji souvisejícími s válkou, včetně plateb mobilizovaným a smluvním pracovníkům, odškodnění raněných a rodin padlých, stejně jako státních obranných zakázek a různých dotací vojensko-průmyslovému komplexu. Tyto peníze se rozlévají po celé ekonomice a způsobují její přehřívání,“ komentuje dnešní situaci v Rusku BBC.
„Ekonomika pracuje na hranici svých možností, v podstatě na hranici opotřebení, to nemůže dlouho vydržet,“ uvažuje v rozhovoru s BBC Ruben Jenikolopov, profesor na univerzitě Pompeu Fabra v Barceloně. Uvádí paralelu mezi přehřátou ekonomikou a unaveným člověkem: „Každý z nás to pociťuje. Můžeme pracovat velmi tvrdě, ale pak přijde období, kdy si musíte odpočinout, jinak můžete vyhořet.“
Elvira Nabiullina, šéfka centrální banky, říká veřejně totéž: „Tempo růstu HDP v prvním a druhém čtvrtletí zůstalo vysoké. Zároveň se zrychlovala inflace. To znamená, že ekonomika se stále nachází ve stavu výrazného přehřátí. Rezervy pracovní síly a výrobních kapacit jsou prakticky vyčerpány.“
Ekonomika se začala přehřívat po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu a v tomto stavu se nachází již zhruba rok. Přinejmenším v létě 2023 o tom začali hovořit ekonomové centrální banky.