Utajovaná zpráva pro vedení Ruské federace nastiňuje skutečný ekonomický stav, v jakém se Rusko v důsledku rozpoutané agrese proti Ukrajině a následných sankcí od zemí civilizovaného světa ocitlo. Kopii této zprávy získala agentura Bloomberg.
Stručným závěrem utajované zprávy je, že by Rusko mohlo čelit delší a hlubší recesi, protože dopad amerických a evropských sankcí ještě zesílí. Největší rána dopadne na průmyslová odvětví, o něž se ruská ekonomika po dlouhá léta nejvíce opírá.
Jak agentura poznamenává, dokument byl výsledkem měsíců práce ruských úředníků a odborníků, kteří se snažili zhodnotit skutečný dopad ekonomické izolace Ruské federace v důsledku invaze na Ukrajinu – a vykresluje mnohem „chmurnější výhled“, než předkládají oficiální prohlášení.
Dva ze tří scénářů ve zprávě ukazují, že pád ekonomiky se v roce 2023 zrychlí a na předválečnou úroveň se vrátí až na konci dekády, nebo dokonce ještě mnohem později. Nejoptimističtější scénář předpovídá pokles ruské ekonomiky v roce 2023 o 8,3 % ve srovnání s rokem 2021 a o 6 % v roce 2024. Naopak „stresový scénář“ počítá s poklesem HDP v roce 2023 o 11 % a v roce 2024 o 11,9 % oproti roku 2021.
Všechny scénáře předpokládají zvýšený tlak sankcí, ke kterým se pravděpodobně připojí ještě více zemí. Náhlé evropské odmítání ruské ropy a plynu by poškodilo schopnost Kremlu zásobovat i domácí trh.
Tlak na ruskou ekonomiku zvyšují rovněž technologická a finanční omezení. Zpráva odhaduje, že do roku 2025 by zemi mohlo opustit až 200 000 IT odborníků.
Během příštího roku nebo dvou očekává Ruská federace pokles objemu produkce v řadě exportně orientovaných sektorů: od ropy a plynu po hutnictví, chemické produkty a export dřeva. „Tato odvětví již nebudou tahouny ekonomiky,“ uvádí zpráva.
Pokud by došlo k úplnému zastavení dodávek plynu do Evropy, Rusko by to mohlo stát 6,6 miliardy dolarů ročně, a to bez možnosti tuto ztrátu kompenzovat novými exportními destinacemi. Pokud bude muset být produkce uhlovodíků omezena, ohrozí to cíl Kremlu rozšířit domácí trh s plynem. Hlavním důvodem je nedostatek technologií potřebných k výstavbě LNG zařízení. Evropské plány na zastavení dovozu ruských ropných produktů by také mohly vést k prudkému snížení produkce, což by mělo za následek nedostatek paliva na domácím trhu.
Zpráva navíc říká, že kvůli sankcím přijde ročně o 5,7 miliardy dolarů i ruský metalurgický průmysl.
Autoři zprávy varují, že pokud světová ekonomika sklouzne do recese, Rusko bude čelit dalšímu snížení exportu – a poptávka po jeho produktech zmizí jako první. To vyvolá pád rublu a prudký nárůst inflace.
Z hlediska dovozu je „hlavním krátkodobým rizikem pozastavení výroby kvůli nedostatku dovážených surovin a komponentů“. V dlouhodobém horizontu to může vést až k absolutní neschopnosti opravit jakékoliv dovezené zařízení, a tak trvale omezit ekonomický růst.
„Pro některé dovážené komponenty či produkty prostě neexistují žádní alternativní dodavatelé,“ uvádí zpráva. Dokonce i v zemědělském sektoru , kde Kreml vychvaluje své snahy nahradit zahraniční dodávky, by spoléhání se na vnější faktory mohlo Rusy donutit omezit spotřebu potravin.
Zpráva zdůrazňuje, že omezený přístup k západním technologiím povede k tomu, že Ruská federace zaostane za stávajícími standardy o jednu nebo dvě generace, protože bude nucena spoléhat na méně pokročilé alternativy z Číny či jihovýchodní Asie.
Zpráva speciálně uvádí příklady z nejexponovanějších odvětví, kde je dopad sankcí již teď velice silně znát – a bude ještě silnější. V zemědělství závisí 99 % produkce drůbeže a 30 % produkce mléčného skotu na dovozu, ale dovážejí se i semena základních potravin, jako jsou brambory a cukrová řepa. Letecká doprava je na zahraničním dovozu závislá z 95 %, nedostatečný přístup k náhradním dílům do zahraničních letadel povede ke snížení flotily, protože budou některé stroje kanibalizovány na náhradní díly. Pouze 30 % obráběcích strojů se vyrábí v Rusku, místní průmysl není schopen uspokojit rostoucí poptávku po těchto zařízeních. V oblasti farmacie je závislost na dovozu ze zahraničí přibližně 80 %. A jako poslední je zmiňována oblast IT a komunikace – do konce roku 2022 bude telekomunikační sektor Ruské federace zaostávat za světovými lídry o pět let a v roce 2025 bude pociťovat silný nedostatek SIM karet.