Západní sankce vinou masivní blokace bankovních plateb, včetně těch přes země považované za „přátelské“, vedou ke smrti ruské ekonomiky. Ve středu to během zasedání Petrohradského mezinárodního právního fóra prohlásil první náměstek předsedy Ruské centrální banky Vladimir Čisťuchin.
Jak uvádí nezávislý ruský web The Moscow Times, je podle něj třeba co nejrychleji řešit problémy s platbami a neváhat používat i exotické nebo zastaralé mechanismy. „To, co se nám včera zdálo zastaralé a nepopulární — nevím, třeba swapy, nějaké clearingové systémy, použití kryptoměn — všechno musíme vyzkoušet, všechno musíme zkusit,“ vyzval bankéř.
„Protože pokud nebudou probíhat normální platby za produkty v mezinárodním obchodu, pro naši zemi závislou na exportu i importu to bude znamenat konec, bude to smrt,“ dodal.
Ruské firmy se potýkají s problémy při provádění plateb poté, co na začátku zimy prezident USA Joe Biden rozšířil pravomoci amerického ministerstva financí a umožnil mu odpojovat od dolarových transakcí jakékoli banky na světě za podporu ruského vojenského průmyslu.
Blokovat platby začaly banky v Turecku a Spojených arabských emirátech, které tvoří klíčové uzly pro tzv. paralelní import do Ruska. Následně se k finanční blokádě přidaly banky v Číněm tedy hlavní kupci ruské ropy a největší ruští dodavatelé. Celkově bylo pozastaveno 80 % plateb mezi Ruskem a Čínou, píšou Rusové.
Naděje, že se situace radikálně zlepší po Putinově návštěvě u čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, byly marné. Přestože Putin a Si Ťin-pching diskutovali o vytvoření izolované sítě čínských bank, které by prováděly platby s Ruskem a nebály se západních sankcí, jejich rozsah je mnohem menší, než v co ruská strana doufala, píše The Moscow Times.
Ve středu 12. června zařadilo americké ministerstvo financí na sankční seznam moskevskou burzu a její klíčové clearingové struktury, což v Rusku vedlo k zastavení obchodování s dolarem, eurem a hongkongským dolarem. Nové sankce mohou připravit ruskou ekonomiku o 15–20 % importu. USA také zavedly sankce proti dceřiným společnostem největších ruských bank v Indii a Číně, což může dále ztížit adaptaci na nové sankce a negativně ovlivnit objemy exportu z Ruska, dodává deník.