Proruští propagandisté stupňují úsilí, aby poškodili letní olympijské hry v Paříži. Kromě toho průběžně podkopávají podporu Západu pro Ukrajinu. Pro CNN to potvrdili jak soukromí experti, tak západní vládní představitelé. V protiukrajinské propagandě jsou trvalkou údajné ukrajinské „laboratoře“.
Podle analytiků společnosti Microsof ruští agenti použili falešný hlas Toma Cruise, logo Netflixu a dokonce i vymyšlenou recenzi v New York Times, aby se pokusili dodat legitimitu falešnému filmovému dokumentu.
Účet Storm-1679 na Telegramu zveřejnil celovečerní film s názvem „Olympics Has Fallen“, který napodobuje americký politický akční thriller „Olympus Has Fallen“ z roku 2013. Hlas generovaný umělou inteligencí se vydává za herce Toma Cruise a naznačuje jeho účast. Film znevažuje vedení Mezinárodního olympijského výboru. „Použití obratných speciálních efektů vytvořených počítačem a rozsáhlá marketingová kampaň, včetně falešných souhlasů západních médií a celebrit, svědčí o výrazném zvýšení dovedností a úsilí ve srovnání s většinou kampaní vlivových operací,“ píše zpráva Microsoftu.
Video bylo podle zprávy „prvním zábleskem toho, z čeho bude nakonec velká kampaň“ stejného ruského propagandistického aktéra s cílem očernit pařížskou olympiádu.
Ruští propagandisté podle Microsoftu také vymýšleli falešné zprávy, podle nichž si Pařížané kvůli obavám z terorismu v souvislosti s olympiádou kupují pojištění nemovitostí.
Fake o chemických zbraních
Telegramový kanál ruského ministerstva obrany, přední kremelská média a jejich účty na sociálních sítích šíří video, na němž specialisté na chemickou, biologickou, radiologickou a jadernou obranu z ruských ozbrojených sil údajně kontrolují chemickou laboratoř v oblasti Avdijivky. Píše o tom Ukrinform.net. Rusové tvrdí, že Ukrajinci v této laboratoři údajně vyráběli chemické zbraně.
Kromě tohoto videa ruská média šíří i diapozitivy, které byly promítány na brífinku ruského ministerstva obrany pro mezinárodní publikum. Slajdy obsahují snímky obrazovky z téhož videa s popisem zařízení a také vzorky údajných „chemických zbraní“, které podle propagandistů Ukrajinci použili proti ruské armádě.
Z videa není možné nijak potvrdit, že se tato laboratoř skutečně nachází v Avdijivce. Tam je největší koksárenský a chemický závod v Evropě a v takovém podniku a v jeho okolí se mohou nacházet chemické laboratoře. Náčelník civilně-vojenské správy Avdijivky Vitalij Barabaš řekl agentuře Ukrinform, že v laboratoři, jejíž video ukázali ruští propagandisté, není možné vyrábět chemické zbraně, protože předvedené vybavení je k tomu nedostatečné.
Podvod odhalilo spodní prádlo
Ruské propagandistické zdroje sdílely i video, které údajně ukazuje ukrajinského vojáka, jak střílí svého bratra ve zbrani do zad.
„Novináři získali původní video a zjistili, že zpod maskáčových kalhot vojáka, který byl na videu zabit, vykukuje pruh čínského spodního prádla BOKAI, které je v Rusku oblíbené. V posledních dvou letech bylo na Ukrajině tuto značku čínského spodního prádla téměř nemožné koupit. Kalhoty, které měl voják na videu na sobě, jsou navíc podobné maskovacímu oblečení řady A-Tacs FG, které nosí ruská armáda.
Útočná puška, kterou voják použil k zabití svého spolubojovníka, je AK-12, kterou Kalašnikov uvedl na trh v roce 2018. Videa z ruských vojenských zdrojů naznačují, že vojáci ruské armády již dříve použili AK-12 v Robotyne, kde bylo video natočeno,“ píše ukrajinská Pravda.com.
Podle expertů se dá očekávat, že množství videí upravených AI, nebo i primitivně manipulovaných, poroste. Nezdá se přitom, že by si ruská strana dělala velké obavy z odhalení, ale sází hodně na kvantitu s tím, že něco nakonec zapůsobí.