V posledních dnech se ve Spojených státech objevila na sociálních sítích dvě videa, která měla ukazovat na údajné podvody při prezidentských volbách. Hlasování už ve většině států díky možnosti volit i před dnem voleb běží. Někteří republikáni už jeho regulérnost bez důkazů zpochybňují dopředu. Posty naznačující temné machinace v Michiganu a Virginii sdílel i Elon Musk. Videa, která mají podvody dokazovat, jsou ale novinkou. Odlišné je i to, že podle amerických úřadů jsou vytvořena Ruskem.
První video mělo údajně ukazovat muže, který ničí vyplněné volební lístky v okrese Bucks v Pensylvánii. Ve druhém pak autoři tvrdili, že v Georgii volí na falešné doklady imigranti z Haiti. Obě videa měla na sociálních sítích poměrně velký dosah. Ani jedno se nezakládalo na pravdě.
Důvěra ve volby je ideální cíl diktátorů
Je celkem zjevné, co Rusko zpochybňováním výsledků voleb v USA sleduje. Opakování scénáře z roku 2020 by pro něj bylo ideální. Zároveň je ale třeba říct, že příležitost k tomu pro Moskvu vytvořili sami američtí politici, a to ti z Republikánské strany, kteří se nedokázali postavit Trumpovým lžím.
Už v roce 2016, kdy volby vyhrál, měl bývalý prezident potřebu si vymýšlet, že v Kalifornii volily miliony nelegálních přistěhovalců bez občanství. Důvodem bylo jen to, že jeho ego nedokázalo snést fakt, že i když vyhrál ve sboru volitelů, Hillary Clintonová získala více hlasů celkově.
Republikáni k tomu v lepším případě mlčeli. Když pak v roce 2020 Trump prohrál, zkusil podobnou taktiku znovu, a i když to chvíli vypadalo, že to už bude pro jeho spolustraníky za hranicemi, nakonec se přizpůsobili. Zpochybňování Bidenova vítězství je dnes u republikánů bohužel normou.
Ruská propaganda a konspirace domácí provenience
Moskva má tak v tomto ohledu dobře připravenou půdu. Velká část republikánských voličů je ochotna uvěřit jakémukoliv nesmyslu, který potvrdí jejich přesvědčení, že jejich favorit přece nemohl a nemůže prohrát. Je samozřejmě dobře, že víme, že tato dvě konkrétní videa vytvořili Rusové. Otázka ale je, co v současné situaci s tím.
Jak už bylo totiž uvedeno výše, Američané si v tomto ohledu bohatě vystačí s konspiracemi vlastní výroby. Po roce 2020 se navíc šiřitelé těchto nesmyslů poučili. Stanice Fox News v rámci mimosoudního vyrovnání zaplatila skoro 800 milionů dolarů firmě Dominion, o níž šířila lži, že se podílela na volebních machinacích. Navíc musela přiznat, že v tomto ohledu lhala, což konstatoval soud.
Bývalý starosta New Yorku a Trumpův právník Rudy Giuliani pak prohrál soud o nactiutrhání se dvěma pracovnicemi volebních komisí v Georgii a musí jim zaplatit skoro 150 milionů dolarů za to, že je nařkl z volebních podvodů. Soud nedávno rozhodl o zabavení jeho nemovitostí.
Neadresná pomluva bez následků
Šiřitelé nesmyslů se tak nestrefují do konkrétních firem a osob, protože pak by jim hrozily občanskoprávní žaloby, které dostihly Fox a Giulianiho. Jejich publiku ale vágnost nijak nevadí. Díky Trumpovi jsou totiž připravení věřit těmto nařčením bez důkazů.
Takové lhaní je pak v podstatě beztrestné. Když ho navíc na své sociální síti X pomáhá šířit Elon Musk, který zároveň pomocí algoritmů zvyšuje dosah vlastních tweetů, je taková forma propagandy velice účinná. Představa, že pravda nakonec zvítězí, je hodně naivní. Video s haitským přistěhovalcem hlasujícím několikrát pro Harrisovou sdílelo půl milionu lidí včetně některých význačných republikánů.
Kolik z nich asi sdílelo prohlášení republikánského ministra vnitra Georgie Brada Raffenspergera, že video je evidentně zinscenované? Původní post byl sice smazán, ale video se šíří dál.