
Ruští vojáci, ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons / Vjačeslav Arenberg / CC BY 4.0
FOTO: Wikimedia Commons / Vjačeslav Arenberg / CC BY 4.0

O poměrně nestandardní personální situaci v ruské motostřelecké brigádě ze Samarské oblasti se píše v dokumentu, který zveřejnila ukrajinská iniciativa Chci žít. Vyplývá z něj, že bezmála dva tisíce ruských vojáků z této jednotky ji svévolně opustilo, či přímo dezertovalo. Ve skutečnosti je ale pravda nejspíš horší.
„Dostal se nám do rukou zajímavý dokument – seznam příslušníků vojenské jednotky 45863, kteří jsou od roku 2022 hledáni jako uprchlí a dezertéři,“ píše zmíněný projekt na sociální síti Telegram.
Uvádí, že dokument se týká 30. samostatné motostřelecké brigády z ruské Samarské oblasti, která bojuje na Ukrajině. Vyplývá z něj, že z této brigády je již 1989 vojáků vedeno jako dezertéři, nebo jako vojáci uvedení v kolonce „svévolné opuštění jednotky“. Podstatná část z nich přitom zmizela během posledního roku a dvou měsíců. Vedle toho měla samozřejmě ještě „normální“ ztráty.
Brigáda se po vypuknutí plnohodnotné války zapojila do bojů na Ukrajině. „Vtrhla na Ukrajinu přes Luhanskou oblast a utrpěla značné ztráty v oblastech Severodoněcka, Makijivky a okresu Svatove,“ píšou Ukrajinci. Pro pořádek dodávají, že se následně zúčastnila bojů o Avdijivku a nakonec ji poslali k Pokrovsku v Doněcké oblasti.
Z dokumentu vyplývá, že přízrak dezercí 30. motostřeleckou brigádu začal pronásledovat v minulém roce. V roce 2022 z ní zmizel jen jeden voják, v roce 2023 jich bylo 43, loni z ní podle záznamů mělo dezertovat 1189 ruských bojovníků a letos za první dva měsíce odešlo, či uteklo již 756 vojáků.
Autoři příspěvku, jejichž organizace pomáhá ruským vojákům na Ukrajině vzdát se, píšou, že se na ně obrátilo již 1140 Rusů, kteří jejich prostřednictvím chtěli zjistit něco o svých blízkých z této brigády.
Ukrajinci uvádějí, že v jednotce této velikosti slouží zhruba 3500-5000 osob, podle personální naplněnosti. Takřka polovina brigády by tak musela utéct z boje, anebo nedovoleně opustit jednotku. „Opravdu všichni opustili jednotku nedovoleně a prchali před hrozící smrtí?“ ptají se Ukrajinci.
Za mnohem pravděpodobnější považují, že 30. brigáda podobně jako jiné ruské jednotky využívá postup tzv. „vynulování“ vojáků a následného zaregistrování do kolonky uprchlých, či dezertérů. Díky tomu není nutné platit za vojáky odškodné a rodinní příslušníci také nebombardují velení neustálými dotazy na osudy svých manželů, synů a otců.
„Pokud je váš blízký veden jako nezvěstný a nekontaktuje vás, ale velení tvrdí, že dobrovolně opustil jednotku, je vysoká pravděpodobnost, že se stal obětí ,nulování´,“ vysvětlují Ukrajinci. Jak dodávají, o osudech takovýchto „dezertérů“ nemají informace, ale příbuzní se mohou pokusit zjistit si je sami.