Kvůli nedostatku zahraničních premiér klesl počet fungujících kin v Rusku o více než třetinu. Většinou se některá kina zavírají ve všední dny a otevírají o víkendech, ale některá kina nejsou využívána už tři měsíce: ruské premiéry nemají dostatečnou návštěvnost.
V blízké budoucnosti se situace s návštěvností filmů jen zhorší, protože hollywoodské trháky tradičně vydělávaly v letním období, vysvětlují analytici.
Zpráva o propadu návštěvnosti pochází ze samotného Ruska a píše o tom deník Kommersant. Ten se podíval na statistiky Asociace majitelů kin (AVK) o promítání v ruských kinech. Podle nich počet kin, která ve všední dny promítala alespoň jedno představení denně, byl na začátku června o více než třetinu nižší než na začátku roku.
„K 6. červnu tak došlo k poklesu o 36 procent na 3,6 tisíce kin oproti 5,7 tisíce kin z 5. ledna letošního roku. Zároveň ukazatel vykazuje méně výrazný pokles o víkendu – 4. a 5. června činil 21 procent oproti lednu. Kina využívají méně sálů, protože klesá objem obsahu: hlavní hollywoodské společnosti – Universal, Warner Bros, Disney, Sony a Paramount – přestaly od března distribuovat filmy v Rusku kvůli vojenským akcím na Ukrajině. V této souvislosti se také prohloubil pokles příjmů a návštěvnosti.“
To má pochopitelně dopad na tržby. V týdnu od 30. května do 5. června v porovnání s průměrem roku 2021 se snížily tržby kin o 63 procent na 681,4 milionu rublů a návštěvnost klesla o 57 procent na 1,2 milionu.
To ještě nemusí znamenat, že se zavírají nebo budou zavírat celá kina. Některé multiplexy mají propad přes týden, ale v neděli jsou jednotlivé sály zase plné.
Generální ředitel sítě „Premjer Zal“ Vladimír Petelin říká: „Pokud mluvíme o kinech, která mají více než osm sálů, asi dva nebo tři z nich jsou ve všední dny a o víkendech nefunkční. Nyní mohou být obsahem řádně zajištěny v průměru pouze čtyři sály.“ Filmů se uvádí hodně, ale nechodí na ně dost lidí.
V druhé polovině léta se situace podle analytika Stanislava Demidenka ze společnosti „Kinobyznes segodnja“ ještě zhorší: „Tradičně se během prázdnin a dovolených v pokladnách kin objevují pouze projekty hollywoodských studií. Přinejmenším do konce léta se neobjeví žádné tituly schopné přilákat masové publikum.“ Sály se podle něj budou zavírat i nadále, protože „provoz moderního multiplexu nemá v současné situaci smysl“.
Na druhou stranu Demidenko upozorňuje, že uzavírání sálů kvůli optimalizaci „by nemělo příliš děsit“: „Dokud nebude překročen bod, odkud není návratu, bude obnovení práce v případě změny situace na trhu trvat dny nebo dokonce hodiny. Vše souvisí s politickou povahou krize, a proto nelze dělat dlouhodobé prognózy.“