Ruská kosmonautika postrádá prostředky, které byly k dispozici v sovětském období, a má tedy obrovské finanční limity, řekl ve středu na valné hromadě Ruské akademie věd šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.
Že Rusko zaostává ve vývoji kosmické techniky za Spojenými státy a Čínou, je patrné už několik let. V USA nastupují nové soukromé kosmické lodě pro lety s posádkou a plánuje se návrat na Měsíc a Čína rozvíjí svůj vlastní ambiciózní program. Rusko ale postrádá prostředky na to, aby mohlo své plány rychleji uskutečnit.
Agentura TASS dnes přinesla zprávu o tom, jak to vidí hlava ruského kosmického snažení: „Je velký rozdíl mezi výdaji na sovětskou a ruskou kosmonautiku. Máme obrovská finanční omezení,“ řekl šéf Roskosmosu. To přiměje ruskou kosmickou agenturu, aby stanovila priority a vybrala ty, které přinesou velký efekt. A v žádném případě by se neměla účastnit těch „šampionátů a soutěží“, kde Rusko od samého počátku nutně získá jen druhá nebo třetí místa, zdůraznil.
Objevují se problémy s výzkumem vesmíru a objevují se pokusy o krácení jeho financování, upozornil Rogozin. „Průzkumy Měsíce, let na Mars, výprava na Venuši – musíte si vybrat ne z toho, co chcete, ale z toho, co je životně důležité pro zemi a její prestiž, stejně jako z toho, abyste měli přehled o základním vývoji vědy,“ poznamenal Rogozin.
„Jste si jistí, že budeme mít dostatek prostředků na všechny čtyři mise, včetně Veněry-D, a pak na tři národní mise? Tím si nejsem jistý. Pokud si musíte vybrat mezi těmito misemi, musíte si vybrat přesně ty, které přinesou obrovský synergický efekt,“ řekl šéf Roskosmosu. Nejdůležitější je úkol shromáždit vzorky půdy z této planety a dopravit je na Zemi, řekl Rogozin.
Pokud jde o peníze, Roskosmos také přijde o značný příjem peněz od Američanů, kteří si zatím kupovali místa v kosmických lodích Sojuz. Nyní ale již astronauty může dopravovat na Mezinárodní kosmickou stanici společnost Elona Muska Space X. Rusům zřejmě nezbude nic jiného, než se v některých projektech spojit s Čínou.