V současném Rusku je zdrojem všech problémů hloupost a lakota. Plně se to týká i Státní korporace pro kosmické aktivity Roskosmos, jak zní oficiálně název této ruské instituce. V této společnosti sice není tak dokonalý korupční systém, jaký vznikl v Ruských železnicích pod vedením ředitele Vladimira Jakunina, ale i tam existuje ve velkém rozsahu.
Uvedu jednoduchý příklad. Projekt výstavby dvou montážních testovacích komplexů (MIK) byl vypracován specializovaným projektovým ústavem. Do projektu byly ale zahrnuty jen ty druhy zařízení, které strukturám Roskosmosu dodávali s ním spojení tradiční výrobci a dodavatelé. Takže i kdyby někdo předložil lepší nabídku, neměl by šanci proti „osvědčeným“ strukturám.
Tento projekt vznikl v letech 2011–12. Ceny byly stanoveny v rublech, ale práce na tomto projektu se započaly až v roce 2014 po devalvaci rublu s indexací 100 procent. Já jsem tehdy vypracoval technické řešení, které by umožnilo snížit indexace téměř třikrát na 30–35 procent! Místo uznání a podpory jsem si však zadělal na pořádné problémy a o moje řešení nebyl zájem. Přitom v absolutních číslech by úspora činila přibližně půl miliardy dolarů. Ani to však s kompetentními lidmi nehnulo, a to si Roskosmos neustále stěžuje na nedostatek finančních prostředků.
Ale korupce není hlavní příčinou obrovského úpadku Roskosmosu. Ten má ještě jeden velký problém, a tím je nekompetentnost. V čele Roskosmosu stojí absolutně neschopní lidé v čele s ředitelem Dmitrijem Rogozinem, kteří vůbec ničemu nerozumí, zůstali v sovětské minulosti, jsou loajální Kremlu, a to je jejich hlavní předností.
Rusko sice investuje relativně velké peníze do Roskosmosu, jenomže z nich bývá téměř polovina běžně rozkradena. To mohu osobně dosvědčit na základě toho, co jsem sám viděl na kosmodromu Vostočnyj. Byl jsem sice proti těmto zlodějnám, ale neměl sílu je změnit. Zbývající polovina peněz určených pro Roskosmos je pak vynakládána extrémně iracionálně a roztroušena mezi velký počet neúčinných programů.
Nedělá se nic pro to, aby se Roskosmos reformoval a vznikla z něj efektivní tržní společnost, jako to udělal od nuly Elon Musk. To, co u Muska produkuje 8000 zaměstnanců, to v Roskosmosu dělá více nežli 200 tisíc lidí! A korupce to prostě doráží. Čeho může dosáhnout společnost, v níž se velká část rozpočtu utrácí neefektivně a jeho zbytek se rozkrádá?
Roskosmos a obecně Rusko nemohou konkurovat USA ve vesmíru, ale nejen v něm. V červenci viděl celý svět, s jakými obtížemi byl modul Nauka vynesen na oběžnou dráhu a připojen k ISS. Navíc tento modul měl být spuštěn už před 14 lety. Za 14 let pouhý jeden modul! Během této doby tři podnikatelé od nuly vytvořili vlastní kosmický program, nikoli jeden modul, a na své náklady riskovali své peníze a svou pověst. To se jim podařilo a jeden z nich, Elon Musk, předčí Rusko v mnoha oblastech a vydělává na něm.
Autor je ruský podnikatel žijící v ČR