Letecké útoky v Sýrii, které byly provedeny pravděpodobně ruskými válečnými letadly, pokračovaly i těsně před Vánoci. Na konci třetího prosincového týdne roku zabily letecké bomby v severozápadní Sýrii desítky lidí v centru povstaleckého města Idlib. Uvedli to záchranáři a obyvatelé.
Několik úderů podle nich zasáhlo rušné tržiště v centru města, kde je několik vládních budov a obytné oblasti. Záchranáři potvrdili 43 mrtvých, ale bylo nalezeno ještě nejméně 30 dalších těl, která je třeba ještě identifikovat. Za prosinec bylo takových útoků v Idlibu devět.
„Pod troskami je spousta mrtvol,“ sdělil na internetu pracovník civilní obrany Jásir Hammo. Dobrovolníci a pracovníci civilní obrany stále vytahují další těla.
Záběry na sociálních sítích a opoziční Orient TV ukazují provizorní sanitky spěchající se zraněnými civilisty přes oblast, kde lidé hledají pozůstalé mezi troskami zhroucených budov.
Obyvatelé tvrdí, že umí odlišit ruská letadla, která létají ve velké výšce, od nízko létajících syrských helikoptér, které shazují především barelové bomby. Lidé se bojí, že je to teprve začátek.
Rusko zahájilo velké letecké operace 30. září s cílem podpořit syrského prezidenta Bašára al-Asada. Ten na počátku roku utrpěl řadu neúspěchů, včetně ztráty provincie Idlib a oblastí v blízkosti pobřeží, které mají zásadní strategický význam.
Moskva tvrdí, že se zaměřuje na militanty Islámského státu, ale rebelové a obyvatelé tvrdí, že nálety mají na svědomí stovky civilních obětí, protože se bombarduje daleko od frontových linií.
Organizace Human Rights Watch uvedla, že při útocích se používá kazetová munice, která je mezinárodně zakázána. Používání těchto zbraní je v rozporu s rezolucí OSN č. 2139. Minulý měsíc syrské ministerstvo zahraničních věcí trvalo na tom, že režim tyto „nerozlišující“ zbraně nepoužívá. Téhož dne, podle HRW, kazetová munice zasáhla tábor vysídlenců ve vesnici v provincii Idlib, poblíž tureckých hranic.
Kazetová munice je tvořena kontejnerem – kazetou, ve které je další munice. Letadlo shodí pumu nad cílem, ta se po otevření nad zemí uvolní a zasáhne velký prostor.
Ruské vojenské angažmá v Sýrii je ukázkou pohrdání životy civilních obyvatel. Podobně se Rusko chovalo za čečenských válek a civilní oběti nedělaly na momentálního prezidenta Vladimira Putina nikdy žádný dojem. Před domácím obyvatelstvem se ale oběti kremelských tažení utajují, ať jde o vlastní vojáky nebo o cizí civilní obyvatele. Každá válka takového rozsahu má mnoho civilních obětí, ruské utajování a popírání ale ukazuje, že v Moskvě nemají čisté svědomí. Útoky se samozřejmě zaměřují i na islamistické bojovníky, ale rozlišovat mezi nimi a civilisty by při boji o udržení diktátora Asada dalo moc práce, tak se prostě zabíjí všechno, co je na zemi.
O takovém dění ve světě nemluví Putinův přítel Miloš Zeman nikdy. Ani ve vánočním projevu, ani kdykoli jindy.
(Zdroj The Independent, The White Helmets/Twitter)