Redaktorka ruskojazyčného týdeníku Pražský expres Irina Šulc zamířila do Moskvy, kde se tento týden setkají vedoucí více než 500 masmédií ze 63 zemí světa, aby se zúčastnili 17. celosvětového kongresu ruského tisku. Chce tam mluvit o negativním obraze Ruska, který podle ní převažuje v českých masmédiích. O akci a názorech paní Šulc referuje proruský web Sputnik News.
„Budu hovořit o negativním obraze Ruska, který převažuje v českých masmédiích za poslední rok. Možná se to bude někomu zdát divné, jelikož všichni soudí Česko podle pozice prezidenta Zemana. Avšak Miloš Zeman není rozhodně celé Česko. Přivezla jsem s sebou do Moskvy titulní stránky některých výtisků. Třeba tady časopis Týden s titulním článkem ‚Válka bude‘ společně s prezidentem Putinem. Nebo jiný časopis vytiskl fotku sovětských vojáků v uniformě Rudé armády, jež osvobozují Prahu. Nadpis hlásá: ‚Znásilňovali tisíce žen‘. Podobných výtisků je na téma Rusko v českých médiích opravdu mnoho.“
Dále paní Šulc říká: „Opravdová informační válka se rozpoutala nedávno v českých masmédiích kolem pomníku vojákům z afghánské války, jež se místní sdružení veteránů války v Afghánistánu Afganvet pokusilo postavit na Olšanském hřbitově. Byl pronajat pozemek a postaven kámen s nápisem ‚Na věčnou slávu a památku padlým vojínům internacionalistům a mírotvorcům‘. Tak označila vojáky sovětská vláda, když v roce 1979 uvedla omezený kontingent do Afghánistánu.“
Všude samý mírotvorce
Jedna věta stačí na to, abychom se mohli potěšit dovedností ruské propagandy. Už ten krásný výraz „omezený kontingent“. Jistě, nic než pravda, copak byl snad neomezený? Na počátku invaze v lednu 1980 to bylo asi 50 tisíc vojáků, celkem jich pak bylo přes sto tisíc a byli v zemi deset let. Hned tedy poznáme, čemu se v ruské novořeči říká internacionalista a mírotvorce. To je člověk, který vpadne do cizí země, zavraždí tam prezidenta a deset let ji okupuje, takže několik milionů lidí ze země raději prchne.
Něčím podobným si Sputnik troufne krmit české čtenáře. Jeden by měl skoro chuť podat nějakou reklamaci, protože tohle snad nemohou myslet vážně. I pro ty, kteří to nepamatují, je otázka zjištění fakt záležitostí několika vteřin. Pokud se takhle píše o afghánské válce pro Čechy, jak to asi vypadá s propagandou v samotném Rusku? Tam si mnoho lidí myslí, že jsme byli v roce 1968 osvobozeni statečnými armádami Varšavské smlouvy, protože u nás zřejmě hrozil převrat a zásah NATO.
Jen uctivě
Ona „informační válka“ má spočívat v tom, že se psalo o počinech sovětských vojáků, kteří u nás v roce 1945 kradli a znásilňovali. Jenže to je historický fakt, není důvod o tom nepsat. V Rusku mají zákon, podle kterého lze trestat lidi, kteří by snad chtěli zpochybnit roli Rudé armády. Za šíření „vědomě lživých informací o válečných dějinách Sovětského svazu“ může být uložen až pětiletý trest vězení a pokuta do půl milionu rublů (téměř 280 000 korun). Zákon trestá i šíření „neuctivých informací“ o válečných výročích a akcích s nimi spojených. Tedy to znamená, že se nesmíte ani posmívat vojenským přehlídkám. Tady ale zatím žádný takový zákon neplatí a lidé si tu mohou psát, co chtějí, a dokonce mohou být neuctiví k rozličným armádám.
Paní Irina Šulc jistě v Moskvě objektivně vysvětlí, jak to v našem českém fašistickém prostředí chodí a že Rusové nemohou tuto zemi posuzovat podle prezidenta Zemana. V tom má tedy Sputnik News svatou (skoro ruskopravoslavnou) pravdu. Všichni Češi nejsou Zeman a Zeman nepředstavuje většinu národa. Ani omezené kontingenty propagandistů a internetových trollů na tom mnoho nezmění.
Češi mají dost mizerných vlastností a je to s nimi někdy k pláči, ale číst a psát umí v dějinách už poměrně dlouho a vyložené bláboly časem, byť někdy bohužel pozdě, prokouknou. Totální nesmysl ovšem není problém prokouknout hned, pokud někdo není hloupý nebo navedený.