Ukrajina nadále úspěšně pokračuje ve své taktice pomalého ústupu v Doněcké oblasti ve snaze působit ruským silám co největší ztráty. Útočníci přišli během posledních měsíců o ohromné množství techniky a mužů a jejich postup na klíčové město Pokrovsk se výrazně zpomalil. Bitva o samotné město může trvat několik měsíců. Ukrajinské dělostřelectvo chytilo druhý dech díky zahraničním dodávkám i vlastní výrobě.
Ruský cíl, tedy úplné obsazení Doněcké a Luhanské oblasti, na východě Ukrajiny zůstává v nedohlednu, píše agentura Unian s odvoláním na analýzu britského listu The Economist.
Konstatuje, že Ukrajinci sice opustili Vuhledar na jihu Doněcké oblasti, ani po měsících bojů a po ztrátách, které dosáhly, pokud jde o obrněnou techniku, asi pěti divizí, se ale Rusům zatím nepodařilo dobýt Časiv Jar, Toreck ani obsadit Pokrovsk, o jehož hrozícím rychlém pádu se hovořilo během letošního srpna. Ruská ofenziva zpomalila, konstatují Britové.
Odvolávají se přitom na stanoviska bývalého německého ministra obrany Nika Langeho, podle něhož Rusko aktuálně nemá sílu k zahájení totální ofenzivy na kdysi 70tisícový Pokrovsk, přestože jeho dělostřelectvo je poblíž města. I případná úspěšná bitva by podle něj trvala několik měsíců a způsobila by Rusům těžké ztráty. Deník FORUM 24 již informoval, že jejich jednotky mají ztrácet bezmála 40 tisíc mužů měsíčně.
Dobytí Pokrovsku, který představuje důležité logistické centrum pro ukrajinské jednotky nasazené v jiných oblastech Doněcké oblasti, je pro Rusy klíčové a velmi by zkomplikovalo situaci obránců. V rukou Ukrajinců přitom nadále zůstávají i další důležitá města v oblasti, jako je dříve 150tisícový Kramatorsk, nebo 110tisícový Slavjansk.
Podle Britů se ale již tempo ruského postupu snižuje, a to i díky tomu, že se v posledních měsících snížila ruská převaha v počtu odpálené munice, a to z poměru 10:1 na poměr 2,5:1. Došlo k tomu díky nárůstu spojeneckých dodávek a úspěšným úderům Ukrajinců na velké muniční sklady v ruském vnitrozemí. Rusko je podle nich také stále závislejší na nekvalitní severokorejské munici.
Jediná oblast, kde se Rusům nadmíru daří, je informační válka a schopnost přesvědčovat svět, že jsou neporazitelní a Ukrajina nemůže zvítězit. Tuto ideu pak adoptovali mnozí západní politici, kteří jí ospravedlňují svou neschopnost či neochotu poskytnout napadené zemi včas dostatečného množství zbraňové pomoci. Opožděné a nedostatečné dodávky slíbených zbraní ostatně Ukrajina opakovaně kritizovala.
Pokud jde o Rusy deklarovaný cíl dobýt do konce letošního roku celou Doněckou a Luhanskou oblast, zdají se být tyto jejich plány v současné situaci naprosto nereálné.