Ruská armáda se na Ukrajině v minulém týdnu zmocnila více než 40 kilometrů čtverečních. Vyplývá to z údajů projektu DeepState, který je pokládaný za blízký ukrajinské armádě, analyzovaných ruským nezávislým webem Agentstvo. Jde o nejnižší tempo ruského postupu za týden od loňského července. Ruské síly postupovaly především v jižní části Doněcké oblasti.
Největší postup ruské síly zaznamenaly jižně od strategického města Pokrovsk a jižně a severně od Kurachove i v samotném městě. Toto východoukrajinské město měla ruská vojska v hledáčku delší dobu. V úterý ruské ministerstvo obrany oznámilo jeho dobytí, Kyjev informace zatím nepotvrdil.
Rychlejší dobývání Doněcké oblasti
Moskva nyní očekává rychlejší dobývání Doněcké oblasti. „Získání kontroly nad tímto důležitým logistickým uzlem výrazně ztížilo logistické a technické zabezpečení jednotek ukrajinských ozbrojených sil v doněckém směru,“ napsalo ruské ministerstvo. Ukrajina podle jeho tvrzení také nebude moci ostřelovat nedaleké město Doněck.
Ukrajinská armáda ani úřady zatím pád města Kurachove nepotvrdily. Naopak v průběhu úterního odpoledne uvedly, že se ukrajinské jednotky stále aktivně brání. „Trvají opatření k odhalení a zničení nepřátelských útočných skupin, které se snaží infiltrovat do našich bojových útvarů,“ citoval web RBK-Ukrajina ukrajinské vojenské uskupení Chortycja.
Kurachove leží tři desítky kilometrů jižně od města Pokrovsk, které je důležitým ukrajinským logistickým uzlem, k němuž se Rusové postupně přibližují. V průmyslovém Kurachove před ruskou invazí do země žilo kolem 22 tisíc obyvatel, nachází se tam například tepelná elektrárna a leží tam vodní nádrž.
Zprávy o zpomalení ruského postupu přicházejí v době, kdy se obě strany konfliktu snaží vylepšit své pozice na bojišti před 20. lednem, kdy se k moci vrátí zvolený americký prezident Donald Trump. Ten opakovaně prohlásil, že zajistí rychlé ukončení války, byť zatím neřekl, jakým způsobem toho chce docílit.
V posledním týdnu loňského roku podle údajů projektu DeepState získalo Rusko pod svoji kontrolu 51 kilometrů čtverečních. O týden dříve ještě o deset kilometrů čtverečních více.
Naposledy se Rusko zmocnilo tak malého území Kyjevem kontrolovaného území v létě loňského roku. V polovině července během jednoho týdne obsadilo necelých 33 kilometrů čtverečních.
Celkově Rusko v prosinci snížilo tempo své ofenzivy na Ukrajině o polovinu, vyplývá z výpočtů ruského nezávislého webu Agentstvo. Během měsíce se ruské armádě podařilo obsadit 382 kilometrů čtverečních území, zatímco v listopadu to bylo 700 kilometrů čtverečních. Tempo ruské ofenzívy v prosinci bylo nejpomalejší od srpna, kdy začala ofenzíva ukrajinských sil v ruské Kurské oblasti. Pokles dynamiky může naznačovat, že se ruská ofenziva vyčerpala.
Konec roku ve znamení ztrát
Ukrajina podle šéfa Hlavního ředitelství vojenské rozvědky ukrajinského ministerstva obrany Kyryla Budanova očekávala útlum ruské ofenzivy už v říjnu loňského roku. „Očekává se, že hlavní ofenziva (ruských sil, pozn. red.) skončí za měsíc a půl až dva měsíce,“ oznámil Budanov v srpnu loňského roku v rozhovoru pro časopis Forbes tím, že zkušenosti z deset let trvajícího konfliktu ukazují, že ofenzivní potenciál „žádné strany netrvá déle než dva měsíce“.
„Víme však, že po poklesu a krátkém útlumu se objeví nové pokusy nepřítele o útok. A na to se připravujeme,“ řekl šéf ukrajinské vojenské rozvědky.
V loňském roce ztratil Kyjev kontrolu nad více než 3600 kilometry čtverečními území. Vyplývá to z údajů projektu DeepState, které analyzoval ukrajinský web Militarnyj. V roce 2023 ztratila Ukrajina celkem asi 540 kilometrů čtverečních, přičemž osvobodila asi 430 kilometrů čtverečních.
Největší ztráty v loňském roce připadly na Doněckou a Charkovskou oblast. Největší ztráty zaznamenala Ukrajina v listopadu, když Rusko získalo celkem zhruba 610 kilometrů čtverečních, což odpovídá 20,3 kilometru čtverečního za den. V říjnu šlo o 560 a v prosinci o 510 kilometrů čtverečních území.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve označil za důvod ruského postupu na východní Ukrajině především nedostatek záloh ukrajinské armády. „Děláme vše, co je v našich silách, abychom v lednu zajistili stabilizaci,“ řekl.