Skupina význačných aktivistů a politických osobností vyzvala Rusy, aby hlasovali proti ústavním změnám navrženým prezidentem Vladimirem Putinem. Označují je za „převrat“.
Odpůrci změny v ruské ústavě píší v otevřeném dopise zveřejněném v listu Novaja gazeta: „Jsme přesvědčeni, že cílem tohoto převratu je udržet Vladimira Putina a jeho zkorumpovaný režim doživotně u moci.“
„Pokud by bylo vyhlášeno takové hlasování, vyzýváme všechny, aby přišli a řekli ‚ne‘ ústavnímu převratu a uzurpování moci,“ uvedli.
Ruská dolní komora parlamentu, Státní duma, podpořila ve čtvrtek Putinovy změny jednomyslným hlasováním. Návrhy zahrnující omezování prezidentských pravomocí a posílení pravomocí předsedy vlády podle komentátorů poskytují Putinovi prostor, aby mohl po skončení svého funkčního období v roce 2024 dále držet moc.
Zákonodárci stále nevědí, zda bude veřejnost hlasovat o Putinových ústavních změnách ještě před podpisem zákona, nebo až poté. Rovněž není jasné, jestli veřejné hlasování (o kterém se podle zpráv médií bude jednat 12. dubna) bude mít vliv na to, zda budou přijaty pozměňovací návrhy.
K signatářům dopisu patří ekonom Sergej Gurijev a nejméně 10 místních moskevských zastupitelů. Další signatářka, moskevská zastupitelka Julija Galjaminová, vedla pochod proti ústavním reformám při příležitosti každoročního protifašistického shromáždění, kterého se minulý týden účastnilo asi 1 500 lidí.
Jejich postoj se liší od prominentního Putinova kritika Alexeje Navalného, který obviňoval „odpornou“ ústavu z roku 1993 z toho, že umožnila Kremlu ovládnout ruskou politickou scénu.
Navalného spojenec Ilja Jašin ohlásil na 29. února samostatný pochod při příležitosti každoroční připomínky vraždy prominentního opozičního činitele Borise Němcova.
Odpůrci změn ústavy jsou si vědomi, že i ta současná je problematická, je ale podle nich „poslední instituci, která chrání Rusko před úplným uzurpováním moci“.
(Zdroj The Moscow Times.)