Vedení ruské televize Dožď, která neschvaluje ruskou invazi na Ukrajinu a nyní vysílá z Lotyšska, propustilo moderátora Alexeje Korosteleva. Ten měl 1. prosince ve vysílání pořadu Tady a teď propagovat horkou linku stanice shromažďující informace o podmínkách na frontové linii. Zároveň diváky vyzýval, aby se prostřednictvím sociální sítě Telegram obrátili na redakci a podělili se o potíže vojáků na ukrajinské frontě s příslibem pokusu o pomoc, informoval server Medúza.
„Mnoho příběhů zaslaných nám nebo na Telegram je nyní veřejných. Doufáme, že dokážeme pomoci mnoha vojákům například se základním vybavením na frontě,“ řekl Korostelov ve vysílání. Na to konto kanál obdržel řadu stížností nejen od ukrajinských aktivistů.
Russian opposition channel TV Rain now broadcasting from Latvia fired one of their long-standing reporters who dropped a phrase saying he is hoping the channel can help the mobilised with equipment and other conveniences. pic.twitter.com/41gxixiRF8
— WarTranslated (Dmitri) (@wartranslated) December 2, 2022
Tikhon Dzyadko, šéfredaktor televize Dožď, se v pátek ráno prostřednictvím Telegramu divákům omluvil a zdůraznil, že kanál nikdy ruské armádě vybavení neposkytl. Dále poznamenal, že horká linka byla vytvořena za účelem shromažďování osobních svědectví o zločinech ruské armády na Ukrajině a o porušování ruských mobilizačních zákonů. „Je nutné, abychom tyto informace šířili, aby široké publikum rozpoznalo zločinnou povahu jednání ruského vedení od 24. února 2022. Každý ruský občan, včetně příslušníků služby a mobilizovaných vojáků, by měl znát pravdu o této zločinné a opovrženíhodné válce,“ napsal.
K situaci se vyjádřila také moderátorka stanice Ekaterina Kotrikadze. Omluvila se a Korostelevovy pobídky označila za „mylné a kategoricky nepřijatelné“, přičemž znovu objasnila, že televize je proti válce a nikdy ruským jednotkám vybavení neposlala.
Lotyšský ministr obrany Artis Pabriks uvedl, že přestože má stanice licenci k vysílání v Lotyšsku, měla by se vrátit do Ruska a povolení k pobytu jejích zaměstnanců by měla být zrušena. V pátek asi hodinu a půl poté, co ministr na svém twitteru napsal bez jakéhokoliv kontextu „Proces začal“, televize Dožď oznámila, že byl Korostelev propuštěn.
Alexej Korostelev zveřejnil své vyjádření na Telegramu, kde napsal, že přijímá své propuštění jako vyřešení vzniklého problému televize Dožď, své vyjádření ve vysílání zpochybnil a obvinil média za vytrhávání jeho slov z kontextu. „Nevyzýval jsem k vraždě, přímo ani nepřímo. Nežádal jsem o zabíjení ani o zásobování žádné armády na světě. Takže se neshledávám vinným ze zločinu proti lidskosti,“ napsal novinář.
Lotyšská státní bezpečnostní služba zároveň oznámila, že Korostelevova v souvislosti s jeho televizním projevem prošetří. Jakákoliv podpora Ruska jako agresora v konfliktu s Ukrajinou je podle agentury nepřijatelná. „Státní bezpečnostní služba opakovaně varovala, že přesun aktivit takzvaných nezávislých ruských médií do Lotyšska s sebou nese různá rizika,“ uvedla agentura v prohlášení.
Lotyšská Národní rada pro elektronická média mimo jiné udělila televizi Dožď pokutu ve výši 10 tisíc eur za odvysílání mapy, která ukazovala Krym jako součást Ruské federace a k popisu ruských ozbrojených sil použila frázi „naše armáda“. Předseda rady Ivars Abolins tehdy poznamenal, že jde již o druhé závažné porušení stanice tento měsíc a v případě třetího přestupku by jí mohla být odebrána vysílací licence.
Také Didzis Smits, předseda Komise pro lidská práva v lotyšském parlamentu, vyzval k prošetření zdrojů financování televize. Sám se domnívá, že by Lotyšsko ruská média hostit nemělo.