KOMENTÁŘ / Zpráva o rekordním dovozu zkapalněného plynu (LNG) z Ruska do EU v roce 2024 vzbudila nadšení kolaborantů v celé střední Evropě. Rychle se přidal Jindřich Rajchl. Ovšem jako obvykle, ze správného čísla se vyvozují naprosté lži. Zpráva totiž ukazuje přesný opak toho, co naši hlásní troubové Kremlu tvrdí. Odběr ruského LNG opravdu mírně narostl o 2,2 miliardy metrů krychlových. Jenže ještě v roce 2021 odebírala Evropa asi 150 miliard, a jen přes Ukrajinu teklo ještě v roce 2024 asi 14 miliard krychlových metrů. Rusko na tom tedy rozhodně není lépe. Znamená to pro něj ztráty stovek miliard dolarů týdně.
Je zřejmé, že úplný zákaz plynu z Ruska je kvůli proruským zrádcům, jako je Viktor Orbán či Robert Fico, neprůchodný. Zdejší slouhové ruského režimu se snaží ve veřejnosti vytvořit zdání, že bez ruského plynu se neobejdeme. A v zimním období nás čeká téměř zmrznutí. To je ale jenom obrovská manipulativní lež. Možností, jak si obstarat plyn jinde, má Evropská unie dost. Už proto je zákaz dovozu ruského plynu, ať už potrubím či ve zkapalněné podobě loděmi, je naprosto na místě.
Nově zveřejněná čísla navíc nemohou dokazovat cokoliv ve vztahu k ukončení tranzitu ruského plynu potrubím vedoucím přes Ukrajinu. K tomu totiž došlo až 1. ledna 2025, kdežto čísla dovozu se vztahují k roku 2024. Je tak docela zřejmé, že lidem, jako je Robert Fico, Kateřina Konečná a Jindřich Rajchl, nejde o plyn a jeho možný nedostatek. Jde jim jen o podporu Ruska v jeho vraždění na Ukrajině a zajištění dostatku peněz pro výrobu zbraní. Dobře to ilustruje postoj Slovenska. Premiér Fico údajně musel servilně podlézat v Moskvě, aby Slovensku zajistil plyn. Česko přitom okamžitě nabídlo zajištění dodávek plynu. Tato nabídka je ale stále bez odpovědi.
Rekordy v druhé lize
Uveďme si záměrná zkreslení na pravou míru. Objem odebraného ruského zkapalněného plynu byl opravdu rekordní. Ovšem to v žádném případě neznamená, že zastavení tranzitu potrubím nepředstavuje pro Moskvu žádný problém. Skutečnost je totiž taková, že před ruskou plnohodnotnou invazí proti Ukrajině byly hlavním způsobem dopravy ruského plynu do Evropy plynovody.
Celkový objem této suroviny, které si v roce 2021 státy EU koupily od Putinova režimu, přesáhl 150 miliard krychlových metrů. V roce 2023 to bylo jen necelých 43 miliard. Zkapalněného plynu terminály zpracovaly 15,18 milionu tun, což znamená něco přes 22 miliard krychlových metrů. V minulém roce se toto číslo zvedlo o zhruba 1,5 milionu tun, tedy zhruba 2,2 miliardy krychlových metrů. To je asi 10 %. Onen rekord je oproti předválečnému stavu jako plivnutí do vany. S ohledem na závislost ruské ekonomiky na vývozu nerostných surovin, i jen malé snížení odběrů znamená propad o mnoho miliard dolarů týdně.
Ruský plyn nepotřebujeme
Přitom platí, že zdaleka ne všechen dovezený plyn EU také spotřebuje. Jak v letech 2023, tak v roce 2024 byla asi pětina ruského LNG reexportována do třetích zemí. To je ovšem praktika, kterou nově zakazuje čtrnáctý balík sankcí proti Rusku ze strany EU schválený v červnu roku 2024. V březnu tohoto roku uplyne přechodná doba na splnění už nasmlouvaných kontraktů. Pak reexport skončí.
Je tedy jistě pravda, že evropské země bohužel Rusku stále pomáhají víc, než je třeba. To ale není důvod, proč se zprávy o rekordních objemech ruského zkapalněného plynu v EU chytili lidé jako Konečná a Rajchl. Ti nechtějí tlačit na snížení ruských příjmů z prodeje plynu k nám. Právě naopak.
Zmrzneme, nedoplatíme se, my jsme vám to říkali
Rajchl u svého příspěvku neopomněl větu: „Já jsme vám to říkal.“ Jenže když se podíváme na to, co skutečně v minulosti říkal on a jemu podobní, zjistíme, že je to jinak. Slyšeli jsme od nich například hned po zahájení plnohodnotné ruské invaze, že Ukrajina je ztracená, že Kyjev padne za pár dní, než se Biden rozkouká, jak psal Rajchl. Když pak Kyjev nepadl, začali šířit, že vlastně o Kyjev nikdy nešlo. Putin chce Donbas a ten brzy získá. Nemá ho dodnes.
Nás pak strašili benzínem za 150 korun, zmrznutím a ekonomickým rozvratem. To všechno mělo bez ruského plynu a ropy přijít. Ve skutečnosti spadly v roce 2023 odběry ruského plynu v Evropě z původních téměř 45 procent celkové spotřeby na 12 procent. Česko se ve stejném roce bez ruského plynu téměř zcela obešlo. Nastala nějaká katastrofa? Ani náhodou.
To, že se teď vlastně musí s nadšením tetelit nad zvýšením ruského exportu plynu o mizerné dvě miliardy krychlových metrů ročně (asi 1,4 procenta celkového ruského exportu plynu do EU v roce 2021) a vydávat to za nesmírný úspěch Moskvy, ukazuje jen a jen jejich zoufalství.