Loď Ruby, která vyplula z ruského přístavu v Murmansku s nákladem dvaceti tisíc tun dusičnanu amonného, najela na mělčinu a poškodila si jak trup, tak kormidla i lodní šroub. Nutně potřebuje opravu, ale v žádném přístavu ji nechtějí přijmout, protože se obávají, že ji Rusové použijí k teroristickému útoku a nechají ji v přístavu vybuchnout.
„Loď Ruby strádá u pobřeží Velké Británie již déle než týden. Má trhliny v trupu, poškozenou vrtuli a kormidlo. Přesto jí žádný přístav nedovolí zakotvit, protože se všichni obávají, že tisíce tun ruského hnojiva, které veze, by mohly vést ke katastrofální explozi,“ píše deník The New York Times a připomíná tragédii, ke které došlo v roce 2020, kdy v přístavu v libanonském Bejrútu explodoval náklad dusičnanu draselného, výbuch tehdy takřka celý přístav zničil a zabil 190 lidí. Náklad na ruské lodi je téměř desetkrát větší.
Po zkušenostech s Ruskem odmítají státy dovolit lodi přistát v obavách, že loď bude zneužita k teroristickému činu a bude vyhozena do povětří. Od 1. do 4. září kotvila Ruby v norském přístavu Tromso, kde byla ukryta před bouří, prošla kontrolou a následně byla odeslána kvůli hrozícímu riziku pryč.
Ruby tedy zamířila do litevské Klaipedy, ale Litva nedovolila lodi do přístavu ani vplout. Místní úřady se obávají, že by náklad mohl vybuchnout. Litevští představitelé Ruby dokonce nazvali „plovoucí megabombou“ a varovali další evropské státy před možnou ruskou sabotáží.
V tuto chvíli se loď nachází jen asi dvacet kilometrů od pobřeží Velké Británie, která jí nedovolí, opět s odvoláním na hrozbu výbuchu, proplout Lamanšským průlivem. Majitelé lodi požádali britskou stranu o povolení přeložit hnojivo na jinou loď a následnou opravu.
Loď Ruby vlastní maltská společnost Ruby Enterprise a spravuje ji společnost Serenity Shipping se sídlem ve Spojených arabských emirátech. A přestože loď patří firmě z Malty, ostrovní stát dopředu odmítl přistání této rizikové lodi v jakémkoliv svém přístavu.
V souvislosti s potížemi této lodi upozorňují západní média na to, že Finským zálivem převážejí ropu tankery ruské stínové flotily, které jsou v některých případech naprosto nezpůsobilé k plavbě.