Tři ruské brigády a čtvrtá v záloze byly určeny k dobytí ukrajinské pevnosti Avdijivka v Doněcké oblasti. S podporou letectva a dělostřelectva se pokusily vzít město do kleští. Výsledky jsou známy. Přes 3000 ztracených ruských vojáků a nejméně 135 zlikvidovaných obrněnců. Zdecimovaným ruským jednotkám nezbylo než se vrátit k obraně. Město přitom bránila jedna jediná ukrajinská brigáda.
Jak popsal ukrajinský web Censor.net, na opevněné město zaútočila 114., 15. a 21. motostřelecká brigáda, posílená speciálními jednotkami 1. armádního sboru ruských ozbrojených sil, přičemž 30. motostřeleckou brigádu si Rusové nechali v záloze. Do boje šli s podporou dělostřelectva i letadel a na Avdijivku zaútočili najednou ze severu i z jihu. Ukrajinskou pevnost bránila 110. mechanizovaná brigáda posílená 2. praporem prezidentské brigády a několika speciálními jednotkami.
Podle šéfa vojenské správy města Vitalije Barabaše se jednalo o zřejmě největší útok na město za celou dobu plnohodnotné ruské války na Ukrajině. Mluvčí Tavrijského uskupení vojsk Oleksandr Štupun zase řekl, že ruské okupační síly považují Avdijivku za příležitost získat alespoň nějaký významný triumf a zvrátit vývoj na bojišti.
Ruská přesila byla značná, ať už jde o 3-4násobnou převahu v počtu mužstva, nebo o značné množství shromážděných obrněných vozidel, překvapivě dobře zásobené dělostřelectvo a vzdušnou nadvládu. V první dekádě října Rusové pomocí 114. brigády prováděli průzkum bojem. Když zmapovali situaci, pustili se do ofenzivy naplno. Hlavní útok na Avdijivku začal 10. října. Především ze severu na Ukrajince mířily konvoje desítek (až 30) kusů obrněné vojenské techniky. Obránci ale byli připraveni. Navzdory masivní převaze nepřítele a silnému ostřelování ze země i ze vzduchu dokázali neutralizovat nejméně 135 obrněnců.
Na severu města se Rusům postavila do cesty masivní halda hlušiny, známá jako „Avdijivský terikon“, kterou se pokusili obsadit. Desítkám vojáků z průzkumných jednotek se podařilo vyškrábat až na vrchol ploché výšiny, žádný z nich se ale dolů už nevrátil. Ukrajinci za celou dobu ztratili jedno předsunuté postavení. Pak se ruské jednotky musely stáhnout, protože jejich síly byly Ukrajinci natolik vypleněny, že nemohly v ofenzivních operacích pokračovat.
Cena byla samozřejmě vysoká také na ukrajinské straně, která zaznamenala nemalé ztráty, bez ohledu na to si ale udržela bojeschopnost a pokračovala v ničení nepřítele a obraně strategicky důležité ukrajinské pevnosti.
Tempo útoků se nyní zpomalilo, jak si povšiml také Institut pro studium války. Podle něj ruské síly sice postupují, nicméně podstatně pomalejším tempem než na začátku operace. O třetinu se také snížil počet jejich útoků a Rusko se nyní spoléhá především na dělostřelectvo a letectvo. Jeho pozemní manévry totiž limitují odolná ukrajinská opevnění v okolí města.
Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu mezitím oznámili, že v oblasti nejde o ofenzivu, ale o „aktivní obranné operace“, čímž se snaží snížit význam dosavadního ruského debaklu. Kreml současně významně redukoval aktivity vojenských blogerů, kteří jinak o ruském vojenském tažení zevrubně informují na sociálních sítích.
Není pochyb o tom, že Rusko plánuje nový útok. Nejprve však musí doplnit jednotky, které u Avdijivky utrpěly katastrofální ztráty. Posílit obranu se nyní téměř jistě chystají také Ukrajinci, podle nichž je ruský protiútok u Avdijivky ve skutečnosti zaměřen především na to, aby odčerpal ukrajinské síly z nejslibnějších oblastí fronty u Bachmutu, případně v oblasti obcí Robotyne-Novoprokopivka v Záporožské oblasti, kde Ukrajinci usilují o průnik k městu Tokmak.