Kremelský poradce Vladimir Medinskij předal ruským vyšetřovatelům jmenný seznam osob, které jsou odpovědné za odstranění pomníku maršála Ivana Koněva v Praze. Medinskij, bývalý ruský ministr kultury, to dnes podle agentury TASS řekl při virtuální přednášce pro studenty moskevské diplomatické akademie. Kdo je na seznamu uveden, Medinskij neprozradil. Podle dřívějšího vyjádření české diplomacie je stíhání podle ruského zákona spojené s odstraněním sochy nepřípustné a případný rozsudek nevymahatelný.
Exministr postupoval podle nového ruského zákona, který před třemi týdny podepsal prezident Vladimir Putin. Za poškození válečných hrobů a pomníků v Rusku i zahraničí hrozí podle normy až pětiletý trest. Sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, nechala radnice Prahy 6 odstranit počátkem dubna a chce ji umístit do Muzea paměti 20. století.
„Moc dobře víme, kdo v Praze rozhodoval. Proběhnou náležité a ne příliš složité vyšetřovací úkony, jména viníků vyjdou najevo. Ať se ti lidé zamyslí, jak budou žít dál, když jejich skutky budou označeny na zločin,“ citovala ruská agentura z přednášky Medinského pro posluchače Moskevského státního ústavu mezinárodních vztahů, známého pod zkratkou MGIMO.
Odstranění Koněvova pomníku se během dubna stalo příčinou diplomatické roztržky mezi Prahou a Moskvou. Česká diplomacie argumentuje tím, že přemístění sochy maršála Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. Několik protestních nót zaslalo české ministerstvo zahraničí do Moskvy po výtržnostech, které odstranění sochy vyvolalo v Moskvě a Petrohradě.
Podle Medinského je demontáž pomníku urážkou nejen Rusů, ale i Čechů. „Je to příběh nepříjemný a urážlivý i pro samotné Čechy, protože Koněvův památník vybudovaly pražské úřady k výročí vítězství (ve druhé světové válce) a na znamení díků za osvobození Prahy,“ řekl. „A teď se nám jako poděkování za zachování staré Prahy dostává činu politikářů okresního formátu, kteří si hojí svůj komplex méněcennosti na velikánech minulosti a urážejí nás i české vlastence, kteří bojovali s nacismem,“ prohlásil Medinskij.
Ruský Vyšetřovací výbor, hlavní kriminální ústředna země, zahájil trestní stíhání „pachatelů“ 10. dubna. České ministerstvo zahraničí označilo tento krok za nepřípustný a případný rozsudek za nevymahatelný.