Ruská policie vydala důrazné varování před účastí na protestech, k nimž na neděli 31. ledna vyzval opoziční předák Alexej Navalnyj. Moskevská policie oznámila plány na omezení pohybu v hlavním městě a uzavření sedmi centrálních stanic metra v rámci přípravy na „nepovolené“ demonstrace. Zavřeny budou také podniky, restaurace a kavárny v oblastech poblíž protestních zón.
Protesty se plánují na Lubjanském náměstí před sídlem bezpečnostní služby FSB a na Starém náměstí (Staraja ploščaď), kde má své kanceláře prezidentská administrativa.
Mluvčí ruského ministerstva vnitra Irina Volková zmínila ve varování před protesty pandemii koronaviru. Účastníci, u nichž by bylo zjištěno porušení předpisů na kontrolu šíření viru, by podle ní mohli čelit obvinění z trestného činu.
Demonstrací v desítkách ruských měst 23. ledna se účastnily desítky tisíc lidí, kteří žádali propuštění opozičního vůdce Alexeje Navalného. Policie při protestech zadržela téměř 4000 lidí.
Moskevský soud uvalil 29. ledna na Navalného bratra Olega Navalného, právničku Navalného protikorupční nadace (FBK) Ljubov Sobolovou a koordinátora Navalného moskevského ústředí Olega Stěpanova domácí vězení až do 23. března.
Člence skupiny Pussy Riot Marii Aljochinové a šéfce odborové organizace Aliance lékařů Anastasii Vasiljevové bylo také na dva měsíce nařízeno domácí vězení.
Všichni byli zadrženi a obviněni z porušování platných omezení v důsledku pandemie koronaviru svoláním masových protestů.
V sobotu 30. ledna byl v Moskvě zadržen šéfredaktor Mediazony Sergej Smirnov. Policisté na něj čekali před jeho domem, když se šel projít se svým synem. Smirnov byl obviněn z porušení zákona o shromažďování. Novinářka Jekatěrina Lušnikovová z RFE/RL našla 30. ledna u dveří svého bytu předvolání. Policie jí sdělila, že chce provést „preventivní rozhovor“ a předat „varování před masovou událostí“.
Navalnyj, nejotevřenější kritik prezidenta Vladimira Putina, v dopise zveřejněném na svých internetových stránkách 28. ledna poté, co soud zamítl jeho odvolání proti zadržení do 15. února, vyzval Rusy, aby odhodili strach a uspořádali nové protesty.
„Pojď ven, ničeho se neboj. Nikdo nechce žít v zemi, kde vládne tyranie a korupce. Většina je na naší straně,“ píše Navalnyj.
Navalnyj byl zatčen 17. ledna po návratu z Německa do Ruska. V Berlíně se od srpna zotavoval z téměř smrtelné otravy vojenskou nervovou látkou, z jejíhož objednání obviňuje Putina, což Kreml popírá.
Ruský soud 28. ledna potvrdil jeho třicetidenní předsoudní trest a zamítl odvolání disidentových právníků k jeho propuštění na svobodu.
Slyšení, které má začít 2. února, rozhodne, zda dřívější podmíněný trest bude změněn na tři a půl roku vězení v souvislosti s případem údajné zpronevěry, který je považován za vykonstruovaný a politicky motivovaný. Žalobci tvrdí, že při léčení v Německu Navalnyj porušil podmínky podmínečného propuštění.