Poměry v současném Rusku nejen připomínají fašistické řádění, ono to fašistické řádění je. Projevilo se to znova, když v noci na úterý 2. února vyšli protestující do ulic v několika ruských městech. Došlo k tomu poté, co moskevský soud odsoudil opozičního politika Alexeje Navalného ke dvěma letům a osmi měsícům vězení. V ruském hlavním městě byla policejní reakce násilná a více než tisíc lidí bylo zadrženo. Zprávy o tom, jak se represivní orgány k zadrženým chovaly, vypovídají o charakteru Putinova zločinného režimu všechno potřebné.
Server Meduza.io přináší svědectví jedné ze zadržených, která popsala, jak s ní policie zacházela. Jednadvacetiletá Aljona Kitajevová uvedla, že byla v policejní vazbě napadena a vyhrožovali jí elektrošoky. Další zadržení popisují podobné zneužívání a zastrašování ze strany moskevské policie.
Den po protestech v Moskvě 2. února poskytla Aljona, dobrovolnice v kampani opoziční političky Ljubov Sobolové, rozhovor deníkům The Insider, MBX Media a Novaja Gazeta, kde popisovala, co se s ní po zadržení dělo. Byla převezena na policejní stanici v Donskojském obvodě. Policisté tam po ní požadovali, aby odemkla svůj telefon. Když odmítla, byl z místnosti vyveden další zadržený a Kitajevová zůstala sama se čtyřmi policisty.
„Nejdřív mě jeden (z policistů) kopl do nohy, pak řekl: ‚Tak jo, teď tě udusíme pytlem.‘ Měli tam nákupní tašku z ‚Pjatěročky‘. Dal mi ji přes hlavu a začali trochu utahovat. Tím pádem mě zrovna nedusil, ale třásl mi hlavou. Na konci do mě strčil tak, že jsem spadla ze židle. Řekl: ‚Tak si rychle sedni, teď použijeme paralyzér. Paralyzér nezanechává vůbec žádné stopy.‘“
Kitajevová říká, že v tu chvíli začala křičet a prosit o pomoc – jeden z policistů se jí vysmíval a říkal: „Ach, pomoc! Pomoc!“ Pak jí ukázal malou červenou skvrnu na tváři a pohrozil jí obviněním z trestného činu napadení policisty. „Hned teď řeknu, že jsi mě poškrábala.“ Když jí dali přes hlavu nákupní tašku a začali ji bít, tak jim řekla heslo svého telefonu.
Devatenáctiletá sestra Aljony Kitajevové Alexandra řekla listu Novaja Gazeta, že ji prohledali a byla hrubě zastrašována. Policisté jí řekli, že pokud udělá „správnou věc, všechno bude snadné“, ale pokud se bude bránit, „nastanou problémy“. Když odmítla nechat si sejmout otisky prstů, jeden z policistů řekl: „Teď ti zlomíme prsty.“ Policistka ji pak šťouchla do obličeje; jiný důstojník „mi začal ohýbat ruce a snažil se mi zlomit prsty“.
„Pak mě oba přidrželi a začali mi násilím přejíždět po prstech inkoustovým válečkem. Bránila jsem se a žádala právníka, ale oni se smáli a říkali: ‚Holka, jakýho máš právníka?‘“
Když Alexandru Kitajevovou odváděli do cely, zeptala se policistů, kde je její sestra. Nejdřív jí řekli, že její sestru zabili, pak řekli, že pro ně „dělá striptýz“.
Je tragikomické, jak se k této věci, která se dostala do médií, vyjádřil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. „Několik takových zpráv se nakonec ukáže jako nepravdivých, falešných nebo přehnaných,“ prohlásil. „Člověk musí být velmi přesný,“ dodal. Peskov taky řekl, že neví nic o podrobnostech incidentu, který se týkal dotyčné ženy. „Pokud bude tvrdit, že došlo k některým prvkům mučení, může podat stížnost v souladu se zákonem,“ prohlásil prezidentův mluvčí a dodal, že pokud by byla zatčena, mohla by toto právo po propuštění uplatnit v plném rozsahu.
Tak určitě. Jak jinak. V zemi, kde jsme „prvky mučení“ viděli na mnoha záběrech z ulic, kde ruská policie bije obušky bezbranné lidi ležící na zemi a kope nich, se jistě člověk stížností něčeho domůže.
Takhle se chová režim, ke kterému někteří politici, nejen u nás, projevují zvláštní náklonnost, vybízejí k dialogu s ním, požadují „vciťování se“, hlásají, že nesmíme všechno vidět černobíle a že někdo zas tloukl Katalánce. Od takového monstra by si někteří chtěli u nás nechat stavět jaderný reaktor a kupovat vakcínu, kterou se neráčil nechat naočkovat ani sám kremelský vůdce V. V. Putin. Slušný a normální člověk s kremelskou bandou zločinců a lhářů nechce mít nic společného. Někteří lidé ale nejsou slušní a normální.