Ukrajinské centrum pro strategickou komunikaci analyzovalo přístup ruské propagandy od vypuknutí války v únoru do současné doby. Analytici centra zjistili, že se během uplynulých deseti měsíců Putinova propaganda proměnila celkem pětkrát.
V první fázi, která probíhala od vypuknutí invaze 24. února do 15. března, dával Kreml světu i Ukrajině najevo, že počítá s rychlým vítězstvím. Roli v očekávané kapitulaci měli sehrát kolaboranti z řad „přátel Ruska“, kteří byli roky finančně podporováni, a také rusky mluvící obyvatelstvo, s jejichž „samozřejmou podporou“ Moskva počítala. Zásadním bodem, s nímž Putin a jeho generalita počítali, bylo, že Ukrajina je slabá a neudržitelná, protože „není skutečná, vymyslel ji Lenin“.
Propaganda se navíc snažila působit na ukrajinské vojáky, které otevřeně vyzývala ke vzpouře: „Vezměte moc do svých rukou! Zdá se, že je pro nás snazší se dohodnout s vámi než s touto partou narkomanů a neonacistů, kteří se usadili v Kyjevě a vzali si jako rukojmí celou Ukrajinu.“
V druhé fázi, která trvala od poloviny března do přehlídky na Rudém náměstí v Moskvě 9. května, si Putinův režim uvědomil, že Ukrajina je silnější, než v Kremlu očekávali, a že nemá v úmyslu nejen okamžitě, ale vůbec kapitulovat. Rusové začali s pácháním válečných zločinů, bombardovali civilní cíle včetně obytných budov či nemocnic. Propaganda však nadále hlásala, že „vše jde podle plánu“. Zločiny, které se na Ukrajině odehrávaly, připisovali propagandisté ukrajinské straně. Rusko podle Kremlu v této době „osvobozovalo Donbas“ a „zachraňovalo lidi před genocidou“.
Třetí fáze byla nejdelší a trvala od 10. května do 12. září. Oslavy 9. května měly ukázat světu, že Rusko je silné a že „to zase dokáže“. Propaganda musela zaznamenat, že ne všechno šlo podle plánu, a musela vysvětlovat čím dál tím více problémů a potíží. Ty byly způsobovány „novými složitými okolnostmi“. Nicméně už se v této době objevilo i téma možné porážky, byť si ji Kreml odmítal jakkoliv připustit. „V případě porážky, což je nemožné, dojde ke konečné ztrátě imperiálních principů a tradic, k přeměně s velkými ztrátami v běžný regionální stát. V horším případě občanská válka a jaderný konflikt se Západem se vzájemným zničením západoevropských a východoevropských civilizací. Proto je dnešní konfrontace se Západem totální hybridní válkou, kterou nemůžeme prohrát,“ objevilo se například v textu, jehož autory byli Andrej Ilnickij a Andrej Školnikov.
Za odpor Ukrajinců byl podle propagandy zodpovědný Západ, který jim dodával zbraně a vůči Moskvě uplatňoval čím dál tím více sankcí. A tak se objevovala prohlášení, že „je to již válka mezi Ruskem a NATO, na ukrajinské straně bojují samí Poláci a černoši. Rusko nemělo na vybranou, Západ mu tuto válku vnutil“.
Od poloviny září do začátku prosince se propaganda změnila na fázi, kterou lze nazvat „Svatá lidová válka“. Ukrajina vítězila na východě i na jihu a autorita a pověst ruské armády klesla takřka na nulu. V Rusku začalo pátrání po tom, kdo je za neúspěchy odpovědný, aby propaganda zjistila, že to není Putin, ale vojáci. V médiích byli představováni noví hrdinové, jimiž se stala žoldácká armáda tzv. wagnerovců. Propaganda navíc musela vysvětlit „částečnou mobilizaci“, kterou Putin kvůli nedostatku vojáků vyhlásil. Aby se Putin mohl aspoň něčím na veřejnosti pochlubit, došlo k „slavnostnímu“ vyhlášení anexe čtyř okupovaných ukrajinských regionů. V tu chvíli začala propaganda operovat s tím, že jde o válku „obrannou“ a „svatou“, protože je chráněno „ruské území“.
Zatím k poslednímu veletoči ruské propagandy došlo po 2. prosinci, kdy válka začala být vydávána za „boj se satanem“. Propaganda děsí Rusy vyhlídkou na porážku a připravuje je na další vysoké ztráty. „Rusko nemůže prohrát, protože pak nás všechny čeká Haag,“ tvrdí propaganda, která se snaží odvrátit pozornost od hlavního strůjce války – od Putina.
Propaganda z Moskvy se snaží vrátit ke svému „osvědčenému postupu“. Snaží se svět vydírat jadernou hrozbou. „K čemu by byl svět, kdyby v něm nebylo Rusko?“ ptá se ruská propaganda.
Podle analytiků centra pro strategickou komunikaci tak ušla kremelská válečná propaganda během roku 2022 „trnitou cestu od ušlechtilé záchrany Ukrajinců před nacisty až po poslání celého světa k čertu v jaderné apokalypse“.