Podle zjištění, s nimiž přišla ve své pravidelné zprávě britská rozvědka, utrpělo Rusko ve válce s Ukrajinou extrémně těžké ztráty, ovšem jejich dopad na jednotlivé ruské regiony se velice podstatně liší.
„V poměru k velikosti populace zůstala nejbohatší města Moskva a Petrohrad relativně bez jakékoli újmy. Platí to zejména pro rodiny elit. Při Putinově projevu o stavu národa na konci února byli v prvních dvou řadách publika zachyceni vysocí představitelé, ale o žádném z nich není známo, že by měl děti sloužící v armádě,“ poznamenává britská rozvědka.
The illegal and unprovoked invasion of Ukraine is continuing.
The map below is the latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 11 March 2023.
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/Q556veYzIS
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/RTRuEc0HP5
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 12, 2023
Hlavní těžiště ztrát totiž leží na regionech, odkud mobilizace odčerpala značnou část obyvatel. Největší ztráty má obyvatelstvo ve východních regionech, kde je podle Britů úmrtnost mnohonásobně vyšší než v hlavním městě či v Petrohradě.
„V mnoha východních regionech je úmrtnost pravděpodobně třicetkrát nebo i vícekrát vyšší než v Moskvě, pokud je to vyjádřeno procentuálně na počet obyvatel. Někde nejvíce trpí etnické menšiny, v Astrachani je asi 75 procent obětí kazašské a tatarské národnosti,“ konstatuje zpráva britského ministerstva obrany.
Podle britských odborníků bude však muset ruské ministerstvo obrany řešit přetrvávající nedostatek vojenského personálu povoláváním i z řad doposud chráněných bohatších a mocnějších vrstev společnosti.
Podle Institutu pro studium války ISW se rostoucí ruské ztráty odrážejí i ve snížení vládní kontroly nad informační sférou země. Think tank uvedl, že mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová potvrdila „boje ve vnitřním kruhu Kremlu“ a že Kreml se fakticky vzdal kontroly nad informačním prostorem země, přičemž Putin není schopen znovu tuto kontrolu získat.