Rusko se hodně chlubilo tím, že vyvinulo první registrovanou vakcínu proti onemocnění covid-19. Svou vakcínu používalo i jako vlivovou zbraň. Česká republika s tím má svou vlastní zkušenost. Vyprávět by mohli i Slováci. Deník Sun teď tvrdí, že dle jeho zdrojů mají britské tajné služby důkaz, že informace klíčové pro výrobu vakcíny ukradl ruský agent z firmy Astra Zeneca, a to prý fyzicky. Informace není přirozeně potvrzená oficiálně, ale zapadalo by to do toho, co víme o ruských, ale i čínských pokusech nabourat se do sítí výrobců vakcíny.
Ruský hacking zase a znovu
Proruské servery se vysmívají údajné mánii z ruských špiónů, ale faktem je, že informace o na Moskvu napojených hackerech zrovna v případě vakcíny proti covidu máme i od soukromých společností. Loni v listopadu totiž oznámil Microsoft, že skupina ruských hackerů známá pod jmény APT 28, Fancy Bear, či Stroncium napadla servery výrobců v USA, Kanadě, Francii, Indii a Jižní Koreji.
Firma zároveň připustila, že byť se většinu pokusů o prolomení bezpečnosti podařilo zastavit, některé byly úspěšné. Soukromá firma vyrábějící počítačový software by si takovou informaci jen těžko vymyslela. Snahu získat informace přes nabourání počítačových sítí tak lze považovat za v podstatě prokázanou.
Stará škola
Sun ovšem tvrdí, že došlo ke krádeži dokumentů fyzicky. Útoky na počítačové sítě rozhodně nelze zlehčovat, ale působení agenta či agentů přímo na území cizího státu je pořád bráno jako závažnější incident. Pokud skutečně došlo ke krádeži technologie přímo v místě jejího vývoje či výroby, byl by to vlastně velký úspěch ruské tajné služby. Zároveň je to ale něco, co patřilo do arzenálu sovětské tajné služby naprosto běžně.
Docházelo k tomu hlavně v případě vojensky citlivých technologií. Sověti měli například špiony v americkém atomovém programu. Okopírovali legálně zakoupený britský proudový motor Rolls-Royce Nene a tato kopie pak poháněla slavný Mig 15. Americký bombardér B 29 pak okopírovali podle ukořistěných strojů. Všechny tyto případy proběhly ještě před vypuknutím studené války.
Koupit, podplatit, ukrást
Během studené války byly ale Sověti velice aktivní také v oblasti průmyslové špionáže. Existovaly tři hlavní metody, jak získat technologii ze Západu, kterou sami neměli. Nejméně problematický byl nákup licence a výroba v samotném Sovětském svazu. I tam však docházelo ke krádežím know-how. Další možnost byla podplatit někoho ze západních firem, aby informace poskytl. Vývoz mnohých technologií totiž podléhal přísné regulaci.
Pokud nevyšlo ani to, pak zbývala krádež. Deník Sun nespecifikuje, zda ruskému agentovi informace o vakcíně Astra Zeneca předal někdo za úplatu. Mluví ale o krádeži, což by z bezpečnostního hlediska byl největší problém. Doufejme, že se z případu poučí nejen Britové. Z dostupných informací nelze stoprocentně říci, že Rusko svou slavnou vakcínu okopírovalo, ale vzhledem ke známým faktům by to rozhodně nebylo nijak překvapivé.