Poslední dny před koncem roku 2022 přicházejí z Ruska především zprávy o tom, jak Putinova armáda zbrojí či jakou novou bojovou techniku představí. Nyní se hovoří především o fregatě Admirál Gorškov, vyzbrojené podle ruské státní agentury TASS hypersonickou zbraní Zirkon. Válečná loď má posloužit jako varování západním zemím v čele s Velkou Británií.
Právě Spojené království totiž deklarovalo od začátku války plnou podporu Ukrajině. Dodává jí zbraně, munici i peníze. Ještě v době bývalého premiéra Borise Johnsona byla Británie snad nejbližším partnerem okupované země. Ani ministerská předsedkyně Liz Trussová, která Johnsona vystřídala, nesešla z nastavené cesty. Navíc vzkázala do Ruska, že pokud chce stále provokovat možným použitím jaderných zbraní, musí počítat s tím, že Velká Británie jimi disponuje také.
Podle informací britských médií je velmi pravděpodobné, že se fregata chystá proplout kolem Spojeného království. Tím chce Rusko ukázat, že jeho armáda stále nemá válku za prohranou, naopak se do vývoje konfliktu chystá výrazně promluvit. Právě hypersonické střely Zirkon, vyvíjené už od roku 2011 a schopné až osminásobně překonat rychlost zvuku, mají být trumfem v ruských rukou.
„Fregata Admirál Gorškov pod velením kapitána Igora Krohmala dokončila přípravy na dálkovou plavbu,“ píše TASS. „Závěrečná fáze příprav byla procvičena během kontrolního výjezdu na bojový zkušební polygon Severní flotily v Barentsově moři, během něhož posádka lodi po několik dní plnila důležité úkoly,“ dodává agentura.
Zdroj blízký ruskému ministerstvu obrany tvrdí, že Admirál Gorškov má zahájit bojovou službu na moři v lednu 2023. „Své bojové úkoly bude plnit ve Středozemním moři. Na palubě bude mít hypersonické rakety Zirkon,” potvrdil zdroj spekulace o vyzbrojení fregaty.
Loď má údajně navíc na palubě zbraň Filin 5P-42, elektrooptický protiraketový systém, který může oslepit nepřátele a způsobit jim nevolnost, pocity dezorientace a halucinace.
V prosinci se Admirál Gorškov objevil v arktickém přístavu Severomorsk, odkud vypluje na svou novou misi. Ta by měla vést kolem pobřeží Velké Británie, přesnou trasu ani časový harmonogram však Rusové nezveřejnili.
Televize Zvezda, vlastněná ruským ministerstvem obrany, tvrdí, že rychlost hypersonické střely Zirkon je tak vysoká, že znemožňuje systému protivzdušné obrany protivníka včas odhalit její dopad. Kapitán fregaty Igor Krochmal již v minulosti o Zirkonu hovořil obdobně. „Nikdo neuvidí start rakety ani její let. Uvidí pouze, když raketa zasáhne cíl,“ sdělil.