Představa, že „kdesi“ na Ukrajině probíhá válka a my s tím nemusíme mít nic společného, je naivní. Je to válka v Evropě a začal ji ruský režim, který měl kvůli svým přírodním zdrojům vliv na světovou ekonomiku.
„Válka rozpoutaná Moskvou nezpůsobila jen smrt a zkázu na Ukrajině. Podle dosud nezveřejněné studie stála světovou ekonomiku v loňském roce hodně přes 1600 miliard amerických dolarů,“ píše německý server Spiegel. Stejně jako další německý list Rheinische Post se odvolává na zatím nezveřejněnou studii kolínského Institutu německého hospodářství (IW), kterou mají k dispozici. „V roce 2023 by celosvětové výrobní ztráty mohly činit dalších 1000 miliard amerických dolarů,“ citují noviny ze studie.
Proč má dění v jedné části světa takový vliv?
Referenční hodnotou modelového výpočtu IW je hrubý domácí produkt. „Jako základ pro výpočet a odhad slouží podzimní prognózy Mezinárodního měnového fondu. Za tímto účelem se porovnává skutečný vývoj HDP v roce 2022 a prognóza na rok 2023 s původně očekávaným vývojem bez války na Ukrajině na konci roku 2021.“
Proč má dění v jedné části světa takový vliv na všechny? Válka vedla k celosvětovému přerušení dodávek a výroby, prudce vzrostly ceny energií, všude silně vzrostla inflace, což snížilo kupní sílu spotřebitelů. „Vzhledem k nejistému ekonomickému výhledu, rostoucím nákladům na financování (v důsledku zvyšování úrokových sazeb po celém světě) a růstu cen investičních statků podniky po celém světě brzdí své investice.“
Pro letošní rok autoři studie očekávají, že absolutní ztráty budou o něco nižší než v roce 2022, protože se předpokládá uvolnění na světových trzích se surovinami a energiemi.
Politici se báli na Rusko přitlačit
Tvrzení „to není naše válka“ opakují Viktor Orbán, Václav Klaus a všechny dezinformační proruské kanály. Je to pochopitelné. Když se totiž kremelské propagandě povede přesvědčit významnou část občanů v Evropě a ve Spojených státech, že se jich to všechno netýká, mohou si pak slibovat pokles podpory Ukrajině. Orbán svádí všechny ekonomické potíže na protiruské sankce a na stejný tón jsou naladěni další, kteří žijí v představě „byznysu jako obvykle“.
Není to nic nového. Tomio Okamura burcoval ve videu už před šesti lety. „Od začátku říkám, že ekonomické sankce vůči Rusku byly od počátku naprostá hloupost, která nejvíc poškodila nás a celou Evropu. Za prvé, Rusko hloupá akce Evropské unie donutila definitivně přeorientovat ekonomiku na východ a také posílit soběstačnost. Za druhé, chtít trestat Rusko za zločiny ukrajinských fašistů z Kyjeva byla ukázka další nebezpečné hlouposti bruselistů a opovržením jakoukoli spravedlností… Pitomci v Bruselu straší ruskou agresí – kdyby jednou Brusel Rusy opravdu naštval, tak Moskvě stačí pouze v zimě v lednu zavřít kohoutky plynu a ropy, a bruselisté mají lidově řečeno ‚po ptákách‘. Vymrzne celá střední a severní Evropa a k Rusku polezeme po kolenou,“ vyhrožoval Okamura.
A co se nestalo pět let poté? Ruská agrese přišla. Ruský plyn neproudí a Evropa nezmrzla. Kdyby po anexi Krymu byl tlak na Rusko silnější, mohli jsme se téhle válce vyhnout.
„Sankce jsou výrazem bezradnosti. A mají-li pomoci politici našemu zemědělství, tak konkrétně Česká republika by měla na Evropské radě konečně jasně říci svoje dosud bohužel váhavé stanovisko a připojit se k těm zemím, které navrhují zrušení sankcí,“ tvrdil Miloš Zeman v roce 2016. To ještě netušil, jak ho přítel Vladimir znemožní.
Politici se báli na Rusko přitlačit a vrátilo se to jako bumerang. Je dobré připomenout, že Rusko s cenami plynu manipulovalo ještě před invazí. Když Evropa potřebovala doplnit prázdné zásobníky, Rusové se vymlouvali, že uzavřené smlouvy plní. Šlo ale o to, že mohli dodávat víc a neudělali to. Z dnešního pohledu je zřejmé, že chtěli mít Evropu přitlačenou ke zdi, protože už počítali s válkou. Nejspíš si mysleli, že všechno proběhne rychle a Západ nebude moc protestovat. Zmýlili se v obou bodech.
Válka se nás ale týkala už v době, kdy ještě ani nezačala. Týkala by se nás i v hypotetickém případě, že by Západ přestal Ukrajinu podporovat zbraněmi. Vítězství Ruska by znamenalo milionovou vlnu uprchlíků, protože v černé díře civilizace, ve kterou Rusko promění všechno, kam šlápne noha jeho vojáka, by chtěl obývat málokdo. Stalo by se nejspíš to, co se očekávalo před rokem. Ukrajinci se uchýlí k partyzánské válce a odboji. Těžko očekávat, že by je v tom otevřeně nebo skrytě nepodporovaly státy, které mají hranice s Ruskem, nebo z nich není do Ruska daleko. Klid by se rozhodně nedal očekávat. Pokud chce někdo aspoň časem návrat trochu normálního života, podporuje Ukrajinu, aby Putinův zločinný režim dostal přes pracky a byl od jeho středověkých manýrů aspoň chvíli pokoj.