Zatímco armáda bojuje proti okupantům zbraněmi, diplomaté se pokoušejí o totéž v rámci politických jednání a miliony obyčejných lidí po celém světě Ukrajinu aktivně podporují, vede se ve virtuálním prostoru ze strany Ruska zuřivá protiukrajinská kampaň. Novináři z Ukrajinské pravdy se nyní podívali na největší ruské hlásné trouby na internetu, které míří na Ukrajinu.
Nejrůznější fake news o Ukrajině či o dění na bojištích, které se objevují v našem prostoru, slouží především ruské páté koloně, která má za cíl co nejvíce rozdělit společnost a naočkovat jí protiukrajinské nálady. Ruské informační kanály, které cílí přímo na Ukrajinu, mají za úkol destabilizovat tamní společnost a přivést ji do stavu, kdy bude ochotna kapitulovat. Válka se v 21. století zkrátka nevede jen na bojištích, ale i v informačním prostoru. Jak píší ukrajinští novináři, bude muset být jejich informační prostor „vyčištěn od ruských webů a stránek na sociálních sítích, které šíří proruské zprávy“. Některé společnosti, například YouTube, Meta a další, přestaly ruské propagandistické zdroje, jako je Russia Today, vysílat a Rusům zakazují na svých stránkách jakoukoliv reklamu. Přesto zůstává ještě stále mnoho možností, jak může putinovské Rusko šířit své lži do světa, a zvláště na Ukrajinu.
Již před válkou pracovala na odhalování proruských dezinformačních webů občanská síť OPORA, která vyhodnocovala aktivity proruských politiků v sociálních médiích, a podařilo se jí tak objevit celé sítě stránek, které „jely ruskou propagandu na Ukrajině“. Výchozím bodem pátrání ukrajinských novinářů se stal seznam 72 ruských webů zaměřených na ukrajinskou tematiku. Mnohé z nich jsou již na území Ukrajiny blokovány, ale část stránek, které fungují ve prospěch ruského nepřítele a poškozují ukrajinskou společnost, stále lze i na Ukrajině otevřít.
Analytici shromáždili 225 webů, které šíří ruskou propagandu v ukrajinském informačním prostoru; sledovanost těchto stránek se pohybuje okolo 66 milionů návštěv měsíčně. 132 z nich má na Ukrajině velmi značnou sledovanost (od 923 000 až po téměř 6,5 milionu návštěv měsíčně). Většina těchto webových stránek zároveň informuje o místních zprávách z Krymu nebo tzv. Doněcké a Luhanské lidové republiky, a proto je navštěvují nejspíš jen místní obyvatelé těchto území.
OPORA rozdělila sledované weby do tří skupin. V první jsou ruská tradiční média, kam patří i TASS či Komsomolskaja pravda, která jsou považována za „profesionální“, ale propaganda na nich není o nic méně hloupá než jinde.
Druhou skupinu tvoří weby, které šíří otevřeně propagandistické nebo falešné informace, aniž by se jakkoliv byť jen v náznaku odvolávaly na důvěryhodné zdroje. Sem patří např. Ruská pravda a dalších asi 120 stránek.
Do třetí skupiny pak patří místní média. Jde o stránky šířící „místní zprávy z Krymu“ nebo Doněcka či Luhanska. Velmi často jsou vedle „obyčejných lokálních“ zpráv umístěny propagandistické zprávy. Takových webů zjistila OPORA celkem 60.
Když se počítačoví analytici podívali na základní údaje o těchto webech, zjistili nepřekvapivou informaci – 112 jich je spravovaných přímo z Ruska, 40 z USA, 14 z Německa a 10 z Ukrajiny, několik jich funguje z Velké Británie, Francie, Estonska, Finska, Vietnamu, Brazílie, či dokonce Belize. Ve skutečnosti je však u většiny z nich zřejmé, že jsou spravovány z území Ruska a v zahraničních zemích se skrývají jako falešné IP adresy.
Zatímco „profesionální“ média se snaží v některých souvislostech vyjadřovat alespoň částečně zdrženlivě, weby z druhé a třetí skupiny jsou plné zjevné zesílené propagandy. V textech se hojně objevují tvrzení o nacistech a fašistech na Ukrajině, o biologických laboratořích apod. „Ukrajinská“ část prokremelských webů často šíří otevřenou propagandu tak, že ji umísťují vedle místních zpráv, jako jsou informace o opravách silnic či třeba otevření nových obchodů.
Novináři z Ukrajinské pravdy zveřejnili pětici konkrétních proruských propagandistických stránek, které zaznamenaly od 24. února největší návštěvnost.
Nejpopulárnější stránkou byl brazilský Blog Da Dilma s 425 000 sledujícími. Většina obsahu se sice týká brazilské politiky, ale publikovány jsou i příspěvky o Ukrajině. V některých je kritizováno Rusko za válečnou agresi, v jiných však publikuje vyloženě proruské informace – sdílí například příspěvky webu Sputnik.
Na druhém místě je stránka vietnamského blogera Giá trị cuộc sống, jež má 61 000 sledujících. Od prvních dnů ruské agrese publikuje zprávy s kritikou NATO a západních zemí, heroizací sovětské armády a podporou Vladimira Putina jako nenahraditelného ruského vůdce.
Třetí příčka patří bosenské Kompletno Rusko Naoružanje (přes 70 000 odběratelů). Ta vznikla v roce 2014 s cílem informovat o ozbrojených silách Ruské federace. Od počátku Putinovy agrese publikuje ruskou propagandu typu, že Rusko „osvobozuje Mariupol od nacistů z Azova“.
Čtvrtá stránka je opět vietnamská. Tin chiến sự Ucraina, což v překladu znamená „Válečné zprávy z Ukrajiny“, má přes 30 000 sledujících. Její obsah je podobný bosenské stránce – jde o opěvování Ruska a „moudrého vůdce“ Putina.
Poslední z pětice nejnavštěvovanějších webů je syrská stránka v překladu znamenající „Syrské válečné schopnosti“. Aktivně podporuje Rusko a vysílá neustále omílané ruské dezinformace.