Odstranění památníku sovětského maršála Ivana Koněva v Praze může způsobit dlouhodobé podráždění v rusko-českých vztazích; tento zločin nezůstane bez odpovědi, uvedla dnes mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová, kterou citovala ruská tisková agentura TASS.
„To, co se stalo v Praze – a byl to zločin – se může stát dlouhodobým zdrojem podráždění v našich dvoustranných vztazích. Nepochybně to nezůstane bez odpovědi,“ řekla mluvčí. Moskva také vyzvala Prahu, aby dodržovala ustanovení česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci ohledně péče o válečné památníky.
Za zvláště pobuřující Zacharovová označila skutečnost, že památník byl odstraněn vpředvečer 75. výročí konce druhé světové války. „Udivuje bezradnost ústředních orgánů, které prostě nebyly s to usadit městské hodnostáře a přerušit tuto výsměšnou činnost, porušující mezinárodní závazky země,“ řekla Zacharovová.
TASS připomněl, že sochu odstranili z rozhodnutí úřadů Prahy 6 a že ji „podle místních činovníků“ plánují v budoucnu vystavit v muzeu paměti 20. století, jehož vznik je prý ochotna financovat pražská radnice. Podle TASS ale dosud není jasné, o co půjde a kdy muzeum vznikne.
Ruská agentura napsala, že jednotky 1. ukrajinského frontu, kterému maršál Koněv velel, očistily Prahu od nacistů 9. května. Památník byl zřízen jako výraz vděčnosti sovětskému veliteli v roce 1980.
Sochu maršála Ivana Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, odstranila radnice Prahy 6 minulý pátek. Proti tomuto postupu protestovali čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman. Starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09) uvedl, že radnice k odstranění sochy využila nynější nouzový stav vyhlášený kvůli pandemii.
Nový ruský zákon, který trestá poškozování válečných pomníků, nechtělo české ministerstvo zahraničí komentovat, neboť jeho obsah detailně nezná. Na základě zákona navrhl ruský ministr obrany Sergej Šojgu trestní stíhání lidí, kteří Koněvovu sochu nechali odklidit. Starosta Prahy 6 Kolář vyzval českou diplomacii, aby se proti tomu ohradila. V souvislosti se spory o památník si ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ve středu předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského.
——————–
Petřičkův úřad odmítá, že jde o problém
Ministerstvo zahraničí v čele s ministrem Tomášem Petříčkem se postavilo za právo Prahy 6 na odstranění kontroverzní sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády, protože český stát se v žádné smlouvě Rusku nezavázal k její ochraně před demontáží. Městská část podle ministerstva neporušuje žádnou z česko-ruských smluv.
„Přemístění památníku neporušuje žádnou z platných mezinárodních smluv mezi ČR a Ruskou federací,“ sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Už dříve česká diplomacie uvedla, že pokud bude socha umístěna na důstojném místě, dostojí Česko svým závazkům z Česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích z roku 1996. Podle Prahy 6 by socha měla být umístěna v připravovaném Muzeu paměti 20. století.
Kromě smlouvy o přátelských vztazích uzavřelo Česko s Ruskem v roce 1999 i dohodu o vzájemném udržování válečných hrobů. Podle loňského vyjádření ministerstva obrany se ale dohoda nevztahuje na Koněvovu sochu v Praze 6, protože sovětský maršál nezahynul ve válce.
Šojgu navrhl stíhání lidí zodpovědných za odstranění sochy na základě nového ruského zákona, který v úterý podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Podle normy hrozí až pět let vězení pachatelům poškozování válečných hrobů a pomníků, a to jak v Rusku, tak v zahraničí.
„Co se týče nové ruské legislativy, v tuto chvíli neznáme detaily, proto ji nemůžeme podrobněji komentovat. V nejbližší době ji budou blíže studovat právníci,“ uvedla Štíchová k ruskému zákonu.
——————-
Příběh sochy maršála Koněva v bodech
- Koněvova socha v nadživotní velikosti byla v Praze 6-Bubenči odhalena 9. května 1980. Je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky. Na pomníku byla deska s nápisem: „Významný vojevůdce maršál Sovětského svazu Ivan Stěpanovič Koněv, dvojnásobný Hrdina Sovětského svazu a Hrdina Československé socialistické republiky, velitel vojsk 1. ukrajinského frontu, která zachránila 9. května 1945 Prahu před zničením.“ Poté se stala pietním místem, kde se mimo jiné kladly věnce při výročích konce války.
- Po pádu komunistického režimu se objevila iniciativa žádající odstranění sochy. Socha byla několikrát popsána a pokreslena či přetřena na růžovo, naposledy loni z 21. na 22. srpen ji někdo polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy.
- Při 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem. Popisuje Koněvovu roli v roce 1945, kdy osvobozoval Československo, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. „V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ stálo také na desce. Proti instalování tabulky protestoval velvyslanec Ruské federace i velvyslanci některých dalších zemí bývalého SSSR.
- Radnice Prahy 6 loni 30. srpna sochu zakryla, důvodem byla podle městské části snaha ochránit ji. Proti zakrytí ihned protestovali někteří aktivisté, plachty opakovaně strhli. Ruská ambasáda označila jednání radnice za „opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa“. Radnice Prahy 6 později nechala zakrytí odstranit. Odpůrci zakrytí sochy 2. září protestovali před pomníkem. K účastníkům demonstrace promluvili mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček a poslanci Jaroslav Foldyna (tehdy ČSSD), Stanislav Grospič (KSČM) nebo Lubomír Volný (SPD).
- Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij loni 6. září přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře, který usiloval o přestěhování sochy z náměstí Interbrigády, k vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP. Kolář označil ministrův výrok za nehoráznost a sprostotu, podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka byla slova Medinského nevhodná a následovat měla omluva. Ministr kultury Lubomír Zaorálek v reakci uvedl, že by si přál, aby se jeho ruský protějšek snažil vědět něco víc o evropské historii. Medinskij poděkoval prezidentovi Zemanovi, že maršálův památník hájí.
- Zastupitelé Prahy 6 schválili 12. září 2019 usnesení o nahrazení pomníku maršála Koněva památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války. Ruské velvyslanectví to označilo za nehorázné. Podle českého ministerstva zahraničí ale přestěhování sochy není v rozporu s žádnou smlouvou mezi ČR a Ruskou federací. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) řekl, že pokud se najde důstojné místo pro sochu, Česko dostojí svým závazkům ze smlouvy s Ruskem.
- Loni v listopadu ministerstvo kultury odmítlo prohlásit sochu za kulturní památku. Podle ministerstva není památník umělecky významnějším dílem a nepřesahuje dobový průměr. Ke střetům mezi příznivci a odpůrci Koněva došlo u pomníku také 28. prosince, na den výročí maršálova narození. Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov označil za nepřípustné „znesvěcovat památníky vítězů nad nacismem“.
- Letos 3. dubna nechala radnice Prahy 6 Koněvovu sochu z náměstí v Bubenči odstranit s tím, že poputuje do depozitáře a následně do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Proti postupu radnice ostře protestovali čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman. Starosta městské části Ondřej Kolář uvedl, že radnice využila současný nouzový stav, akce se tak podle něj obešla bez „humbuku“.
- Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve středu požádal šéfa národní kriminální ústředny Alexandra Bastrykina o trestní stíhání lidí zodpovědných za odstranění Koněvovy sochy v Praze. Prezident Vladimir Putin o den dříve podepsal zákon, který hrozí až pěti lety vězení pachatelům poškozování válečných hrobů a pomníků, a to jak v Rusku, tak v zahraničí.