Ruská vláda oznámila, že dočasně omezila vývoz motorového benzinu a motorové nafty, aby stabilizovala domácí trh. Nařízení podepsal předseda vlády Michail Mišustin. Podrobnosti a časové období omezení nebyly zveřejněny, píše list Kommersant.
„Dočasná omezení pomohou nasytit trh s pohonnými hmotami, což následně povede ke snížení cen pro spotřebitele,“ uvedla vláda. Kabinet ministrů rovněž zorganizoval každodenní monitorování nákupu pohonných hmot pro potřeby zemědělských výrobců „s rychlou úpravou objemů“.
Ministerstvo energetiky tvrdí, že zavedená omezení zabrání šedému vývozu motorových paliv a nasytí domácí trh.
Podle údajů Rosstatu vzrostly maloobchodní ceny benzinu a nafty od začátku letošního roku do 18. září o 9,4 procenta. Již koncem léta se skok cen benzinu v Rusku stal jedním z nejvýraznějších za posledních 10 let. V polovině srpna agentura Interfax s odvoláním na své zdroje napsala, že ruští zemědělci se potýkají s prudkým nárůstem cen motorové nafty a přerušením jejích dodávek.
Dne 20. září ruský vicepremiér Alexandr Novak řekl, že ministerstvo energetiky připravilo „drastičtější opatření“ ke stabilizaci trhu s pohonnými hmotami a vláda je připravena je použít, „pokud to bude nutné“. Zároveň tvrdí, že nyní není na trhu nedostatek ropných produktů, produkce roste a velkoobchodní ceny již klesly.
Podle náměstka ministra paliv a energetiky Pavla Sorokina federální vláda podnikne „radikální kroky“ k zastavení šedého vývozu ropných produktů a připraví systémová opatření, která by v budoucnu zabránila nedostatku pohonných hmot.
Jak jsme tu již uvedli, proč ceny paliv tolik rostou, se v ruských médiích již nějakou dobu řeší. Někteří experti tvrdí, že za to může vyšší poptávka po naftě během období sklizně a rafinerie pak nestíhají dodávat benzin. Také poukazují na to, že nastalo období, kdy se odstavují zařízení kvůli opravám. Vinu na sebe vzájemně svalují rafinerie, železnice a sklady ropy. Jsou ale i jiné příčiny. Další odborníci se domnívají, že růst cen benzinu vyvolal klesající rubl. Na cenu pohonných hmot mají vážný vliv kurzy měn, protože se vozí i na vývoz. Dolar vzrostl z lednového minima 66-68 na 94-95 rublů, to znamená, že ruská měna ztratila vůči americkému dolaru asi 40 procent své hodnoty.