Stavropolská média přinesla další „vlasteneckou“ historku o chlapci z města Novoalexandrovsk, jenž se údajně z vlastní vůle rozhodl koupit boty pro ruské vojáky, kteří se účastní války na Ukrajině. O případu píše opoziční web Govorit NeMoskva.
„Pětiletý Arťom daroval účastníkům SVO (speciální vojenské operace, pozn. red.) šest párů bot, které si koupil za vlastní peníze. Do prasátka si odkládal kapesné na nový telefon, ale pak si to rozmyslel a utratil je pro potřeby armády,“ píší lokální internetové stránky.
„Arťom následoval příkladu svých rodičů – aktivně pomáhají našim krajanům, kteří se nacházejí v zóně SVO. Je to skvělý čin malého člověka,“ napsal při této příležitosti na své stránce ve VKontakte vedoucí Novoalexandrovského okresu Eduard Koltunov.
Stavropol vydal na úsilí související s válkou minulý rok 14 miliard rublů (tři a čtvrt miliardy korun). Jde třeba o peněžní platby při podpisu smlouvy a narození dítěte, kompenzace za lázeňskou léčbu vojáků a dovolenou jejich dětí, úhradu školného na univerzitách a vysokých školách, bezplatné školní stravování, osvobození od platby za mateřské školy a návštěvu kroužků a také daňové úlevy.
Komentáře pod zprávou o obětavém chlapci ale ukazují, že lidé „vlastenecký“ patos vůdců a provládních novinářů moc nesdílejí.
„Jsem samozřejmě pro naše lidi, ale z nějakého důvodu je směšné, když děti kupují holínky, pečou koláče a pořádají ve školách jarmarky na pomoc bojovníkům. Chápu všechno, ale tohle s dětmi, to ne.“
„Nerozumím tomu, proč ty boty pro bojovníky kupuje dítě, a ne stát, který je do té SVO poslal?“ „Ano, dítě utrácí kapesné, aby pomohlo SVO, a to, co je určeno na obranu, někdo ukradne.“
„NeMoskva“ napsala, že po začátku války na Ukrajině se v provládních médiích a na proválečných „Z kanálech“ objevily příběhy o „dětech-vlastencích“. Psali například, že šestiletý Maxim z Belgorodské oblasti „utratil všechny své úspory za nákup zmrzliny a sladkostí pro bojovníky“. A chlapec jménem Serža z Kurské oblasti vychází každé ráno vstříc ruským vojákům na silnici vedoucí do Sudže.
Občané ve svých poznámkách narážejí na fakt, že ruská armáda a ministerstvo obrany jsou proslulé svou zkorumpovaností. V první polovině loňského roku odhalila ruská vojenská prokuratura více než tisíc korupčních trestných činů, z toho 720 spáchaných důstojníky. Tato čísla uvedl Konstantin Běljajev, starší asistent hlavního vojenského prokurátora. „U soudu jsou ještě trestní řízení proti dalším čtyřem generálům obviněným z korupce,“ dodal.
Podle prokuratury generál Machalnik, bývalý šéf týlové oblasti Tichomořské flotily, způsobil státu škodu ve výši více než 87 milionů rublů a šéf námořní knihovny kontradmirál Melnikov, pracující ve skromné pozici, si z „levého“ příjmu platil po dobu jednoho roku luxusní daču v Serebrjanském Boru za 10 tisíc dolarů měsíčně. V osobním trezoru bývalého šéfa Mosvojentorgu Ramazanova byly nalezeny peníze a cenné papíry v celkové hodnotě více než půl milionu dolarů.
Občany pak samozřejmě zaujme, že malé děti vybírají své kasičky, aby vojáci měli boty.